Zachráněný pacient Marek Schwarz a vedoucí lékař komplexního cerebrovaskulárního centra Daniel Šaňák.

Zachráněný pacient Marek Schwarz a vedoucí lékař komplexního cerebrovaskulárního centra Daniel Šaňák. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Mladík po mrtvici ochrnul na polovinu těla. Díky nové metodě po týdnu chodil

  • 54
Lékaři v olomoucké nemocnici zachránili osmnáctiletého pacienta, kterého postihla při tělocviku mozková mrtvice. Mladíkovi, který měl ochrnutou polovinou těla, dokázali pomoci díky nejnovější špičkové metodě, kterou používají jen několik měsíců. Pacient se po operaci zcela zotavil.

Když Marek Schwarz v hodině tělocviku na olomoucké elektrotechnické průmyslovce vystartoval na 800 metrů dlouhou trať, doufal, že doběhne mezi prvními. Trénovaný sportovec, který hraje v juniorském týmu šternberského hokejového klubu, ovšem do cíle vítězně nedorazil.

"Bylo to zvláštní. První kolo jsem uběhl normálně. Ve druhém jsem se ale začal propadat a po doběhu jsem si rychle musel sednout na obrubník. Nešlo hýbat rukou a nohou. Nemohl jsem mluvit," vzpomínal mladík na nedávné osudné okamžiky.

Zhrouceného studenta si všimli učitelé a okamžitě zavolali záchranku. "Potom už si toho moc nepamatuji," dodal mladík.

Když ho záchranáři přivezli do nemocnice, měl již ochrnutou pravou polovinu těla. "Už ani nemluvil, nerozuměl a měl výpadek pravé poloviny zorného pole," popsal mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

Lékaři stanovili u tak mladého člověka nečekanou diagnózu: cévní mozková příhoda. Začali hrát o vteřiny a minuty. "Čas má v podobných případech velkou roli," podotkl Havrlant s tím, že pacient se naštěstí do jejich péče dostal velmi rychle.

"Pomocí magnetické rezonance jsme zjistili, že krevní sraženina uzavřela hlavní tepnu zásobující krví levou mozkovou hemisféru. Bylo třeba se rychle rozhodnout a jednat, aby následky mozkové mrtvice byly co nejmenší," doplnil vedoucí lékař nemocničního komplexního cerebrovaskulárního centra Neurologické kliniky Daniel Šaňák.

Přes stehno až do mozkové tepny

Vzápětí se doktoři rozhodli využít novou metodu zvanou mechanická trombektomie. Při ní lékař nejprve jediným vpichem přes stehenní tepnu zavedou do pacientova cévního řečiště speciální systém do sebe zasunutých katétrů (vodičů).

Protáhnou ho až k místu, kde je mozková tepna ucpaná. Tam se z koncového katétru vysune a rozvine jakási "drátěná tubička", do které se krevní sraženina zachytí a vzápětí se stáhne do katétru.

Primář radiologické kliniky Martin Körcher předvádí, jak mechanická trombektomie probíhá.

Primář Radiologické kliniky Martin Körcher předvádí, jak mechanická trombektomie probíhá.

Touto novou metodou zatím dokáží v tuzemsku léčit jen v několika zdravotnických zařízeních, v Olomouci ji lékaři používají teprve od poloviny roku.

"V České republice se tato špičková metoda používá na čtyřech nebo pěti pracovištích. Ale ani v zemích Evropské unie nejsou zatím tyto výkony časté, protože jsou poměrně nákladné," podotkl Martin Köcher primář Radiologické kliniky fakultní nemocnice, který Markovi trombektomii provedl.

Vážím si toho, že se nemusím učit chodit a mluvit

Bezprostředně po zákroku se mladíkův stav zlepšil. Začal opět hýbat rukou i nohou. Během několika dnů postupně zmizely i jeho potíže s mluvením.

"Měl štěstí, že se dostal do specializovaného centra, kde jsme mu mohli rychle poskytnout nejmodernější léčbu. Pokud by tato pomoc nepřišla včas, mohl by s velkou pravděpodobností zemřít nebo by byl do konce života invalidní," doplnil Šaňák.

Místo toho však Marek mohl už po týdnu odejít z nemocnice domů. "Byl to šok. V nemocnici jsem byl do té doby jen kvůli zraněním při hokeji, ale že mě potká mozková příhoda, to jsem nečekal. Vážím si toho, že jsem byl během pár dnů prakticky v pořádku. Někdo se musí znovu učit chodit, mluvit a podobně, což se mi vyhnulo."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video