Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mladík natáčel na koupališti tajně dívky, podle policie nic neprovedl

  19:42aktualizováno  19:42
Mladík natáčel na mladoboleslavském koupališti dívky na malou videokameru. Když si toho všimly, zavolaly na něj policii. Ta ho sice vyprovodila za brány koupaliště, ale vzápětí ho nechala odejít. Podle policistů totiž mladý muž nic neprovedl.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Martin Adamec, MAFRA

Mladík si na koupaliště přinesl malou příruční kameru a začal natáčet kolemjdoucí dívky a malé děti. S minikamerou poté odešel na toaletu.

"To si dělá srandu, co to je?" komentovala jeho počínání dívka, která ležela se dvěma kamarádkami na lehátku hned před mužem, a v jeho podivném filmu tak hrála hlavní roli.

Dívky přivolaly své partnery, kteří se kameramanovi společně s plavčíkem snažili nejprve domluvit. Muž však své počínaní za podivné nepovažoval. Nakonec musela zakročit policie, která mladíka i s kamerou vyvedla ven z koupaliště.

"Zavolal nás správce koupaliště na žádost občanů, které tento zhruba třicetiletý muž obtěžoval. Policisté ho vyprovodili ven z areálu, kde ho pustili," uvedl mluvčí mladoboleslavské policie Ladislav Mareš. Přítel jedné z dívek, které muž natáčel, se na místě domáhal toho, aby policisté vzali s sebou jako důkaz videokameru se záznamem. To ale neudělali.

"Neměli jsme k tomu důvod. Kdyby natáčel nahé dívky nebo je nutil k nějakým sexuálním polohám, tak by mohlo jít o trestný čin. Takhle se ale ničeho protiprávního nedopustil," vysvětlil Mareš. Přestože je podle policie natáčení na koupališti legální, návštěvníky může obtěžovat. Těchto případů však podle provozovatelů koupališť mnoho není.

Návštěvní řády focení nezakazují, možná ale budou

"Zatím jsme žádný případ nepovoleného či obtěžujícího focení ani natáčení neměli," říká Richard Šmucler z plaveckého bazénu v Příbrami.

"My jsme malé koupaliště, a když vidíme, že někdo nefotí členy rodiny, ale cizí lidi, tak ho okamžitě upozorníme, že je to nevhodné," dodává plavčík z koupaliště v Benešově. Ani další koupaliště se s pořizováním foto či videodokumentace cizích lidí nesetkávají.

Také proto zřejmě na tento způsob obtěžujícího chování zatím nemyslí ani návštěvní řády většiny středočeských koupališť. V éře mobilních telefonů s velmi kvalitními záznamovými zařízeními však někteří provozovatelé o přidání tohoto bodu do řádu uvažují.

"Po poradě s naším právníkem případně doplníme do návštěvního řádu bod, ve kterém se pokusíme specifikovat způsob focení, kdy bude muset focená osoba dát souhlas. Nevím ale, kdo a jak to bude kontrolovat a dokazovat," říká Šmucler.

Dokázat nezákonné focení či natáčení je složité

Nejsnadnějším důkazem, že mohl být porušen zákon, se zdá analýza videozáznamu nebo pořízených fotografií. Tak jednoduché to ale není.

"Je náročné dokazovat, že má v kameře například materiál pedofilního charakteru. Policie ke kontrole buď musí mít souhlas dotyčného, nebo státního zástupce. K většině materiálů například pedofilního charakteru se dostaneme až při domovních prohlídkách," poznamenává kriminalistka z mravnostního oddělení Policie ČR Dagmar Šnýdrová.

Jeden z posledních případů, kdy došlo i na domovní prohlídku, se stal v Kladně. Tam si muž z Prahy na závodech v aerobiku natáčel školačky ve věku od jedenácti do třinácti let, jak se převlékají v šatně (více čtěte zde). Až po značné chvíli si ho všimla jedna z trenérek, zburcovala rodiče cvičenek, kteří na podivného kameramana upozornili městské policisty v hale.

Když k němu strážníci přišli, na poslední chvíli se snažil záběry smazat. To však nestihl. Policisté u něj udělali domovní prohlídku. Nyní ho podezírají z výroby dětské pornografie. Muž přiznal, že ho vzrušují mladé dívky. Žádné z nich prý ale nechtěl ublížit.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Požár hotelu v Praze policie vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

Policie vyčíslila škodu, kterou způsobil sobotní požár v hotelu Eurostars David v pražské Náplavní ulici. Případ...

Policie zadržela v zahraničí dva podezřelé z dvojnásobné vraždy na Písecku

Policie vyšetřuje na Písecku dvojnásobnou vraždu.

Dvě osoby jsou podezřelé z dvojnásobné brutální vraždy manželů, která se stala začátkem ledna v osadě Pazderny nedaleko...

V Tišnově hořel sklad klimatizací. Místní lidé neměli otevírat okna

Hasiči zasahují v Tišnově, hoří tam skladovací hala.

Třináct jednotek hasičů zasahovalo v Tišnově na Brněnsku, kde hořel sklad klimatizací o rozměrech padesát krát pět...

Najdete na iDNES.cz