Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mládež je vyšší než generace v 50. letech. Dívky už ale víc neporostou

  2:34aktualizováno  2:34
Dívky i chlapci jsou dnes vyšší, než byli osmnáctiletí před padesáti lety. Chlapci měří v průměru o sedm centimetrů víc než dědové v jejich věku, stejně staré dívky "vyrostly" přes pět centimetrů. Dál už ale neporostou, naopak mladíci se pravděpodobně ještě vytáhnou.
Růst dospívajících dívek se zpomaluje, zastavil se na průměrných 167,2 centimetrech. Ilustrační foto.

Růst dospívajících dívek se zpomaluje, zastavil se na průměrných 167,2 centimetrech. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Kdyby se vedle sebe postavili dnešní osmnáctiletí a jejich dědové a babičky ve stejném věku, byli by současní mladí lidé o pořádný kus vyšší.

Generace českých dětí se vytahuje do výšky tempem zhruba co deset let, to jeden centimetr navíc.

Osmnáctiletí chlapci dnes měří v průměru o sedm centimetrů více než mladíci v roce 1951. U dívek je rozdíl přes pět centimetrů.

Poprvé v historii jsou třináctiletí chlapci vyšší než stejně staré dívky, dříve rostli "pomaleji".

"Chlapci zřejmě ještě porostou, růst českých dívek se už s největší pravděpodobností zastavil – na 167 centimetrech," říká Jana Vignerová ze Státního zdravotního ústavu, jinak hlavní autorka celostátního antropologického výzkumu. Ten probíhá pravidelně na 60 až 120 tisících dětech. Měří je učitelé ve škole a lékaři.

Výzkum také ukázal, že se posouvá začátek puberty. Před šedesáti lety začínaly dívky menstruovat a chlapci mutovat nejčastěji v patnácti letech. Na začátku devadesátých let začínala puberta u školáků ve 14,5 roku a u jejich spolužaček v průměru ve 13,8 roku.

Chlapcům začne puberta dřív

Dnes se začátek puberty posunul na 13 let u dívek a necelých 14 let u chlapců. Zčásti je to kvůli obezitě, to se týká především mladých slečen. Když jsou silnější, začnou jim rychleji růst prsa a dřív menstruují.

"A opět – dá se předpokládat, že u chlapců se začátek puberty v budoucnosti ještě posune do nižšího věku, zatímco u dívek se tento posun už zastavil," říká Vignerová.

Dospívající jsou dnes vyšší než osmnáctiletí v 50. letech.

V porovnání se zbytkem Evropy jsme na tom ještě dobře. Co do poměru výšky a váhy jsme na devátém místě. "Naše děti pořád patří k těm vyšším a štíhlejším," říká Jana Vignerová.

Platí, že nejobéznější jsou děti ve třinácti letech. Čím jsou starší, tím víc zejména dívky začínají dbát na štíhlou linii a ve statistikách se objevuje více opačného problému: poruchy příjmu potravy a s tím související nebezpečná podváha.

Děti začínají tloustnout dříve než u stejně staré generace z počátku devadesátých let, zhruba o jeden rok. Dnes už jdou do základní školy obézní, zatímco tehdy nabraly až v první třídě.

"Jde o to, že děti po narození nabývají na váze velmi rychle, ale když začnou chodit, vyběhají to. Pak dojde ke zlomu, kdy znovu začne stoupat tuková složka v těle, a tento věk se u dětí snížil," říká Jana Vignerová.

Bodem zlomu je dnes věk necelých pět let u dívek a něco málo přes pět let u chlapců.

"Nadváha je vidět už na dětech, které jdou do první třídy. Obézní prvňáčci – to dřív nepamatuju," upozorňuje pediatr Milan Kudyn.

Podle odborníka na výživu a pohyb Pavla Suchánka by děti měly sportovat nejméně pět hodin týdně, ale realita je taková, že se třetina dětí věnuje pohybu méně než dvě hodiny týdně.

Český antropologický výzkum je ve světě unikátní tím, že neměří jen výšku a váhu dětí, ale sleduje třeba i to, jak se mění hlava, ruce, nohy nebo obvod břicha dětí. A zjistilo se, že generace dnešních dětí má šišatější hlavy.

"Mluvíme o trendu zužování a prodlužování hlavy – průměrná maximální délka hlavy se zvýšila o 15 milimetrů a maximální šířka hlavy se zmenšila o 10 milimetrů," píše se ve zprávě k výzkumu.

Je však otázka, jestli se dozvíme, zda se všechny trendy potvrdí i v budoucnu. "Právě se připravujeme na další výzkum a zdá se, že snad poprvé po těch téměř šedesáti letech ani neproběhne," posteskla si Jana Vignerová. "Nemá jej kdo zaplatit. Potřebovali bychom devět milionů korun a nevíme, kde je vzít," vysvětlila.

Co ukázal výzkum

Výška

Zpomaluje se růst dospívajících: u dívek se růst zastavil na průměrných 167,2 centimetru, u chlapců je průměrná výška 180,1, ale další generace dětí zřejmě ještě poroste.

Poprvé v historii se neobjevil významný výškový rozdíl mezi dětmi z různých komunit – všechny rostou zhruba stejným tempem a měří v průměru stejně.

Váha

U dospívajících dětí mezi 15 a 18 lety se prohlubují rozdíly mezi těmi, které mají mají normální váhu, a těmi, které patří do extrému – buď jsou obézní, nebo trpí podváhou.

Nadváhu, či dokonce obezitu má 10 procent dospívajících. Mentální anorexií, tedy poruchou příjmu potravy, které vedou k podváze a nebezpečné vyhublosti, trpí podle statistik také deset procent mladých od 15 do 18 let.

Obecně přibývá obézních dětí, a to hlavně ve věkové skupině třináct let. Když hrál Marek Eben v seriálu Kamarádi z přelomu 60. a 70. let, jeho postava se jmenovala Váleček – v narážce na jeho "obéznější" postavu. Dnes by mezi stejně starými dětmi nijak nevybočoval.

Počet obézních dívek i chlapců se zdvojnásobil v porovnání s počátkem devadesátých let.

Výzkum ukázal, že beze zbytku platí, že čím vyšší je vzdělání rodičů a čím štíhlejší rodiče jsou, tím vyšší je také šance, že děti nebudou mít problém s nadváhou.

Pro srovnání: v USA je obézních dětí 32 %, evropský průměr je 19 % (před námi jsou země jako Polsko, Anglie, Španělsko) a u nás je to necelých 11 %.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Noste si léky z domova, vyzývají pacienty nemocnice. Nemají na to právo

(Ilustrační snímek)

České nemocnice po pacientech chtějí, aby si nosili z domova vlastní léky nebo zdravotní pomůcky. Taková praxe přitom...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz