Obžalovanému hrozí za krádeže, porušování domovní svobody a další trestné činy až tři roky vězení.

Obžalovanému hrozí za krádeže, porušování domovní svobody a další trestné činy až tři roky vězení. | foto: Petr Ježek, MF DNES

Mladík údajně vykradl šestnáct chatek, obžalobě upravil seznam věcí

  • 4
Vykrádal chaty a domy, aby měli s těžce nemocným tátou co jíst a z čeho platit bydlení. Tak vysvětloval asi pětadvacetiletý Marek Braniš po dopadení plzeňským kriminalistům, proč za sebou nechal spoustu vykradených chat a domů v krajské metropoli. Ve vazbě je od ledna.

Státní zástupce Libor Řeřicha obžaloval Braniše z šestnácti vloupání. První s jeho rukopisem je podle žalobce z loňského června. Z budovy TJ Božkov a nedaleké tělocvičny odnesla trojice zlodějů věci za necelé dva tisíce korun.

S parťáky se násilím dostal i do stavební buňky v Lobezské ulici, ze které zmizelo elektrické nářadí a peníze, posledním společným případem byly vykopnuté dveře a ukradené lahve vína z pizzerie v Bolevci.

"V prvním případě jsem potkal kamarády ve městě a ti mi říkali, že se vloupali do budovy a chtějí pomoct odnést věci. U stavební buňky i pizzerie jsem byl, ale dovnitř jsem nešel, abych se tam nepletl," uvedl při výslechu na policii Braniš.

Nesouhlasím s bundama, opravoval obžalobu

Dalších třináct případů už je podle obžaloby pouze prací Marka Braniše. V naprosté většině se do chat a domů v chatových oblastech dostával po rozbití skla v oknech, dveřích nebo okna vypáčil.

Po přečtení obžaloby zvolil Braniš úplně jiný postup než většina jiných souzených. Požádal soudkyni o obžalobu, protože svoji kopii neměl u sebe, a pak začal diktovat u jednotlivých vykradených budov věci, které nevzal a v obžalobě jsou podle něj nesprávně.

"Případ sedm. Navigace tam nebyla. Místo 600 eur tam bylo jen 150. Šest řetízků tam určitě nebylo. Případ dvanáct. Tady nesouhlasím s koženýma bundama, euro tam nebylo žádné, jen osm dolarů, nevzal jsem ještě foťák, dřevěnou paličku na maso, spacák, holicí strojek," vyjmenovával údajná pochybení Braniš.

Takhle státního zástupce opravil v šesti případech. "Jinak všechno ostatní v obžalobě souhlasí," prohlásil obžalovaný, kterého kriminalisté zatkli letos 12. ledna i s lupem z chaty, kterou právě vykradl. Celkem způsobil škody za několik set tisíc korun.

Důchodce přišel o dva mobily

Po lednovém zatčení a přiznání na policii Braniš vysvětloval, proč si opatřoval peníze takovýmto způsobem. "Z práce jsem měl měsíčně asi 12 tisíc. Kradl jsem z finanční nouze, aby bylo na léky a jídlo. Táta je po mrtvici a infarktu. Nevěděl, že kradu," řekl při výslechu.

Soudkyně Bohdana Kučerová začala zpovídat i první poškozené. Po tradičním poučení o právech a povinnostech se soudci ptají svědků, zda jsou v příbuzenském vztahu se souzenými. "Ne, zaplaťpánbůh ne," vyhrkl důchodce, jemuž Braniš z chaty v plzeňské části Valcha ukradl dva mobily.

"Bylo to loni v srpnu ve tři hodiny odpoledne, přitom my jsme seděli pod pergolou u chaty," vzpomněl si důchodce.

Do jedné z chaty se Braniš vloupal dva dny před Vánocemi. Podle žalobce viděl ženu, jak při odchodu schovává u budovy klíče.

"Přišla jsem na chatu až druhý den ráno, barák otevřený, všechno vyházené. Lednička byla kompletně vyjedená, zmizelo napečené vánoční cukroví, zlato, alkohol i věci po manželovi, který mi měsíc předtím zemřel. Z dílny zloděj odnesl elektrické nářadí, ale to kriminalisté rychle našli schované ve vedlejší zahradě," vybavovala si před soudem okradená žena.

Odsouzený byl nevinný

Obžalovaný výpovědi okradených pozorně poslouchal, ale ptát se svědků na nic nechtěl. Za krádeže, porušování domovní svobody a další trestné činy mu hrozí až tři roky vězení. Navíc si bude muset odpykat zbytek trestu, ze kterého byl v prosinci 2007 předčasně propuštěn. Mimo jiné byl odsouzen také za krádeže.

Zajímají se o něj policisté a soudci i v dalších okresech. Na severním Plzeňsku policisté zkompletovali spis mapující další majetkovou trestnou činnost Braniše, a to ještě není všechno.

Mladému muži hrozí další trestní stíhání, protože podle zjištění MF DNES byl místo něj odsouzen nevinný člověk. Loni na přelomu léta a podzimu chytili kriminalisté zloděje, který vykradl chatu u Starého Plzence.

Protože se lapka po zatčení ke všemu přiznal a odrecitoval i údaje z občanky na jméno M. Š., kterou měl u sebe, policisté už nezjistili, že je kradená. Vzhledem k tomu, že měli úplné přiznání, případ záhy dostala soudkyně Drahomíra Regnerová. Obviněnému vyměřila takzvaným trestním příkazem podmíněný trest.

Shodné otisky i DNA

Protože muž ani do Vánoc verdikt nepřevzal, vydala soudkyně zatykač. Nic netušícího M. Š. policisté zatkli v lednu. Noc strávil v cele. "Nic jsem neudělal, na žádném výslechu na policii jsem nebyl," hájil se M. Š.

Když podepisoval převzetí rozsudku, soudkyně zjistila, že jeho podpis je zcela jiný, než jak se podepisoval chycený zloděj po výslechu na policii. Podal proti verdiktu soudu odpor a při hlavním líčení pak soudkyně Regnerová zaúkolovala státního zástupce, jaké důkazy má při dalším jednání soudu předložit.

Otisky prstů a vzorek DNA odebraný zatčenému muži při výslechu na policii vedly k jednoznačnému závěru. "Jsou shodné s otisky jiného muže, Marka Braniše. Ten je ve vazbě pro rozsáhlou trestnou činnost," řekl státní zástupce Zdeněk Slepička.

Nevinného M. Š. soudkyně před měsícem zprostila obžaloby. Braniše čeká další vyšetřování za to, že se před policisty vydával za někoho jiného. "Už mám připravený přípis pro policii, aby se tím zabývala," řekl žalobce Zdeněk Slepička.


Video