Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mladík, který vyvraždil rodinu, vůbec necítí vinu

  8:04aktualizováno  8:04
Krajský soud v Táboře se na popud Nejvyššího soudu znovu začal po deseti měsících zabývat trojnásobnou vraždou z listopadu 2004. Miloslav Širůček tehdy zastřelil v Tučapech na Soběslavsku svoje rodiče i bratra.
Miloslav Širůček během vyšetřování změnil výpověď.

Miloslav Širůček během vyšetřování změnil výpověď. | foto: MF DNES

ČTĚTE TAKÉ:
Mladík se přiznal k vraždě rodičů i bratra
Nejvyšší soud zrušil doživotí za vyvraždění rodiny

Šestadvacetiletého Širůčka poslal loni na jaře krajský i vrchní soud za mříže na doživotí. Nejvyšší soud v Brně ale výrok o doživotí zrušil a nařídil, aby krajský senát více zkoumal motiv vražd a případný Širůčkův návrat do společnosti.

"Obžalovaný nadále zůstává otcovrahem, matkovrahem a bratrovrahem. Nejvyšší soud zrušil jen uložení trestu. Není třeba hlavní líčení opakovat, ale pokračovat," uvedl předseda senátu Jiří Bernát.

Jeho úkolem je více dbát na psychiatrické a psychologické posudky Širůčkovy osobnosti. Nejvyšší soud si také přeje, aby krajský soud lépe objasnil motiv, který hnal Širůčka k vraždění.

Sám Širůček, který byl před třemi lety odsouzen za krádeže aut, působil v jednací síni klidně a vyrovnaně, až neutrálně. Lítost na něm nebyla patrná. Na otázku, jak se cítí, řekl, že duševně i fyzicky dobře. "O události jsem ale prakticky pořád přemýšlel," řekl Širůček, který při vyšetřování změnil výpověď.

Poslední verze případu, s níž se hájil loni, je, že rodiče zavraždil bratr David a on Davida zastřelil v sebeobraně. K tomu přidal, že v domku byl patrně neznámý člověk.

Soud detailně rozebíral Širůčkovu povahu. Znalci zopakovali, že je duševně zdráv. Posudek ukázal na znaky narušené osobnosti, duševní nemocí ale Širůček netrpí.

"Mám-li hledat motiv vražd, byly to špatné a dlouhodobě napjaté vztahy s rodiči, kterým kradl peníze, ačkoli ti mu podávali pomocnou ruku. Bratra zase považoval na mazánka, který nemusí nic dělat, jen kouří marihuanu," uvedl znalec, psycholog Richard Motl. O Širůčkovi také řekl, že nehledá chyby u sebe, ale u jiných lidí za použití lží a polopravd. Širůček závěry znalce odmítl.

Soud znovu popsal, že Širůček vedl nezdárný život. Vykrádal auta, způsobil škodu za více než milion korun, ale dostal jen podmínečný trest. Svému strýci řekl, že jednou někoho zabije. Poslední družce při hádce vyrazil zub.
 
Zřejmě šlo o majetek
Krajský senát v Táboře se zabýval také tím, zda vrah Širůček nebyl závislý na automatech, ale znalci to vyloučili. Předseda senátu Jiří Bernát se tázal, zda obžalovanému nevadilo, že ho rodiče odhlásili z trvalého bydliště a půlku domu přepsali na syna Davida.

"Na odhlášení z bydliště jsme se dohodli s rodiči, abychom zabránili exekuci jejich majetku. Přepsání půlky domu na bratra mi bylo jedno, o majetek mi nikdy nešlo," hájil se obžalovaný.

Nad jeho výroky se podivovali příbuzní. "Podle mého názoru není schopen nápravy. Doufáme, že znovu dostane doživotí," řekl dědeček Zdeněk Brabec, který na vnukovi nevidí nic dobrého.

Vraždy vyznívají jako spor o majetek. Rodiče staršímu synovi také vytýkali trestnou činnost a život s družkou, kterou nikdy nepřijali.

Po jedné z hádek vrah umlčel otce, matku zastřelil zezadu a bratra dohnal v kotelně, kde ho kromě střelby škrtil kalhotami. Tělo poté zahrabal do uhlí. Sousedům řekl, že rodina měla autonehodu. Policisté těla našli čtyři dny po smrti.

Senát trest vynese pravděpodobně v pátek.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Za zneužívání nezletilých tanečnic dostal šéf souboru dvouletý trest

(Ilustrační snímek)

Za pohlavní zneužívání nezletilých tanečnic poslal soud na dva roky do vězení vedoucího strakonického souboru. Podle...

Rentgen, který usmrtil pacientku, měl závadu, potvrdila nemocnice

Na pacientku při vyšetření v nemocnici spadl rentgen

Společnost Krajská zdravotní potvrdila, že v tubusu rentgenu, který loni v říjnu v ústecké Masarykově nemocnici...

VIDEO: Lupič přepadl čerpací stanici, na obsluhu namířil rozprašovač

Zloděj držel v ruce nůž a poté vytáhl rozprašovač.

Netradiční zbraň si s sebou vzal lupič, který přepadl ve středu ráno čerpací stanici v Rozhovicích na Chrudimsku....

Najdete na iDNES.cz