Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mladí lékaři se bouří proti podmínkám po nástupu, hrozí i stávkou

  17:32aktualizováno  17:32
Nespokojení absolventi lékařských fakult ze sdružení Mladí lékaři se bouří proti podmínkám, za kterých nastupují. Vadí jim způsob atestační přípravy i nedostatečné finanční ohodnocení. Na sobotní ustavující shromáždění si sdružení pozvalo i ministryni zdravotnictví. Chtějí ji žádat o podporu.
Mladí lékaři mohou díky Evropské unii jít bez problémů pracovat do zahraničí. Ilustrační foto

Mladí lékaři mohou díky Evropské unii jít bez problémů pracovat do zahraničí. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Absolventi si stěžují mimo jiné na nástupní plat. "U nás v Motole je 17 430 korun. Pro mě je nedůstojné, aby vysokoškolsky vzdělaný člověk dostával takový plat," souhlasí s mladými lékaři profesor Pavel Pafko, přednosta III. chirurgické kliniky UK 1. LF a FN Motol.

Dodal, že i když za přesčasy a noční směny dostane lékař příplatky, podstatný je jeho hrubý plat. A na nespokojenost lékařů nakonec doplatí všichni. Dnes už jim nic nebrání, aby šli pracovat do zahraničí. Například v Německu je plat nastupujícího lékaře kolem 58 tisíc korun, uvedl Pafko.

Bude stávka?

Mladí lékaři si na sobotním shromáždění zvolí vedení, domluví se na programu. Účast přislíbila i ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. Svůj názor na požadavky lékařů nechtěla předem komentovat, podle mluvčího ministerstva Vlastimila Sršně ale už samotná účast svědčí o její vůli jednat.

Podle Švestky budou další kroky Mladých lékařů záležet na tom, jaká podpora se na sobotním shromáždění ukáže. "Na stránkách máme zaregistrovaných asi tři sta lidí, facebooková skupina už má více než dva tisíce členů. Pokud by byla podpora dostatečná, budeme vyvíjet soustředěný tlak na změnu poměrů. Využili bychom všechny legální prostředky, nelze vyloučit ani stávkovou pohotovost mladých lékařů," nastínil.

Sdružení Mladí lékaři před úprkem svých kolegů za hranice varuje. "V současné době odchází do zahraničí ihned po škole každý 16. lékař, což není nijak alarmující. Když se ale bavíte se studenty, o odchodu vážně uvažuje každý čtvrtý až pátý," říká Martin Švestka z přípravného výboru sdružení.

Navíc se podle něj změnilo i složení lékařů odcházejících do ciziny. Dříve odcházeli převážně specialisté, kteří zde měli profesní i rodinné závazky, a po nějaké době se do Česka vrátili. "U absolventů je šance na návrat za stávajících podmínek velmi nízká až mizivá," míní Švestka.

Odchodu absolventů se nediví ani profesor a bývalý ředitel Ústavu hematologie Pavel Klener. "Pracují v naprosto nedůstojných podmínkách, jejich odměňování je hluboko pod průměrem odměňování mladých lékařů v zahraničí. Také dostupnost postgraduálního vzdělávání je novými předpisy mimořádně ztížena," říká.

Absolvent se dva roky učí to, co neužije

Velkým problémem je podle Švestky také atestační vyhláška, kterou ministerstvo změnilo loni. Ta upravuje podobu pětiletého specializačního vzdělávání po studiích.

"Oční lékař stráví dva roky na chirurgii, kde asistuje u různých operací, které nebude potřebovat vůbec nebo z velmi malé části. Třeba slepého střeva, kýly," popsal profesor Pafko. Přijmout absolventa je podle něj nevýhodné i pro nemocnici. Oddělení musí platit lékaře, který dva roky na oddělení vůbec nebude, a to je ekonomicky neúnosné.

Problém zcela neřeší ani takzvaná rezidenční místa, kterými chtělo ministerstvo situaci řešit. Nemocnice dostává peníze za to, že připraví absolventa na atestaci. "Myslím, že samotná myšlenka rezidentury je krok správným směrem, ale nynější realizace je v podstatě velký úkrok stranou," je přesvědčen Martin Švestka.

Lékaři jsou nuceni podepisovat s nemocnicí smlouvu, která jim zakazuje měnit odbornost během přípravy. Když časem zjistí, že by je víc bavil jiný obor nebo chtějí pouze změnit zaměstnavatele, nemohou to udělat bez finančních sankcí. Pokud odejdou, posílá stát peníze dál původnímu zařízení a lékař si jinde platí vzdělávání sám.

Podle Švestky by peníze měli dostávat lékaři, nikoli konkrétní nemocnice, a pokud by lékař přešel jinam, peníze na své povinné vzdělávání by dostával dál.Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Další z rubriky

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Katastrofa strany mě zasáhla, napsal Zeman platformě Zachraňme ČSSD

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu uvnitř...

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Najdete na iDNES.cz