William Lobkowicz.

William Lobkowicz. | foto: Robert Rambousek, MF DNES

Mladý Lobkowicz se vracel z Bostonu

Tvář Prahy po staletí nevytvářeli jen měšťané, ale i šlechtické rody, které se usazovaly ve stínu královského sídla. Nejkrásnější z hradčanských raně barokních paláců, který stojí v Jiřské ulici, patří po téměř čtyři staletí rodu Lobkowiczů.

"Starý palác je jako živý organismus, pořád se o něj musíme starat, pořád máme co dolaďovat," říká s úsměvem William Lobkowicz.
 
Potomkovi slavného českého šlechtického rodu nyní kromě paláce na východním okraji Pražského hradu patří i zámek v Nelahozevsi, hrad Střekov nebo známý knížecí pivovar ve Vysokém Chlumci, v němž se vaří pivo Lobkowicz. Do Prahy se vrátil v 90. letech minulého století.

Z Bostonu do Prahy
Princ William se narodil v exilu, v americkém Bostonu, kam odešla rodina jeho dědečka Maxe, prvorepublikového diplomata a velvyslance v Londýně. Diplomat Max ale byl jen jedním z mnoha slavných předků starobylého rodu.

Připomínky na ně nacházíme v Praze na každém kroku.

Nejstarší z lobkowiczkých paláců, známější jako Schwarzenberský, stojí jen o malý kousek dál na Hradčanském náměstí a připomíná dalšího slavného Lobkowicze – Jana mladšího. Tento nejvyšší pražský purkrabí vykoupil zdejší měšťanské domy a místo nich mu italští mistři vybudovali renesanční palác, dodnes proslulý svými sgrafity.

Poté, co jiný majitel Jiří z Lobkovic upadl u Rudolfa II. do nemilosti, byl uvězněn a jeho majetek zkonfiskován.

Rodina palác ztratila. Tento Lobkowicz dokonce podle některých historiků plánoval, že by na českém trůně mohl nahradit nemocného císaře Rudolfa.

Mezi mnoha muži proslavila jméno Lobkowiczů i jedna žena – Polyxena. Velká postava české renesance a dědička vymírajícího rodu Pernštejnů se provdala za Zdeňka Vojtěcha z Lobkovic. Ve svém pražském paláci ukryla trojici defenestrovaných císařských úředníků. Tuto událost připomíná i známý obraz Václava Brožíka.

Ukazujeme, jak žili předkové
Po roce 1990 se do rukou šlechty vrátila jen hrstka paláců, které kdysi v Praze vybudovala, a jen jediný z nich se otevřel pro veřejnost – Lobkovický palác. "Chceme ukázat, kdo byli a jak žili naši předkové," vysvětluje Lobkowicz.

Právě on a jeho manželka Alexandra, kteří se před lety vrátili do Prahy z exilu v USA, přišli s myšlenkou soustředit ty nejcennější předměty z rodinných zámků po celých Čechách do paláce na Hradě a v dubnu zde otevřeli rodové muzeum.

Potomci slavných
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Britská královská rodina

Video