Někdejší velitel bosenské armády Ratko Mladič

Někdejší velitel bosenské armády Ratko Mladič | foto: AP

Mladič se na poslední chvíli odvolal proti vydání do Haagu

  • 121
Právník někdejšího velitele bosenských Srbů Ratko Mladiče se odvolal proti jeho vydání k Mezinárodnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii. Mladičův stav se podle něj v uplynulých 24 hodinách výrazně zhoršil. Jeho mandant prý mluví zmateně, nepoznává lidi a má "morbidní úvahy".

O vydání muže, který velel bosenskosrbské armádě v dobách etnických čistek na Balkáně v polovině devadesátých let, rozhodl v pátek bělehradský soud a Mladič měl tři tři dny na odvolání. 

Jeho právník Miloš Šaljič ho v pondělí večer odeslal poštou na poslední chvíli, těsně předtím, než se v Srbsku uzavřou poštovní přepážky. Snaží se tak očekávané zamítnutí odvolání co nejvíce oddálit, informovala ČTK.

Za Srebrenici nemůžu, tvrdí Mladič

Generál poprvé promluvil o krvavém incidentu z roku 1995

Šaljič tvrdí, že jeho klient v minulosti utrpěl nejméně tři mozkové mrtvice a jeho zdravotní stav je velmi vážný. "Nepoznává lidi, je zmatený a má i morbidní myšlenky," uvedl Šaljič podle srbského rádia B92.

Devětašedesátiletý Mladič v neděli údajně prohlásil, že musí navštívit hrob své dcery, a řekl, že pokud ho tam nepustí, mohou mu rovnou připravit rakev vedle jejího těla. Zároveň ale pohrozil, že "jestli místo posledního odpočinku své dcery neuvidí, oblékne uniformu a pěšky vyrazí do Haagu", napsal chorvatský list Jutarnji List.

Mladičova dcera Ana spáchala v roce 1994 sebevraždu, zastřelila se otcovou oblíbenou zbraní a generál se s jejím skonem nikdy nesmířil. Do chvíle, než v roce 2001 zmizel, velice často navštěvoval její hrob na jednom z bělehradských hřbitovů.

Právník chce vytvoření zvláštní lékařské komise

S pátečním verdiktem bělehradského soudu, že Mladič je způsobilý předstoupit před Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) a zodpovídat se z válečných zločinů, nesouhlasí ani generálův syn Darko.

Řezníkova penze

Mladič požaduje vyplacení své generálské penze, kterou si od roku 2005 nevyzvedával. Celkově prý jde o 4,7 milionu dinárů (asi 1,15 milionu Kč). Úřady Mladičovi penzi kvůli obviněním z válečných zločinů zmrazily. To ale neznamená, že ji zabavily nebo že propadla.

zdroj: ČTK

"Otci byl diagnostikován psychoorganický syndrom (posttraumatická demence), což znamená ztrátu kognitivních schopností a omezení kapacity paměti," uvedl Mladič junior. "Tyto závěry jsou v rozporu s diagnózou soudního lékaře," dodal.

Šaljič bude navíc žádat vytvoření speciální lékařské komise, která by Mladičův zdravotní stav posoudila. Pak se uvidí. Soud by však teoreticky mohl odvolání zamítnout, jakmile odvolání dostane. Lékařské konzilium nicméně Mladičův zdravotní stav označilo za přiměřený věku.

Mladičovo odvolání posoudí  tříčlenný tribunál, který musí rozhodnout do tří dnů od podání odvolání. Srbská média píší, že Mladič by do Nizozemska měl zamířit v úterý, nejpozději ve středu.

INFOGRAFIKA - Ratko Mladič


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video