Místo v domově důchodců? Někde se čeká i šest let

  9:15aktualizováno  9:15
Umístit příbuzného do domova důchodců nejde ze dne na den. Z testu MF DNES mezi deseti domovy důchodců v celém Česku vyplynulo, že někde se na umístění čeká dva roky, jinde až šest let. Nejrychleji dostane místo senior s vysokým důchodem a příspěvkem na péči.
Co domov pro seniory, to jiná pravidla pro přijetí. Ilustrační foto.

Co domov pro seniory, to jiná pravidla pro přijetí. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

"Vstupujte jen s návleky! Návštěvní den končí v 19.45, po 20. hodině se budova zavírá." Tyto strohé příkazy vás přivítají hned při vstupu do kladenského Domova seniorů Františka Kloze.

Po zšeřelé chodbě se zvolna sunou ke svačině dva muži s chodítky a otáčejí se za každým novým příchozím. Jsou to ti šťastnější: dožili se toho, že se sem dostali.

Příliš málo míst

V Česku je 44 922 lůžek v domovech spravovaných státem, krajem či obcí – seniorů, kteří potřebují péči jiných, je však 350 tisíc.

Chcete-li sem umístit příbuzného, počítejte s dvouletou čekací lhůtou. "Ale máme tu i žádosti šest let a v ostatních domovech je to stejné,“ varuje tamní sociální pracovnice. Statisícové Kladno má totiž jen tři městem spravované domovy. A počet žádostí o umístění trojnásobně překračuje počet míst.

MF DNES to zjistila, když otestovala deset náhodně vybraných domovů pro seniory v celé republice se stejnou historkou: Babička je po mrtvici, není soběstačná a nemá se o ni kdo starat. Přijmete ji? A kdy?

Pardubice, domov U Kostelíčka. Na nádvoří tráví odpolední siestu hlouček seniorů v papučích a s pivem v ruce. Bufet je totiž přímo v objektu domova.

"Nezapomeňte k žádosti přiložit urgentní dopis. Bez toho se tím nikdo nebude zabývat,“ radí sociální pracovnice Monika Kopecká a Iva Hlučková. A kdy bude místo? "Těžko říct. Možná do dvou let." Pět set metrů odtud je nenápadná budova. Na fasádě má nápis Partus a směrovky uvnitř ukazují, kde byly operační sály. Nedávno porodnice, teď soukromý dům pro seniory Germis.

Že by nový trend, když národ stárne a ve věku nad osmdesát let, kdy senioři už většinou potřebují péči jiných, je u nás rekordní počet 350 tisíc lidí? "Samozřejmě, je to reakce na demografické trendy," přiznává ředitelka Zuzana Bílková. Otevřeli letos a měli plno prakticky první den. Zbývají už jen tři volná lůžka.

Kde je největší šance

Počet seniorů na 1 lůžko

Ústecký - 24

Zlínský - 28

Jihočeský - 28

Vysočina - 30

Moravskoslezský - 30

Olomoucký - 33

Královehradecký - 33

Karlovarský - 34

Středočeský - 34

Pardubický - 35

Jihomoravský - 36

Liberecký - 39

Plzeňský - 41

Praha - 57

Pozn.: orientační a zaokrouhlený výpočet,
který vychází z počtu lůžek v domovech pro
seniory v roce 2009 a z počtu seniorů nad
65 let věku z roku 2007. V krajích s nižším
číslem je vyšší šance získat lůžko v domově
pro seniory. A naopak. Údaje jsou pouze
z krajských, obecních a státních zařízení.
Nejsou v nich tedy zahrnuty soukromé
domovy.

Germis byl jediný, kdo zatím mohl umístit babičku ihned. Ve zbylých domovech je průměrná čekací doba dva roky.

Rozhodují i peníze

Co domov pro seniory, to jiná pravidla pro přijetí. Teoreticky hraje všude největší roli zdravotní stav, a tedy naléhavost péče. Jak však zjistila MF DNES, téměř všude rozhodují i peníze. Lidé s nízkým důchodem mají ve většině zařízení nižší šanci na přijetí.

O výši důchodu se zajímali úplně všude (ten si totiž zařízení ponechávají, důchodci ze zákona zůstává jen kapesné ve výši patnáct procent z důchodu). Kroměřížský domov U Moravy se pídí třeba i po tom, jaké jiné příjmy senior má, zda například nebohatne na pronajímání nemovitostí.

A všude se zajímají o to, zda má senior od státu příspěvek na péči. Čím vyšší příspěvek je, tím více bodů senior dostane a tím větší má šanci na přijetí. Domovům totiž automaticky náleží i tyto peníze. "Jedním z kritérií přijetí je, že žadatel musí mít státní příspěvek,“ přiznala sociální pracovnice z kladenského domova Františka Kloze, že bez těchto peněz žadatel nemá šanci.
Jen v jednom z deseti navštívených domovů sociální pracovnice řekla, že se dohodli, že finanční situace žadatele a jeho rodiny nebude hrát při přijetí roli.

"Nechceme diskriminovat rodiny bez peněz,“ tvrdí sociální pracovnice Martina Mikátová z píseckého domova Světlo.

Body jsou i za válečný kříž

Jak to pak vypadá v praxi? Třeba v domově Máj v Českých Budějovicích, se v kritériích pro přijetí otevřeně uvádí, že státní příspěvek na péči čtvrtého stupně (ve výši jedenácti tisíc korun), se boduje 28 body. Za příspěvek prvního stupně (což jsou jen dva tisíce korun), dostane žadatel pouhých sedm bodů. A nechce-li nebo nemůže rodina doplácet rozdíl mezi výší důchodu a tím, co pobyt v zařízení měsíčně stojí, šance získat místo se rázem o osmnáct bodů sníží.

Zato tu berou ohledy na zásluhy seniora. Má-li válečný kříž nebo byl v odboji, pamatuje na to bodovací systém dvěma body. "Válečná vyznamenání? To se u nás neboduje, to už má babička zohledněno ve výši důchodu,“ dozvíte se naopak v kladenském domě Františka Kloze.

Další body se ve většině domovů načítají za to, že žadatel má trvalé bydliště ve městě, kde je dům pro seniory, či za to, že jeho žádost leží v šuplíku domova příliš dlouho.

Mnohde se také zajímají, jak vypadá domácnost seniora. "Když bydlí ve čtvrtém patře bez výtahu, dostává body navíc. Stejně tak když víme, že se jeho rodina stará i o dalšího seniora,“ popisuje Tereza Ayengbe z chrudimského domova. Leckde získává žadatel body navíc za to, že sice má rodinu, ale vztahy jsou tak pošramocené, že se o něj nikdo nestará.

Soukromí jen za odměnu

Do žádostí se uvádí, zda má člověk zájem o jednolůžkový pokoj. "Těch je málo, takže lidé zvenčí nastoupí na vícelůžkové pokoje a pak máme pořadníky, podle kterých se čeká, až se uvolní místo,“ popsala Danica Šidlíková z kroměřížského domova U Moravy.

Závěr? Místo nejrychleji dostane senior s vysokým důchodem, který není soběstačný a pobírá tedy nejvyšší příspěvek na péči, a o kterého se jeho příbuzní nestarají. Pokud získá další body třeba za zásluhy v odboji, má zdaleka nejvyšší šanci dostat se do  domova seniorů v místě svého trvalého bydliště. V ostatních případech čekají lidí i několik let, než v telefonu uslyší: "Uvolnilo se nám místo...“
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Peníze využívají na doučování i dopravu, šedesát Romů dostalo stipendium

Slavnostní předávání stipendií šedesáti romským studentům. (19. října 2018)

Peníze, podpora a kontakty jsou hlavními pilíři stipendijního programu organizace Romea, díky kterému můžou studovat...

Komunisté se rozhodli, že pomohou Babišově vládě se státním rozpočtem

Předseda KSČM Vojtěch Filip na jednání prvního zasedání širšího vedení...

Vláda Andreje Babiše se bude moci spolehnout na komunisty i při schvalování státního rozpočtu na příští rok. Vedení...

Mise vojáka zraněného u Bagrámu končila za pár dní. Útočník čekal hodinu

Obrněná vozidla MRAP českých vojáků během patroly v okolí Bagrámu v Afghánistánu

Český voják D. K. zraněný tento týden při výbuchu auta u základny v afghánském Bagrámu, se měl za pár dní vrátit domů....Najdete na iDNES.cz