Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mladí stále častěji zkoušejí narkotika

  23:08aktualizováno  23:08
S t o c k h o l m, P r a h a - Mladým Čechům se dostalo pochybné cti. Podle statistiky, kterou zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO), obsadila česká mládež druhé místo v konzumaci drog a alkoholu v Evropě. Hned za Brity. Počet Čechů ve věku od patnácti do šestnácti let, kteří mají zkušenost s drogami, podle studie stoupl z 23 procent v roce 1995 na 35 procent v roce 1999.
Výsledky podobných výzkumů však čeští odborníci, kteří se zabývají problematikou drog, nepřeceňují. Například podle Ivana Doudy z nadace Drop-in nejsou podobné studie reprezentativní, protože nerozlišují mezi tvrdými a měkkými drogami.

Nejvíc zkušeností s drogou mají podle studie, kterou loni provedla Hygienická služba České republiky na středních školách a učilištích mladí lidé v Praze, kde ji na vlastní kůži vyzkoušelo 52,9 procenta respondentů. Celorepublikový průměr přesahuje i jižní Morava a západní Čechy s téměř padesáti procenty.

Více se o výsledcích studie dočtete ZDE.

Přečtěte si glosu Martina Komárka Dětem ne. Dospělým ano.

Podle odhadů až 85 procent všech, co drogy zkusí, vyzkouší například pouze marihuanu.

Výsledky výzkumu však naznačují, že v celé Evropě experimentování mladých s alkoholem a drogami stoupá, pouze v Británii (která je však na čele) a v Irsku klesá. Na V úterý zahájené konferenci WHO ve Stockholmu odborníci v této souvislosti varovali, že alkohol stojí za jednou čtvrtinou úmrtí v Evropě ve věkové kategorii od 15 do 29 let.

Jaký je důvod rostoucí závislosti mládeže na návykových látkách? WHO tvrdí, že mezi hlavní příčiny patří především vliv masivní reklamy stejně jako neuspokojivé sociální zařazení a pocit izolace u mladých lidí.

Drogy: zejména experiment
Stále více českých mladých lidí experimentuje s drogami. To alespoň vyplývá ze statistik.

Odborníci, kteří se drogovou problematikou dlouhodobě zabývají, však tvrdí, že to není tak úplně pravda. Podle nich se je totiž nutné přesně rozlišit, o jaké drogy se jedná. Pokud totiž česká mládež s drogami experimentuje, tak z více než tři čtvrtin z drogami měkkými.

"Podobné výzkumy nejsou moc reprezentativní, protože nerozlišují, zda ti respondenti berou heroin nebo zda si jednou zakouřili trávu," říká psycholog Ivan Douda z nadace Drop-In, která se zabývá léčbou drogově závislých. "Je to asi podobné, jako když se zeptáme, kolik lidí mělo nějakou zkušenost s alkoholem, a pak z toho počítáme alkoholiky," dodává.

"Většina mladých lidí zkouší marihuanu. Podle našich odhadů to mohou být až miliony lidí, ale jen malé procento z nich přejde na tvrdší drogy," dodává Douda.

Podle Jiřího Richtera, ředitele organizace Sananim, která se zabývá léčbou lidí závislých na drogách, je marihuana u mladých tím, co pro jejich rodiče byl a je alkohol. "Mladí většinou neberou marihuanu jako drogu. Také proto mnohdy říkají: my prostě kouříme marihuanu, tak jako vy jste pili pivo," tvrdí Richter.

I přesto však nelze podle odborníků brát experimenty s drogami na lehkou váhu. "Určitě by byla chyba říct, že zneužívání drog není problém," dodává Richter.

Největší nesnáz totiž podle odborníků vzniká, když mladí lidé nezůstanou u experimentů a drogám podlehnou. Podle Milana Pospíšila ze sekretariátu Meziresortní drogové komise by se však situace mohla brzy zlepšit: "Vláda před nedávnem schválila Národní strategii protidrogové politiky na léta 2001 až 2004."

Tato strategie byla podle Pospíšila vypracována podle akčního plánu Evropské unie a měla by se zaměřit zejména na primární prevenci. Jinými slovy to znamená, že se vláda bude snažit o to, aby mladí lidé neměli po drogách takovou poptávku.

"První čísla, která však nejsou ještě definitivní, ale říkají, že nárůst těch, kteří s drogami experimentují, se výrazně zpomalil," dodává Pospíšil.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...

VIDEO: Ústí zbouralo poničený soukromý dům, peníze za demolici bude vymáhat

Demolice požárem poškozeného domu v Marxově ulici v ústeckých Předlicích.

Demoliční bagr v úterý zlikvidoval dům v ústecké čtvrti Předlice, který se v březnu částečně zřítil po požáru. I když...

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...Najdete na iDNES.cz