Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Mladí lékaři nechtějí platit za atestace, hrozí protesty

  • 39
Mladí lékaři v Česku se bouří. Vadí jim, že by měli nově platit za atestační zkoušky, které potřebují, aby mohli pracovat samostatně. Upozorňují také na to, že čtvrtina absolventů medicíny odchází za prací do ciziny. Lékaři chtějí vyjednávat s politiky. Pokud se nedomluví, jsou připraveni uspořádat nátlakové akce.

Doktoři a zdravotní sestry budou nově platit za závěrečné atestační zkoušky 3 500 korun, za první opravnou zkoušku 5 000 korun a za druhou 7 000 korun. Poplatky prosadilo ministerstvo zdravotnictví. - čtěte Lékaři budou platit za atestace tisíce, rozhodla vláda

Nespokojení medici se proto sdružili do skupiny Mladí lékaři a zveřejnili v časopise České lékařské komory Manifest stále více nespokojeného mladého lékaře pracujícího v českém zdravotnictví. Jejich cílem je změnit pracovní podmínky lékařů a možnosti dalšího vzdělávání.

"Na atestaci se připravuje pět tisíc lékařů, to je zhruba každý osmý lékař v Česku. Nemají svého zástupce, který by se věnoval jejich problematice. Proto jsme se rozhodli oslovit manifestem kolegy a zorganizovat se," vysvětlil iniciátor manifestu Tomáš Kocourek, který se připravuje na atestaci v Brně v oboru úrazové chirurgie.

Iniciativu podpořila i Česká lékařská komora, která upozorňuje na to, že ročně odejde do zahraničí minimálně 200 lékařů, přitom v nemocnicích aktuálně chybí 600 lékařů.

Podle ministerstva zdravotnictví ale komora neuvádí přesná čísla. Počet lékařů, kteří odcházejí do ciziny, meziročně výrazně klesá, tvrdí ministerstvo. "V roce 2007 to bylo 567 lékařů, o rok později 341 lékařů a za první pololetí letošního roku 125 lékařů. Je třeba si ovšem uvědomit, že zhruba 40 % z tohoto počtu odcházejících lékařů jsou cizinci, kteří u nás studují a poté se s certifikátem vracejí zpět do své země," píše se v tiskové zprávě.

Ministerstvo zdravotnictví chce odchodům lékařů čelit tím, že přidá peníze na jejich další vzdělávání. Tento týden ministryně Dana Jurásková oznámila, že každý rok půjde ze státního rozpočtu půl miliardy korun na specializační vzdělávání zdravotníků a téměř miliarda z evropských fondů v následujících třech letech na celoživotní vzdělávání.

Čeští lékaři chtějí stejné podmínky, jako mají v zemích EU

Skupina mladých mediků nekritizuje pouze nově zpoplatněné atestace, ale celý systém atestační přípravy v Česku. Vadí jim například, že i když všichni mají v prvních dvou letech společný základ a teprve od třetího roku se specializují, nemohou změnit obor, který zvolili na počátku. Ministerstvo totiž rezidentská místa dotuje. Tam, kde je největší nedostatek odborníků, jsou dotace nejvyšší.

Mladí lékaři žádají systém atestačního vzdělávání jako v zemích EU, dlouhodobou koncepci rezidenčních míst vázaných na lékaře, nikoli na zdravotnické zařízení a hrazené studijní volno na předatestační přípravu. Při současných cenách je povinný třítýdenní kurz přijde na 15 tisíc korun.

Pokud odejdou za prací například do Německa, mohou si tam za výhodných podmínek atestaci složit také a mohou pak počítat i s několikanásobně vyšším platem, než by dostali v Česku.

Za problematický označil Kubek i takzvaný "vázací akt". Lékař před nástupem stvrdí podpisem, že se bude připravovat v nemocnici, která na něj dostane peníze, a že po skončení specializačního studia bude dalších pět let pracovat v daném oboru v Česku. "Takový závazek může podepsat jen naprostý hlupák," poznamenal Kubek.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue