Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mladíci ubodali kamarádku, dostali výjimečné tresty

  14:38aktualizováno  14:38
Ústecký soud vyměřil výjimečné tresty za vraždu sedmnáctileté studentky Kamily Čentákové. Tři její vrstevníky poslal na 20 a 18 let za mříže. Kamarádku v lednu ubodali a podřezali před domem jejích rodičů v severočeské Bílině.

Antonín Režnák po vynesení rozsudku - Antonín Režnák, který obstaral vražedné nástroje, se po vynesení dvacetiletého trestu objímá se svou sestrou. | foto: Martin AdamecMF DNES

Devatenáctiletý Jakub Procházka a Antonín Režnák, který obstaral vražedné nástroje, odešli od soudu s dvacetiletými tresty. Jejich kumpán Petr Štencl má podle verdiktu strávit za mřížemi o dva roky méně.

"Všichni obžalovaní tvrdili, že do poslední chvíle považovali celou věc za pouhou hru a nepředpokládali, že k vraždě skutečně dojde. Od okamžiku, kdy celou věc začali plánovat, kdy hledali vhodný smrtící nástroj a kdy se vypravili k místu činu, už ale nelze o nějaké hře hovořit," uvedla předsedkyně senátu Jarmila Kurešová.

Soud se pro výjimečné tresty rozhodl kvůli brutalitě a chladnokrevnosti, se kterou mladíci čin spáchali. Za nejotřesnější soud považuje motiv vraždy. "Jejich jediným motivem byla zábava, potěšení ze hry. Chtěli zjistit, jaké to je, když před jejich očima umírá člověk," dodala Kurešová.

Procházka, který trpí podle psychologů a sexuologů těžkou a nebezpečnou sexuální deviací, se navíc podle soudu musí léčit.

"Má sklony k sadismu a nekrosadismu. Právě nekrosadismus je nejnebezpečnější forma deviace, protože jejímu nositeli působí vzrušení úplné znehybnění oběti, tedy obvykle její usmrcení," uvedl u soudu sexuolog Luděk Daneš. Znalci proto navrhli jeho kastraci. - více zde

Vrazi si svůj čin naplánovali
Mladíci se k činu přiznali a u soudu popsali, jak studentku zabili. Na maturitním plese bílinského gymnázia se domluvili, že někoho zabijí, aby si vyzkoušeli, jaký je to pocit. Procházka navrhl svou bývalou přítelkyni Kamilu.

Vrazi postupovali podle předem dohodnutého scénáře. Procházka Kamile před vrátky jejího domu zakryl ústa, aby nemohla křičet, a strhl jí na zem. Režnák ji nejméně osmkrát udeřil do hlavy. Všichni ji pak odtáhli za nedaleké garáže. Tam Procházka dívku jedenáctkrát bodl do hrudi a prořízl jí hrdlo.

Štencl, který o sobě tvrdil, že se vyzná v medicíně, ve skupině působil jako poradce. Když odtáhli bezvládné tělo oběti za garáže, zeptal se ho například Režnák, jestli jí dorazí tím, když jí dupne na hrudník.

Štencl odpověděl, že ano. Aby své odpovědi dodal váhu, použil v ní i několik odborných latinských termínů. Také Kamile zjišťoval tep, aby bezpečně zjistil, jestli už je mrtvá.

Vraždu pak šli všichni tři "zapít" na diskotéku Kornout. K místu činu se asi za dvě hodiny vrátili. K tělu už šel ale jen Procházka, který mrtvé Kamile svlékl kalhotky. - více zde

Rodiče oběti byli s rozsudkem spokojeni. "Obávala jsem se, že dostanou jen malé tresty. Toto rozhodnutí beru," řekla matka zavražděné studentky.

Rozsudek zatím není pravomocný. Mladíci se na místě proti verdiktu odvolali. Státní zástupkyně si nechala lhůtu na rozmyšlenou.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Soud osvobodil liberecké zastupitele v kauze městských pozemků

Jiří Kittner u soudu.

Odvolací soud potvrdil osvobozující verdikt pro třiadvacet libereckých zastupitelů, kteří byli mnoho let stíháni v...

Tři lidé dostali infarkt při uklízení sněhu, dva zemřeli. Lékaři varují

V Chýni se propadl led na rybníku a dva lidé skončili pod vodou, na místě...

K pěti srdečním zástavám vyjížděla dopoledne záchranka v Královéhradeckém kraji. Ve třech případech šlo o pacienty,...

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice stojí

(Ilustrační snímek)

Policie uzavřela dálnici D35 mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi. Vyšetřuje tragickou nehodu, při níž řidič podle...

Najdete na iDNES.cz