Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mládková: Vše špatné dělali památkáři

  9:36aktualizováno  9:36
Praha - Spory mezi památkáři a donátorkou Medou Mládkovou pokračují i těsně před otevřením Sovových mlýnů. Mlýny na Kampě, které byly opraveny pro sbírku moderního umění Nadace Jana a Medy Mládkových, jsou podle Mládkové zrekonstruovány s rozdílnou kvalitou.

"Všechno, co je tady krásné, dělali skláři Marian Karel a Václav Cigler. Všechno, co je tady špatné, dělal památkový ústav, který mě donutil," prohlásila žena, která v posledních týdnech několikrát vyjádřila velkou vděčnost ministru kultury Pavlu Dostálovi.

Právě díky rozhodnutí ministra může být na věži schodiště umístěna skleněná krychle, kterou památkáři nepovolili. Spory o moderní skleněné artefakty vůbec provázely celou mnohamilionovou rekonstrukci.

V současnosti zůstává nerozhodnutý spor mezi Mládkovou a památkáři jen o skleněné vikýře na budově bývalých koníren. Radní města Filip Dvořák uvedl, že město nyní čeká na výsledek odvolacího řízení.

Mládková by chtěla mít v půdním prostoru koníren místnosti pro návštěvy muzea, například výtvarníky a ředitele uměleckých institucí. "Budu bojovat. Máme krásnou půdu a můžeme si to dovolit. Je absurdní, že mi památkový úřad dělá takové potíže," tvrdí.

Spolupráci města s Mládkovou označil Dvořák za velmi napjatou. Nicméně řekl, že "dopadla báječně" stejně jako celý projekt rekonstrukce, který radní označil za kontroverzní. Nejdůležitější podle Dvořáka je, že díky využití pro muzeum moderního umění budou Sovovy mlýny otevřené Pražanům i návštěvníkům města. Mlýny si budou moci lidé poprvé po rekonstrukci prohlédnout v tento pátek a v sobotu.

V galerii jsou nyní umístěna díla výtvarnice jugoslávského původu Jagody Buičové. Obrazy Františka Kupky a sochy Otto Gutfreunda a další díla ze sbírky nadace budou v Sovových mlýnech vystaveny od dubna.

Pohled na Hradčany a Sovovy mlýny (budova zcela vpravo).

Pohled na Hradčany a Sovovy mlýny.

Sovovy mlýny na pražské Kampě.

Sovovy mlýny na pražské Kampě.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Co způsobilo požár hotelu v Praze? Hostem Rozstřelu bude mluvčí hasičů

Martin Kavka, tiskový mluvčí pražských hasičů

Pondělním hostem diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel bude mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Jeho kolegové mají za...

Obětí vládní čistky má být protidrogový zmocněnec, který kritizoval Babiše

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (19. 6. 2015)

Práci národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila chválí odborníci i Evropská unie, přesto bude muset...

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz