Místostarostka Prahy 8 rezignovala na svůj post

  17:01aktualizováno  17:01
Praha - Místostarostka osmé městské části Terezie Holovská na žádost klubu ODS na svůj post sama rezignovala. Členkou obvodního zastupitelstva však zůstává. Klub ODS jí rezignaci doporučil kvůli její údajné špatné komunikaci s lidmi ve školství, které měla na radnici Prahy 8 na starosti. Holovská celou věc označila za spiknutí a boj o koryta uvnitř ODS.

Na její slova reagovala  na zasedání zastupitelstva Prahy 8, na kterém Holovská rezignovala, i šéfka ODS v Praze 8, členka obvodního zastupitelstva a senátorka Alena Palečková. "Prosím, abychom si uvědomili, že naše funkce není bojem o koryta, ale služba občanům," prohlásila Palečková. Řekla, že věří, že kdyby Holovská nebyla rozrušená, tak by tato slova nevolila.

Podle  Aleny Palečkové se o důvodech k odvolání Holovské diskutuje v klubu strany již delší dobu. "K důvodům patří například nekompetentnost Terezie Holovské v pracovní oblasti, její špatná komunikace s lidmi ve školství, které má na starosti, problémy s využíváním úředníků k jiným účelům. Zatím nebylo ani naznačeno, že by došlo k nějaké nápravě," uvedla Palečková.

Jedním z důvodů pro odvolání je i způsob financování akcí, které městská část pořádá a částečně i platí. což se stalo předmětem trestního oznámení na Holovskou, které obdrželo Státní zastupitelství pro Prahu 8. Peníze od sponzorů totiž nejdou přes rozpočet obce, ale dostávají je agentury pověřené organizováním akce.

"Všechny dary šly přes reklamní agenturu, která s nimi hospodařila," řekla Holovská. To se mnohým zastupitelům nelíbí. "Nikdo vlastně neví, kolik peněz tam chodí, a nelze vyloučit možnost neoprávněného obohacování," řekl Václav Vomáčka (US).

Ale Holovská na této praxi nevidí nic neobvyklého ani podezřelého. Potvrdila však, že žádné vyúčtování agentura nepředkládá, protože to po ní obvodní rada nepožaduje. Jednou z firem, která pro obvod akce zajišťuje, je agentura Markéta Heroldová - M.Pardaal.H., kterou vlastní manželka bývalého mluvčího ODS Lukáše Herolda.

Holovská odmítá nařčení, že využívá úředníky k jiným účelům, respektive ke hlídání svého asi půlročního dítěte, které si bere na radnici. "Asi jsem udělala chybu, když jsem nebyla schopna odmítnout žádost o to, že by se čas od času někdo rád na chvilku s dítětem projel," uvedla.

Holovská považuje návrh na své odvolání za hazardní hru o koryta, která podle ní může zapříčinit, že se ODS stane opoziční stranou. Příznivci jejího sesazení však v tomto aktu vidí poslední šanci, jak zlepšit image ODS v osmém obvodě před senátními volbami.

Pro odvolání Terezie Holovské mají ODS a ČSSD údajně k dispozici sedmnáct z dvaceti sedmi hlasů, jimiž disponují, přičemž jich je zapotřebí třiadvacet. Počítat však mohou s podporou devíti členů Unie svobody.

Ta se o sesazení Holovské pokusila již loni na jaře, když vyšly najevo její stotisícové dluhy z neplacení nájemného za prostory pro své tehdejší firmy a žaloba na vystěhování z obecního bytu v Praze 6, který dodnes odmítá uvolnit. "ODS nyní dospěla ke stejnému názoru, k jakému my před rokem," konstatoval včera Vomáčka. Myslí si ale, že změny v radě by měly být větší. "Byli bychom rádi, kdyby se sešlo politické grémium všech stran a dohodlo se na větších změnách."

Zasedání zastupitelstva se účastnil i pražský primátor Jan Kasl a starosta první městké části Jan Bürgermeister, který je zároveň šéfem pražské ODS. "Byl jsem zde proto, aby se to řešilo v rámci klubu ODS a ne na zastupitelstvu," řekl Kasl.

O nástupci Holovské ve funkci zástupce starosty se nyní bude jednat. Rozhodnout by se mohlo na příštím zasedání obvodního zastupitelstva.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Šest stran vyzvalo Babiše k demisi, budou hlasovat pro nedůvěru vládě

Ilustrační snímek

Kvůli bobtnajícímu skandálu kolem Čapího hnízda šestice opozičních stran - ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí...

Další z rubriky

Novým šéfem Senátu je Jaroslav Kubera, porazil Václava Hampla

Senát Parlamentu České Republiky

Novým předsedou Senátu byl zvolen stal Jaroslav Kubera z ODS. Ve finále tajné volby porazil Václava Hampla nominovaného...

Ejpovický tunel zkrátí cestu z Plzně do Prahy o 11 minut, říká šéf SŽDC

generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda v diskusním pořadu Rozstřel. (14. listopadu...

Ve čtvrtek projede první vlak novým tunelem u Plzně, který je nejdelší v České republice. Měří čtyři kilometry a měla...

Na Krym, nebo do krimu. Reakce na Babišova syna zachvátily sociální sítě

Na aféru kolem Babiše mladšího vznikají parodie. Na snímku je scéna z filmu...

Místo syna na Krymu, raději fotra do krimu, nebo Život je jako bonboniéra, nikdy nevíte, kam vás táta pošle na...

Najdete na iDNES.cz