Třináctiletí Češi pijí méně než před deseti lety, ukázal průzkum

  13:04aktualizováno  13:37
Pití piva, vína a tvrdého alkoholu přestává být mezi patnáctiletými Čechy méně časté, než tomu bylo před deseti či patnácti lety. Zároveň se zvýšil průměrný věk, kdy začínají mladí lidé experimentovat s alkoholem. Zjistili to odborníci z Univerzity Palackého v Olomouci.

(ilustrační snímek) | foto: Josef VostárekMF DNES

„Trendy jsou příznivé. Dochází ke snížení konzumace alkoholu u této věkové skupiny. Česko je ale stále nad evropským průměrem,“ řekla ČTK národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová.

Alespoň jedenkrát týdně se podle výzkumu projektu Mládež a zdraví podporovaného Světovou zdravotnickou organizací alkoholu napije 17 procent mladých Čechů. V roce 2002 přitom přiznávala takto častou zkušenost s alkoholem více než třetina patnáctiletých.

Pokles o osmnáct procent ve sledovaném období mezi lety 2002 a 2014 řadí Českou republiku mezi země, u nichž konzumace klesá nejdynamičtěji.

„Ještě výraznější úbytek v konzumaci alkoholu jsme zjistili mezi lety 2010 a 2014. Do roku 2010 konzumace alkoholu u nás, na rozdíl od zbytku Evropy, ještě stoupala. V porovnání s rokem 2010 činil pokles dokonce dvaadvacet procent,“ zdůraznil Michal Kalman, vedoucí univerzitního výzkumného týmu. 

„Pozitivního trendu si musíme vážit. Ale je důležité připomenout, že se Česká republika stále pohybuje nad celoevropským průměrem. Ten říká, že týdně pije alkohol necelých 13 procent mladých Evropanů,” dodal Kalman.

Mladí experimentují s alkoholem překvapivě čím dál později

Výzkumníci si všimli i dalších pozitivních trendů v konzumaci alkoholu. Svou první zkušenost s pitím alkoholických nápojů před třináctým rokem uvádí stále méně mladých lidí v Česku. Zatímco v roce 2002 alkohol vyzkoušely téměř tři čtvrtiny školáků v tomto věku, o deset let později už to byla jen čtvrtina z nich.

Fotogalerie

„Jedná se o bezkonkurenčně největší pokles mezi všemi sledovanými zeměmi. Pětadvacetiprocentní prevalencí se navíc Česká republika řadí pod evropský průměr, který je o tři procentní body vyšší,“ hodnotí Kalman.

Zvyšuje se také průměrný věk, kdy mladí lidé v Česku konzumaci alkoholu přeženou a poprvé se opijí. V roce 2002 to stihl před svými třináctými narozeninami každý pátý Čech, o dvanáct let později už to byl „pouze“ každý desátý.

Pokles pití alkoholu mezi mladými potvrzuje i další studie

Pokles konzumace alkoholu mezi mladými Čechy potvrzují i výsledky další reprezentativní studie. „Výsledky Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách z let 2011 a 2015 ukazují na obdobný pokles užívání alkoholu, a to mezi šestnáctiletými Čechy,“ říká Ladislav Csémy, vedoucí výzkumného programu Národního ústavu duševního zdraví, který působí v řešitelském týmu obou studií.

Akce HAD: policisté hledali opilé mladistvé, v Praze jich odhalili osm

„Za povšimnutí zde stojí zřetelný pokles pití nadměrných dávek alkoholu z 54 procent na 42 procent a pokles pravidelného pití piva z 26 procent na 15 procent. Nicméně, i v tomto případě platí, že i přes zmiňovaný pokles jsou hodnoty českých dospívajících nad evropským průměrem,“ dodal Ladislav Csémy.

U alkoholu spadá do kategorie rizikového pití až 900 tisíc dospělých. „I když si dnes děti i rodiče mnohem více uvědomují rizikovost pití, tak i přesto je u nás tolerance konzumace alkoholu dětmi vysoká. Až 86 procent šestnáctiletých uvedlo, že je pro ně alkohol snadno dostupný. Sama jsem se účastnila kontrol s policií v barech a je poměrně běžné, že se v nich a v jejich okolí objevují podnapilí nezletilí,“ uvedla národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová.

Vtípky, vztek i slzy. Policie při zátahu načapala desítky opilých dětí (10/2015)


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Na Pustevnách se letos nebude lyžovat, není voda na zasněžování

Lyžaři i snowboardisté si letos na Pustevnách nezajezdí.

Kvůli nízkým srážkám má stále více sjezdovek v Moravskoslezském kraji problém se zasněžováním, chybí jim voda. Pro...

K příznakům schizofrenie patří pocity ohrožení, říká psychiatr

MUDr. Martin Anders (9.8.2017)

Reportáž portálu Seznam Zprávy o Andrejovi Babišovi mladším v Česku otevřela debatu o psychických nemocech. Podle...

Policie vyšetřuje pobyt Babišova syna na Krymu jako zavlečení, snaží se o kontakt

Šéf pražských policistů Jan Ptáček hovoří na tiskové konferenci Policie ČR k...

Věc údajného únosu premiérova syna na Krym nyní česká policie prošetřuje jako možný trestný čin zavlečení, sdělil na...

Najdete na iDNES.cz