Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mladič odmítl v Haagu připustit vinu, nad Srebrenicí jen kroutil hlavou

  10:14aktualizováno  11:11
Ratko Mladič poprvé předstoupil v Haagu před soudce Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY). Na otázku, zda se cítí vinen, neodpověděl a vzal si lhůtu na rozmyšlenou. Bývalý vojenský velitel bosenských Srbů je obžalován z válečných zločinů, zločinů proti lidskosti a genocidy.

Bývalý velitel bosenskosrbské armády Ratko Mladič u soudního tribunálu v Haagu (3. června 2011) | foto: AP

"Jsem velmi nemocný člověk a potřebuji více času, abych pochopil, co jste přečetli, mějte proto prosím trpělivost," prohlásil u soudu muž přezdívaný Bosenský řezník a dodal, že ještě neměl čas prostudovat si dokumenty k procesu. K soudu dorazil v kšiltovce, kterou si po usazení sundal.

Na otázky soudců několikrát zopakoval, že nerozumí, a působil poněkud zmateně. Přečtení obžaloby se Mladič vzpíral. "Nechci slyšet ani jedno slovo z obžaloby," prohlásil devětašedesátiletý muž. Přesto ale posléze poslouchal, jak mu soudce přečetl její shrnutí.

Bývalý velitel bosenskosrbské armády Ratko Mladič (v levém horním rohu) u soudního tribunálu v Haagu. (3. června 2011)
Bývalý velitel bosenskosrbské armády Ratko Mladič u soudního tribunálu v Haagu. (3. června 2011)

Když se tribunál při čtení obžaloby propracoval až k obvinění z vyvraždění několika tisíc bosenských muslimů ve Srebrenici jednotkami bosenských Srbů v roce 1995, Mladič na znamení nesouhlasu začal kroutit hlavou.

Obvinění proti němu vznesená označil za urážlivá a odporná. Odmítl se vyjádřit, zda se cítí vinen, či nevinen, podle očekávání využil pravidel ICTY a vzal si 30 dní na rozmyšlenou. Na prostudování spisů prý potřebuje více než měsíc, ale soudce Alphons Orie určil další stání na 4. července.

Nejtlustší spis v Haagu

Při tomto prvním stání Mladiče zastupuje bělehradský advokát Aleksandar Aleksič. Určil ho tribunál, protože Mladič si své obhájce ještě nevybral. Podle ČTK žalující stranu zastupuje generální prokurátor ICTY Serge Brammertz, stejně jako tomu bylo v případě jiného obviněného Radovana Karadžiče.

Otázky a odpovědi

Jak se bude dál vyvíjet soud s Bosenským řezníkem?

S někdejším politickým šéfem bosenských Srbů podle obžaloby stál v čele zločineckého spiknutí, jehož cílem bylo vyhnat muslimy a Chorvaty a připojit Bosnu k tzv. velkému Srbsku. Mladič u soudu prohlásil, že ve válce bránil svůj lid a svou zemi a nyní brání sám sebe. "Musím říct, že se chci dožít toho, až budu zase svobodný," řekl.

Rodina i právník tvrdí, že Mladič je na tom po zdravotní stránce velmi špatně, a obžalovaný během jednání soudce požádal, aby je mohl s vyloučením veřejnosti informovat o svém zdravotním stavu. Aleksič nicméně během přelíčení prohlásil, že jeho mandant jednání dokáže vnímat.

Obžaloba Mladiče v 11 bodech viní ze zločinů genocidy, z válečných zločinů a ze zločinů proti lidskosti. Těch se měl dopustit v letech 1992 až 1995 za války v Bosně, především pak při 44 měsíců trvajícím obléhání Sarajeva a masakru ve Srebrenici, nejhorším krveprolití na evropské půdě od druhé světové války.

Aleksič bělehradské rozhlasové a televizní stanici B92 řekl, že Mladičův obžalovací spis je co do objemu největší dokument, který má haagský tribunál k dispozici.

INFOGRAFIKA - Ratko Mladič

INFOGRAFIKA - Ratko Mladič

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda USA kvůli sporům nemá peníze na provoz, nejde linka do Bílého domu

Cedule u Sochy svobody s oznámením, že kvůli neschválenému rozpočtu americké...

Američané se v pondělí probudili do třetího dne rozpočtového provizoria. Takzvaný shutdown ovlivňuje statisíce státních...

Otevřete dveře míru a uznejte Palestinu, vyzval Abbás Evropskou unii

Šéfka evropské diplomacie Federica Mogherini a palestinský prezident Mahmúd...

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pondělí vyzval země Evropské unie, aby co nejdříve uznaly existenci palestinského...

Turci a Kurdové se přetahují o Afrín, USA vyzvaly ke zdrženlivosti

Operace Olivová ratolest je namířena proti ozbrojencům z turecké Strany...

Turecké pozemní síly se v neděli probojovaly do severosyrské oblasti Afrín. Oznámil to podle tureckého rozhlasu premiér...

Najdete na iDNES.cz