Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Místostarostka Prahy 4 Dokulilová vzala svou rezignaci zpět

  16:20aktualizováno  16:20
Nusle - Místostarostka Prahy 4 Milana Dokulilová, která v pátek 4. srpna oznámila svůj odchod z vedení radnice, se rozhodla zůstat ve své funkci. Na úterním mimořádném jednání obvodní rady čtvrté městské části oznámila, že bere rezignaci zpět. Informovala o tom bez dalších podrobností starostka Prahy 4 Miroslava Studenovská. Ani Dokulilová se během středy ke svému náhlému obratu nevyjádřila.

Sekretářka po celý ten tvrdila, že místostarostka Dokulilová není přítomná a přijde později.

Místostarosta Prahy 4 za ODS Jan Hejma sdělil, že Dokulilová na jednání rady své chování vysvětlovala. "Řekla nám, že podávala rezignaci na doporučení svých stranických kolegů. Zároveň na mikrofon uvedla, že nesouhlasí s jejich jednáním," prohlásil Hejma.

Dokulilová v pátek prohlásila: "Odpoledne jsem odevzdala do kanceláře starostky dopis, v němž oznamuji svou rezignaci. Z radnice odcházím ke 14. srpnu."

"Hlavním důvodem je fakt, že existují rozpory mezi ODS a US. Jelikož jsem členkou Unie svobody, těžko bych si dovedla představit další působení na radnici. Do určité míry důvěřuji své straně a respektuji její postoj. Těžko nyní odhadnou, co se bude odvíjet dále, či jak dopadnou následující koaliční jednání," uvedla.

Dokulilová byla druhým členem Unie svobody, který hodlal vedení radnice Prahy 4 opustit. Jen pár dní před ní podal reziganci místostarosta Ondřej Turek. Ten od sedmého srpna již není ve své funkci.

Po odchodu obou by unionisté již neměli žádné zastoupení ve vedení městské části. Proto vyzvali Občanskou demokratickou stranu, která má nejvíce členů ve vedení městské části, a lidovce ke koaličním jednání.   

Unie svobody tvořila koalici společně s ODS a lidovci. Jejich předseda na Praze 4 Bohumil Petz sdělil, že KDU-ČSL bude jednat o celé situaci v polovině srpna. "Těžko lze předvídat výsledek. Za sebe ale mohu říci, že je nám bližší Unie svobody, s kterou jsme šli také společně do voleb," podotkl.

Unie svobody na Praze 4 požaduje změny ve vedení tamní radnice. Chce, aby odešli starostka Miroslava Studenovská a její zástupce Jan Hejma (oba ODS). Ti ale odmítají na tento požadavek přistoupit.

 

Obvinění nabývají na ostrosti

Týden poté, co místostarosta v Praze 4 Ondřej Turek (US) obvinil některé kolegy z možné korupce, odpovědělo vedení této radnice ještě ostřejšími podezřeními.

Radní tvrdí, že Turek může za špatný výběr společnosti LTD, která má na starosti správu mnohých domů. Zároveň jej obviňují, že zamlčoval některé závažné informace o této firmě. Dnes už bývalý místostarosta reagoval včera zdrženlivě s tím, že se chce poradit s právníkem.

"Společnost LTD je nejproblematičtější správní firmou, která kdy pro nás pracovala. Činnost vykonává velmi špatně ve všech úsecích své činnosti, je to totální kolaps," sdělila pracovnice tiskového oddělení Jarmila Šírová, jež tlumočila závěry ze zasedání rady.

"Existuje zpráva z května, která obsahuje nesmírně závažné informace o této společnosti. Firma například fakturovala i za domy, které nepatří čtvrté městské části, prováděla dvojí fakturaci za tutéž práci i další věci. O těchto závažných skutečnostech nebyla rada informována, průběžné zprávy do rady nenaznačovaly hloubku problému," podotkla s tím, že některé protokoly z jedné z veřejných zakázek byly upravovány.

Radní zároveň přiznali, že minimálně v jednom případě zahájil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v Brně proti jejich radnici správní řízení.

Podle nich udělal chybu bývalý vedoucí bytového odboru, který účastníkům výběrového řízení na správu domů v Nuslích rozeslal výsledky pouze faxem. Není přitom vyloučeno, že brněnský úřad celou soutěž zruší, i když radnice už uzavřela smlouvu s vítězem, firmou EXA CZ.

Vedení v Praze 4 se snaží poukázat v těchto případech na odpovědnost Ondřeje Turka, pod kterého tato problematika spadala. Turek prohlásil, že obvinění z úst představitelů Prahy 4 považuje za velmi závažná.

"Co nejdříve se chci poradit s právníkem, je jasné, že rada využívá tyto věci naprosto účelově, aby se mi pomstila," míní Turek, který některé informace radnice potvrdil.

"Určité problémy existovaly. Výběrové řízení i činnost společnosti LTD měl ale na starosti vedoucí odboru. Já jsem si od něj vyžádal informace, které jsem dostal teprve nedávno," podotkl.

Zároveň potvrdil, že trvá na podezření z korupce, protože komise a rada vybraly na rekonstrukci jedné školy firmu, jejíž sedmnáctimilionová nabídka byla vyšší o tři miliony oproti dalším.

Zástupci společnosti LTD se nemohli vyjádřit. V telefonním seznamu kontakt na ně není. Existuje pouze soukromý telefon na Marcelu Šulistovou z Vysočan, která je v obchodním rejstříku vedena jako jednatelka LTD. Její telefon ale nikdo včera nezvedal.

Causa na radnici čtvrté městské části nekončí. Její vedení tvrdí, že hledá další pochybení místostarosty Turka.

 

Hejma čelí podezření

Místostarosta Prahy 4 Jan Hejma (ODS), kterého jeho bývalý kolega Ondřej Turek podezřívá společně s dalšími z korupce, už jednou figuroval v podezřelé veřejné soutěži.

Šlo o výběr firmy na rekonstrukci hřiště základní školy Sdružení 1080. Komise, které Hejma předsedal, vybrala loni v prosinci za vítěze firmu jeho známého Tomáše Rakoviče. Později musela být soutěž zrušena, protože firma Top Rope neměla kvalifikační předpoklady k účasti v soutěži.

"Pan Hejma v tomto případě jednoznačně porušil zákon o zadávání veřejných zakázek. Nejenže firmu nevyřadil, on ji dokonce vybral jako nejlepší, přestože její nabídka byla bezmála o půl milionu korun vyšší než jiné nabídky," prohlašuje Jana Davídková, exvedoucí odboru kultury a školství.

Místostarosta Hejma včera tvrdil, že má čisté svědomí. "Nikdo z členů komise mě neupozornil, že firma pana Rakoviče nesplnila všechny podmínky. Neudělala to ani paní Davídková, která naopak výsledky potvrdila," uvedl. Rakovičova firma dostala na Praze 4 celkem šest zakázek.

 

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vzácná dlažba na budějovickém náměstí je po odstranění kluziště zvlněná

Zvlněná dlažba na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Hrboly...

Propadlá dlažba a poškozené žulové kameny zůstaly na českobudějovickém hlavním náměstí po odstranění venkovního...

Babiš čelil otázce, jak zabrání, aby Mynář a Nejedlý na Hradě dělali byznys

Premiér Andrej Babiš během středečního jednání Poslanecké sněmovny. (17. ledna...

Andrej Babiš zažil poprvé jako premiér interpelace. Jedna z prvních mířila na jeho doporučení prezidentovi Miloši...

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

Najdete na iDNES.cz