Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mladíci jdou k soudu za zničený hřbitov

  11:24aktualizováno  11:24
Uhřiněves - Dva ze sedmi mladíků, kteří loni na podzim zdemolovali židovský hřbitov v Uhříněvsi v Praze 10, stanou ve čtvrtek před trestním senátem. "Žaloba je viní z trestných činů s rasovým podtextem," řekl soudce obvodního soudu pro Prahu 10 Richard Petrásek. Mladíkům hrozí podle státní zástupkyně trest odnětí svobody na šest měsíců až dva a půl roku.

Oba šestnáctiletí chlapci jsou obžalováni ze tří trestných činů - podpora a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů, výtržnictví a poškozování cizí věci.

Sedmičlenná parta způsobila židovské obci podle policejních expertů škodu 195 tisíc korun. Stíhání zbylých pěti mladíků policie odložila kvůli jejich nízkému věku. Bylo jim od 14 do 15 let.

Policisté i žalobkyně jsou přesvědčeni o tom, že mladíci devastaci židovského hřbitova plánovali a připravovali. Podle policie zničili 52 náhrobků. Usvědčil je videozáznam, který si sami pořídili.

Mimo jiné dokazuje, že se na akci "vyzdobili" nacistickými a fašistickými symboly. Partu podezřelých mladíků podle policie tvoří kamarádi ze sídliště a fotbalových stadionů, kam chodili fandit.

Policie mladíky obžalovala
Policisté se začátkem března rozhodli podat návrh obžaloby na dva ze sedmi mladíků obžalobu. Šestnáctiletí hoši jsou obviněni z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačování práv a svobod občanů a rasově motivovaného poškozování cizí věci. Hrozí jim až dva a půl roku vězení.

"Ještě musíme dokončit dokazování, ale do poloviny března stoprocentně podám návrh na obžalobu," řekl policista, který na případu pracuje.

Dodal, že stíhání zbylých pěti mladíků odložil kvůli jejich nízkému věku. Bylo jim od 14 do 15 let.

Policie je přesvědčena o tom, že mladíci devastaci židovského hřbitova plánovali a připravovali. Podle policie zničili 52 náhrobků, čímž pražské židovské obci způsobili škodu přesahující 180 tisíc korun.

Mladíky usvědčil videozáznam, který si sami při devastování pořídili. Nahrávka mimo jiné dokazuje, že se na akci "vyzdobili" nacistickými a fašistickými symboly.

Partu podezřelých mladíků podle policie tvoří kamarádi ze sídliště a fotbalových stadionů, kam chodili fandit.

Kriminalista: Mladí skini udělají cokoliv

Velmi nízký věk školáků, kteří nedávno zdemolovali židovský hřbitov v Uhříněvsi, odborníky nepřekvapil. "Věková hranice ultrapravičáků klesá a zvyšuje se brutalita jejich násilností," vysvětluje šéf pražského protiextremistického oddělení policie Jiří Kopečný.

Co soudíte o názoru politologa Zdenka Zbořila, který je přesvědčen, že nastupuje nový neonacistický dorost?
Nesdílím ho. Problémy jen pokaždé zviditelní křiklavý případ, jakým bylo právě vyvrácení dvaapadesáti náhrobků. Extremisté v Praze dorůstají standardně a velké výkyvy v počtech nejsou.

Řešíte rasistické řádění patnáctiletých dětí často?
Není to nic neobvyklého. Vždyť si stačí vzpomenout na vraždu súdánského studenta roku 1997, kdy vrahovi Petru Zborníkovi bylo osmnáct a jeho komplicovi šestnáct let. Řešíme i problémy na základních školách, například si vzpomínám, že na Praze 9 znásilnili velmi mladí skini dívku.

Dovedete vysvětlit, co tak mladé lidi k nesnášenlivosti vede?
Stále se to opakuje - "mladoši" jsou schopní udělat cokoliv, aby se dostali ke zkušeným. Začínající partičky chodí často na fotbal a třeba na Spartě mají své místo tradičně na spodní tribuně. Ale oni touží dostat se nahoru, ke zkušeným rváčům. A udělají pro to vše.

I v případě židovského hřbitova hrál svoji roli fotbal?
Ano. I když se ultrapravičáci sdružují nejvíc u Sparty, tak tihle hoši měli úzký kontakt na Slavii. V Praze se nedá říct, že by byl jen jeden tým podporovaný chuligány. Ale právě Slavii fandí ti velmi mladí.

Na jakém principu fungovala sedmičlenná skupinka z uhříněveského případu?
To byla typická smečka. Jedna hlava akce vymýšlela a ostatní se chtěli zalíbit. Tak řádili taky.

Takže nešlo o přesvědčené neonacisty?
V téhle věkové kategorii se ještě nedá mluvit o přesvědčení. Ti kluci nevědí, co chtějí. Nemají pojem o fašismu a Hitlerovi, ještě jim chybí politický světonázor. Jen chtějí být vedeni nějakou autoritou a v tomto případě narazili na velkého pitomu.

Ve kterých pražských lokalitách operují mladí naciskinheadi nejčastěji?
Dost se to mění, ale největším problémem jsou sídliště. Tam mládež nemá co dělat a z nudy se kope do zadku. Takže problémové je třeba Jižní Město, Černý Most, přednedávnem to byl Prosek. Opakuji - záleží na tom, kde se objeví vůdce smečky, okolo kterého se pak ostatní sejdou.

Mladíky usvědčil videozáznam, který si sami při devastování pořídili. Podle policie zničili 52 náhrobků, čímž pražské židovské obci způsobili škodu přesahující 180 tisíc korun.

Mladíky usvědčil videozáznam, který si sami při devastování pořídili. Podle policie zničili 52 náhrobků, čímž pražské židovské obci způsobili škodu přesahující 180 tisíc korun.

Mladíky usvědčil videozáznam, který si sami při devastování pořídili. Nahrávka mimo jiné dokazuje, že se na akci "vyzdobili" nacistickými a fašistickými symboly. (6. prosince 2001)

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda schválila demisi. Zatím není jisté, kdy ji prezident přijme

Vláda Andreje Babiše schválila demisi, přesto bude dál úřadovat (17.1.2018).

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) schválila svou demisi jen půl dne poté, co v úterý ve Sněmovně nezískala důvěru....

Poslanci odmítli, aby komisi pro kontrolu GIBS vedl komunista Ondráček

Komunista Zdeněk Ondráček na schůzi Sněmovny

Sněmovna odmítla, aby komunista Zdeněk Ondráček, muž, který před listopadem 1989 v Pohotovostním pluku Veřejné...

Babiš slyšel podmínky ČSSD. ANO zatím nehodlá nabízet jiného premiéra

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka, úřadující šéf strany Milan Chovanec a...

Andrej Babiš zahájil jednání o nové vládě a jako možného partnera oslovil ČSSD. „My se do vlády netlačíme. Není to...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz