Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mladí lidé ve Vysokém Mýtě brání kácení stromů vlastním tělem

  14:20aktualizováno  14:20
Obyvatelé vysokomýtského sídliště Družba se dočkali nepříjemné podívané. Stromy z jediného parku v okolí začaly padat k zemi a místo během chvíle připomínalo měsíční krajinu. Jen osmdesátiletá lípa stále odolávala nájezdům motorových pil. Strom bránil vlastním tělem jeden z obyvatel.

Aktivisté brání stromy, které se kácí v parku u Léčebny dlouhodobě nemocných ve Vysokém Mýtě (5. 3. 2009) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Muži se nelíbí způsob, jakým město park zlikvidovalo. "Tomáš už je na stromě od půl osmé, chvíli potom přijeli pracovníci městských lesů a začali stromy kácet. To byl hrozný pohled, ale nemohli jsme nic jiného dělat," říká jeden z přihlížejících Luděk Hájek.

Svého kamaráda na stromě podporuje skupina mladých lidí postávajících poblíž. "Ten nesleze. Když se rozhodl, že bude bojovat za správnou věc, neustoupí. Vždyť mohl ustoupit městský úřad a změnit projekt, město pořád ještě nerozhodlo, kdo bude domov důchodců stavět," říká Hájek.

Ukazuje přitom na nevyužitou plochu vpravo od nemocnice a zpustošeného parku. Jenže tam město plánuje postavit sportovní areál, na který ale zatím nemá peníze.

Aktivisté brání stromy, které se kácí v parku u Léčebny dlouhodobě nemocných ve Vysokém Mýtě (5. 3. 2009)

Dočasný obyvatel stromu, nabalený v teplém oblečení, sem tam poposedne na jinou větev, občas telefonuje a pozoruje, jak kolem něj padají stromy dolů.

"Několikrát jsem ho vyzval, ať sleze. Neposlechl mě. My ho rozhodně nijak sundávat nemůžeme, máme práci jinde. Ten strom tu zatím bude stát," řekl šéf dřevařského týmu.

Aktivisté brání stromy, které se kácí v parku u Léčebny dlouhodobě nemocných ve Vysokém Mýtě (5. 3. 2009)

"Už včera jsem viděla, jak tady řádili. To jich skáceli asi čtrnáct. Dnes přijeli tu zkázu dokonat. Je to spoušť a nenahraditelná škoda," míní obyvatelka sídliště Michaela Scholasterová.

Ještě nedávno tudy chodila na procházku s rodinou."Tady je panelákový ráj, lidé si neuvědomují, o co přišli. V létě tady nebude žádný stín, na přímém slunci na dětském hřišti nikdo dlouho nevydrží," dodala Scholasterová.

Aktivisté brání stromy, které se kácí v parku u Léčebny dlouhodobě nemocných ve Vysokém Mýtě (5. 3. 2009)

Skupina mladých lidí se radí, co dál. Jsou odhodlaní za poslední stromy bojovat. Lípu chtějí hájit ještě několik dní. A Tomáše Valeka ve větvích by měli vystřídat jeho kolegové.

"Město jde po penězích. Prodává, aby mělo peníze, ale do toho, co peníze stojí, do toho nejdou," rozčiluje se další z přítomných mladíků.

Padnou tisíce stromů kolem cest

Zapomeňte na stromořadí u českých silnic. Masivní kácení stromů lemujících tuzemské komunikace je trend. A letos poprvé úřady spočítaly, kolik kmenů padne - za rok 2009 to bude nejméně 8 961. Pro kácení mají silničáři i policisté jasný argument - při nárazu do stromu u silnice umírá příliš mnoho lidí. Loni to bylo 177, což představuje pětinu obětí dopravních nehod. Podle České inspekce životního prostředí se ale v mnoha případech kácí zbytečně. - o kácení stromů kolem silnic čtěte více zdeHlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Řidiči kamionů v koloně na D1 zahájili přestávku, rozjet se jim nechtělo

Sněžení způsobilo kalamitu na D1 (16. ledna 2018).

Desítky kilometrů dlouhá kolona, která se od úterý tvořila před nehodou na 99. kilometru dálnice D1, se ráno začala...

Z Žitavy odešli i migranti. Bourá proto domy a láká Čechy na levné byty

Zatímco po válce žilo v Žitavě 48 000 lidí, dnes jich je sotva polovina.

Čtyři tisíce volných bytů, ve kterých nemá kdo bydlet, má nyní německá Žitava. Situace s vylidňováním už je tak vážná,...

O azylu ať si rozhoduje každá země, žádá Sněmovna vládu v jednání s EU

Uvnitř Zařízení pro zajištění cizinců nedaleko Bělé pod Bezdězem čekají lidé na...

Nevídaná věc se ve středu večer stala v Poslanecké sněmovně. Všech devět stran se shodlo na mandátu pro vládu pro...

Najdete na iDNES.cz