Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mladí vs. zkušení. Sociální demokraté na severu bojují o moc

  10:58aktualizováno  10:58
Sociální demokraté se snaží vymýtit "velrybářské praktiky", se kterými se potýká hlavně jejich severočeská organizace. Nebudou to však mít lehké, mladí straníci se jen neradi vzdávají svého vlivu. Reportéři MF DNES sledovali, jak mezi sebou členové ČSSD "válčí".

Červeně zakroužkovaný je vyloučený člen ČSSD a organizátor potlesku a bučení při debatě Českého rozhlasu v Ústí nad Labem Tomáš Horáček. | foto: zpravy.rozhlas.cz

Vchod do restaurace No. 22 v Děčíně hlídá dohola ostříhaný bodyguard. Podnik je uzavřený, dovnitř mohou jen pozvaní hosté. Jen pár metrů odsud zastavují drahá auta. Vycházejí z nich mladí muži v černých brýlích. Čeká na ně pečlivě připravený raut a dobré pití.

Je středa 16. června, čtyři hodiny odpoledne. V restauraci se právě koná stranická schůze mladých sociálních demokratů.

O obyčejné jednání jde samozřejmě pouze oficiálně. Zajímavý je už fakt, že ho svolal Tomáš Horáček, bývalý člen strany, který "proslul" masovými nábory do ČSSD v kraji a byl za to vyloučen (viz Nábor v ČSSD: Sežeň nové členy, projedeš se v luxusní limuzíně). Teď podle informací MF DNES pracuje pro krajského šéfa ČSSD Petra Bendu.

ČSSD PROTI VELRYBÁŘŮM

1. kontrola v Ústeckém kraji
Kontrolní komise prověří členství všech socialistů v Ústeckém kraji. Zjišťuje, zda se podezřelé nábory v poslední době odehrály v souladu se stanovami a zda jsou platné.

2. stop stav nových členů
Vedení socialistů vyhlásilo stop stav k 31. březnu letošního roku. To znamená, že vedení strany budou příští rok volit jen lidé, kteří do ČSSD vstoupili do tohoto data.

3. přeregistrace členů Šéf ČSSD v Děčíně Jaroslav Foldyna požaduje přeregistraci členů v kraji. Každý by se musel osobně v sídle místní ČSSD znovu přihlásit. Tento krok je podle stanov možný až v případě, že kontrola členů zjistí prohřešky.

4. půlroční čekání na přijetí
Vedení strany navrhuje zavést půlroční čekatelskou lhůtu na přijetí. Každý zájemce by během ní musel ukázat, že má o dění ve straně zájem. Dalším návrhem je, aby se počet delegátů na konferencích a sjezdu určoval podle úspěchu jednotlivých organizací ve volbách.

Pod jeho vedením se tu schází místní mladí sociální demokraté, kteří se v zákulisí snaží ovládnout místní sociální demokracii. V celostátním měřítku je lze nazvat spíše "kmotříčky".

Nenechte se však mýlit - jde sice jen o relativně malou buňku ČSSD v Děčíně, ale problém lokálního významu to rozhodně není. Odhaluje totiž celostátní fenomén posledních let, s nímž bojují téměř všechny velké politické strany - takzvané velrybaření. Tedy způsob, jak se zákulisní hráči snaží prostřednictvím nabírání členů ovládnout strany a tím se dostat k moci.

Pod dohledem bodyguardů

Reportérům MF DNES se podařilo do restaurace No. 22 dostat chvíli před začátkem akce. Servírka dokončuje úklid stolů, raut už je připraven. "Vy jste od nás?" ptá se nás nervózně jeden z mladých sociálních demokratů Jaroslav Horák, když nás zahlédne. Vymýšlíme historku, že jsme zájemci o členství a kdosi nám řekl, abychom přišli.

"Tady se ale koná klasická předschůze, nevím, zda tu můžete zůstat," říká Horák. Přistupuje přitom ke svému kolegovi a odvypráví mu naši historku. "Tak ať zajdou za Tomášem," radí mu kolega.

Tím Tomášem myslí zřejmě Horáčka. I když on sám opakovaně tvrdí, že s podobnými praktikami nemá nic společného. Přestože pár dní předtím média informovala o Horáčkově chystaném náboru černých duší Litoměřicích.

"Horáčkovy časy už skončily," tvrdí nám Horák a my odcházíme.

Z protější pizzerie dál sledujeme, jak taková schůze mladých sociálních demokratů vypadá. U vchodu do No. 22 se střídají bodyguardi, dámy na terase se baví a jejich partneři se intenzivně radí. A mají důvod.

V Děčíně se totiž aktuálně hraje o kandidátku do podzimních komunálních voleb. Mladí straníci chtějí na poslední chvíli změnit tu, kterou několik měsíců sestavovali dlouholetí členové strany.

"O tom ani neuvažujte," vzkázal jim předseda děčínské místní organizace Pavel Sinko. "Nejdřív řádně prověříme vaše členství a až potom se bude kandidátka schvalovat."

Děčínská mládež se proto rozhodne důležitou a dlouho plánovanou schůzi bojkotovat. Do poloprázdného sálu v děčínském kulturním domě Střelnice přichází za mladé jediný člověk: nám známý Jaroslav Horák.

Když uvnitř zjišťuje, že domnělí zájemci o členství jsou ve skutečnosti novináři, běží k našemu stolu: "To pití v restauraci jsme si platili sami." Na otázku, co na údajné schůzi mladých dělal vyloučený Horáček, odpověděl: "Nevím, já ho tam neviděl."

Straníci bez výučního listu

V poloprázdném sále je dusná atmosféra. Z dvou set členů děčínské organizace jich je tam kvůli neúčasti mladých sotva třetina. Rozproudí se vzrušená debata. Zasloužilí straníci vyčítají mladým, že se je snaží převálcovat, aniž by na to měli potřebné vzdělání a zkušenosti. "To nás tady bude z politiky školit někdo, kdo nemá ani výuční list?" ozývá se.

Okresní šéf strany Jaroslav Foldyna, který dříve Horáčkovy velrybářské praktiky hájil, připouští, že v Děčíně k masovým náborům došlo. "Nechci s mladými válčit. Oni mají právo dělat chyby, ale někdo jim o nich musí říct. Jediná šance, jak se zbavit účelově nabraných členů, je teď jejich důsledná kontrola," řekl Foldyna.

Tento bod nakonec prosadil na víkendovém ústředním výkonném výboru strany v Praze. V případě, že kontrola najde závažná pochybení, budou se muset všichni straníci přímo přeregistrovat. To v praxi znamená, že by se každý člen musel osobně v sídle místní ČSSD znovu přihlásit.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Žádost o Babišovo vydání je logická, brání Chovanec postup policie

Milan Chovanec (ČSSD)

Policie v případu Čapí hnízdo postupuje tak, jak jí to ukládá zákon, uvedl ve středu ministr vnitra Milan Chovanec....

Poslanci volí šéfa Sněmovny. Pojďte jednat o vládě, vyzval Babiš ODS

Poslanci mají dnes na programu i volbu předsedy Sněmovny. Jediným kandidátem je...

Nového šéfa Sněmovny volí poslanci. Jediným kandidátem je Radek Vondráček z ANO, kterého chtějí podpořit i komunisté,...

Demokratický blok neodevzdá lístky při volbě předsedy Sněmovny

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyřicet osm poslanců ODS, lidovců, TOP 09 a hnutí STAN neodevzdá hlasovací lístky při volbě předsedy Sněmovny, kde je...Najdete na iDNES.cz