Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mladí muslimové přišli na chuť internetu, vládci se mračí

  14:30aktualizováno  14:30
Kdyby nebyla zahalena do šátku, asi bych spatřil její uši v barvě, jaká měla sytě červená srdíčka zdobící tu arabskou internetovou seznamku pro mladé. Asi čtrnáctiletá dívka si skrze internet cosi psala s kamarádem. V tu chvíli se od svých evropských vrstevnic lišila jen pramálo.
Počítač a internet dobyly srdce muslimů. A nejen bohatých. Ilustrační foto

Počítač a internet dobyly srdce muslimů. A nejen bohatých. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Habíbí," ozval se nakonec z malých reproduktorů sladkobolný arabský hlas. Vše je jasné: píseň s oslovením "miláčku" si přece neposíláme jen tak, byť je toto slovo v arabských textech, zdvořile řečeno, přinejmenším nadužívané.

Nejsem voyeur. Jen jsem vedle opatrně flirtující a notně se červenající dívky seděl v jedné z mnoha těsných internetových kaváren východního, převážně arabského Jeruzaléma.

Počítač a internet zkrátka dobyly srdce muslimů, především těch mladých. A nejen bohatých. V uprchlické čtvrti palestinského Betléma, ve stínu osm metrů vysoké zdi oddělující město od židovských území, praská ve švech počítačová herna přetékající osmi- až desetiletými "pařany" s joysticky v rukou.

Podobně řádí školáci v Maroku, Egyptě, Libanonu. A nejen oni. O radikálních džihádistech, vystavujících na síti popravy zajatých západních rukojmích, v tuto chvíli raději pomlčím.

Internet využívají i muslimy ctění duchovní: osobní webovou stránku má jak reformní íránský exprezident Muhammad Chatámí, tak konzervativní arabský kazatel Júsuf Karadáví, proslavený pravidelným pořadem v televizi Al-Džazíra.

Právě populární Júsuf Karadáví stál na konci minulého století u zrodu hojně navštěvovaného webu "Islam Online". Zde se mladý muslim dočte nejen o své víře, ale i o manželství, sportu, koexistenci s nemuslimy či vhodnosti těch kterých filmů.

Medvídek Pú? Užijte si ho
Během bizarního, většinou na internetu vedeného sporu o Medvídka Pú, kterého přehorliví muslimové označili za hrdinu pro arabské děti nevhodného, zasáhl Islam Online na straně rozumu.

Šlo o to, že se zmíněný medvídek Pú přátelí s Prasátkem, tedy se zvířetem, které islám považuje za nečisté. Na závěr recenze snímku, jehož hlavním hrdinou bylo samo Prasátko, svými druhy dočasně opuštěné, Islam Online napsal: "Tento film je vhodný pro všechny věkové skupiny. Užijte si jej."

Mimochodem, na kauzu pronásledovaného Prasátka jsem se ptal známých v libanonském Bejrútu, egyptské Káhiře i palestinském Ramalláhu. Dotázaní si mě vždy změřili velice zkoumavým pohledem a odvětili, že o žádné perzekuci neslyšeli.

S chutí do cenzury
Nástup internetu v muslimském světě však znamená bolest hlavy těch režimů, které si zvykly ovládat média. A to jsou zvyklé prakticky všechny vlády islámského světa, snad s výjimkou Turecka a několika liberálnějších zemí.

Muslimské vlády se s chutí pustily do cenzury globální sítě. Nevládní organizace OpenNet Initiative konstatuje, že osm muslimských režimů omezuje informační svobodu svých uživatelů "významně" či "značně". Další pak dozorují internet nárazově či zakazují některé stránky.

Saúdové koukají. A klikají
Do internetové konfrontace se saúdským režimem se pustili signatáři petice požadující více svobody a demokracie v této konzervativní monarchii.

Navzdory faktu, že petici podepsali i islamisté, se západní experti shodují, že jde o akci prodemokratickou. S notnou dávkou zjednodušení lze tento pokus srovnat s předlistopadovými Několika větami.

"Občané mohou své zájmy plně prosadit jen prostřednictvím parlamentních voleb, ve kterých mají právo hlasovat všichni dospělí, muži i ženy," píše se v dokumentu, který volá i po odstranění korupce. A který již podepsalo minimálně přes sto lidí.

Režim reagoval po svém. Několik autorů výzvy zadržel s tím, že jde o "stoupence terorismu".

I podstatně liberálnější Egypt dal najevo, že si hodlá udržet síť pod kontrolou. Tamní soud před týdnem poslal na čtyři roky do vězení autora internetového zápisníku, který označil islámskou univerzitu Al-Azhar za extremistickou a jednoho z druhů proroka Mohameda za radikála.

Cyničtí jazykové však tvrdí, že vaz mu zlomilo až tvrzení, že egyptský prezident Husní Mubarak je diktátor.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Tři ženy vyzvaly Kongres k vyšetřování prezidenta Trumpa za sexuální útoky

Tři Trumpovy údajné oběti chtějí znovu otevřít kauzu obtěžování (11. prosince...

Tři ženy, které loni prezidentského kandidáta a pozdějšího volebního vítěze Donalda Trumpa obvinily ze sexuálních...

Arcinepřítel Trump. Sjednotil Íránce, kteří propadli nacionalismu

Ať žije Írán! Tisíce školaček oslavují výročí islámské revoluce. Později se...

Dlouho rozdělený Írán zachvátila nová vlna nacionalistického zápalu. Obyvatele zahnal do společného houfu vzdor vůči...

Posádka argentinské ponorky zemřela při obrovské explozi, míní expert

Příbuzní členů posádky argentinské ponorky zatím marně čekají na zprávu o jejím...

Posádka nezvěstné argentinské ponorky San Juan podle někdejšího akustického experta amerického válečného námořnictva...Najdete na iDNES.cz