Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Místostarosta přežil pokus o odvolání

  16:28aktualizováno  16:28
Praha - Přes všechna podezření i prokázané chyby zůstává místostarosta první městské části Karel Loucký (ODS) ve funkci. Podrželi ho především jeho straničtí kolegové. Pokus o odvolání Louckého se v pondělí změnil ve frašku. Většina zastupitelů ho úplně ignorovala. Návrh na sesazení podpořilo pouze osm ze sedmadvaceti přítomných. Z nich pak hlasovalo jenom 14 lidí.

"Ve chvíli, kdy se vůbec nejednalo o náhradě za místostarostu Louckého, považuji  jeho odvolání za nezodpovědné," řekl například zastupitel za ČSSD Oldřich Malý.

Rozhodující při pondělním hlasování byl postoj ODS, která má v zastupitelstvu  nejvíce křesel. "Ano, pan místostarosta udělal některé chyby, ale ty děláme všichni. Jejich míra však nepřerostla únosnou mez. Proto panu Louckému vyjadřujeme podporu," řekl předseda  klubu zastupitelů za ODS Michal Gregor.

Návrh na odvolání Louckého předložilo devět zastupitelů, mezi nimi i tři členové  kontrolního výboru. Vyčítali mu podíl na některých sporných případech přidělení obecních bytů, přehlíživý postoj  k jejich interpelacím a zejména, že z vlastní vůle odpouštěl podnikatelům dluhy na nájemném. Odůvodňoval to tím, že ze svých peněz zhodnotily pronajaté prostory.

Místostarosta Loucký reagoval na vystoupení kritiků přečtením dvoustránkového  prohlášení, v němž se snažil jejich argumenty vyvrátit. "Považuji ale za svou chybu, že ne na všechny dopisy zastupitelů jsem odpověděl. Beru si z toho ponaučení,"  řekl.

Přestože Loucký v pondělí obhájil své křeslo, případy, které mu někteří zastupitelé vyčítají, se bude dál zabývat kontrolní výbor i radní. "Očekávám, že například problémy kolem pronájmu čajovny na Národní ulici se nám na stůl vrátí.  Obvinění,  že kolega Loucký porušil zákon, když dlužné nájemné u některých  podnikatelů odečetl z vlastní vůle od částky, kterou vložili  do zvelebení  pronajatých prostor od městské části, si prověřím  osobně co nejdříve," reagoval starosta Jan Bürgermeister (ODS). Více o kauze pronájmu čajovny čtěte ZDE.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:

Den před zasedáním - očekávaná fraška
Důvodem pro sesazení Louckého z křesla zástupce starosty mělo být zejména několik případů podivných pronájmů nebytových prostor městské části. "Všechna obvinění v pondělí věcně vyvrátím. Nevím, proč bych měl odstoupit," reagoval Loucký.  Před dvěma týdny mu však radní výrazně omezili pravomoci při nakládání s nebytovými prostory a penězi.

"Bude to fraška. V tuto chvíli už jedná ODS s Unií svobody o rozdělení moci po podzimních komunálních volbách. My máme zůstat mimo hru," tvrdí předseda klubu zastupitelů za KDU-ČSL Petr Burgr.

Hlasování se rozhodli nezúčastnit ani ODS. "Je to projev naší vůle udržet koalici ve vedení města," řekl starosta Jan Bürgermeister. Jiný výklad má však Christian Thuri, který klub ODS nedávno opustil s dalšími dvěma kolegy. "Většina členů klubu rozhodla, že si nikdo z nich nevezme hlasovací lístek. Bojí se totiž, že by někdo mohl být proti Louckému," uvedl.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Znalec: Projevy Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu

Adam Bartoš a jeho Národní demokracie se soudí se státem kvůli zprávám o...

Projevy předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu, uvedl u...

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

O nás bez nás, rozčílil starostu Svitav krajský návrh na odklon kamionů

Srážka tří aut zkomplikovala dopravu ve Svitavách. (25. 5. 2017)

Zastupitelstvo Pardubického kraje za normálních okolností funguje jako tichá a bezchybná hlasovací mašina, která všemi...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz