Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Místo turistů a rybářů zaplavili pobřeží Louisiany odklízeči ropy

  9:43aktualizováno  11:54
Na jihu Louisiany panuje zoufalství. Zatímco z pobřeží mizí kvůli ropné skvrně turisté a rekreační rybáři, oblast zaplavují novináři, úředníci a pracovníci najatí na odklizení ropy. S nimi se objevují i takzvané "flotely", čili plovoucí ubytovny pro pracovníky najaté na odstraňování mazlavé látky.

Čištění ropou zamořených pláží v Louisianě, na snímku Grand Isle (30. května 2010) | foto: AP

Jsou to ocelové kontejnery naskládané jeden na druhý a běžně slouží na moři jako doplňkové domovy pro těžaře na ropných plošinách. Na pobřeží Louisiany mají ubytovat stovky až tisíce lidí, kteří likvidují uniklou toxickou surovinu. Název je odvozen ze složení anglických slov: floating hotel, což je v překladu plovoucí hotel (někdy se používá i výraz "floatel").

Jeden takový "flotel" nedávno umístili v přístavu Port Fourchon, kde se jinak ubytování sehnat nedá, píše agentura AP. Druhý "plovoucí hotel" se usídlil o 25 kilometrů dále u ostrova Grand Isle. Další se na postiženém americkém pobřeží ještě objeví, plánuje firma BP. Koncern už najal na odklízení následků ekologické katastrofy 22 tisíc lidí.

V takzvaných flotelech mají být ubytovaní pracovníci, kteří budou pracovat na odklízení ropných skvrn v Mexickém zálivu. (31. května 2010)

V takzvaných flotelech mají být ubytovaní pracovníci, kteří budou pracovat na odklízení ropných skvrn v Mexickém zálivu. (31. května 2010)

Přesto se místním občas nelíbí, jak rychle uklízecí čety postupují nebo jakou práci odvádějí. Například obyvatelé Grand Isle si podle listu New York Times nedávno stěžovali, že jeden vyplavený mrtvý delfín byl pohřben a další mrtvé ryby jen tak pohozeny v pastvinách. Přitom všichni uhynulí živočichové mají být odvezeni a spočítáni.

Podle oficiálních statistik vydalo moře během prvních 40 dní od výbuchu na plošině Deepwater Horizon 491 mrtvých ptáků, 227 želv a 27 mořských savců včetně delfínů. Zároveň ovšem není prokázáno, že za smrt všech těchto zvířat může ropa.

Vyplavená ropa na pláži u Port Fourchon. (31. května 2010)

Vyplavená ropa na pláži u Port Fourchon. (31. května 2010)

Na druhou stranu novináři a vědci viděli plavat v olejovitém moři žraloka, úhoře i množství želv a odborníci tak míní, že skvrna zasáhne mnohem větší množství živočichů. Vědci také upozorňují na škody, které nejsou na první pohled viditelné. Objevují se informace, že mazlavá látka se tentokrát nedrží na mořském povrchu, ale šíří se také pod hladinou moře.

Otázkou také zůstává, jak moc ropa poničí citlivé louisianské mokřady, kde žije řada ohrožených ptáků i jiných živočichů a zrovna teď se líhnou mláďata. Oblast, která běžně překypuje životem, je nyní nezvykle tichá.

Nápis demonstrující proti přístupu společnosti BP a prezidenta Obamy k ropné katastrofě v Mexickém zálivu, jak ho někdo postavil v Grand Isle v Louisianě (29. května 2010)

Nápis demonstrující proti přístupu společnosti BP a prezidenta Obamy k ropné katastrofě v Mexickém zálivu, jak ho někdo postavil v Grand Isle v Louisianě.

Rybář Wayne Shano z Louisiany má, tak jako jeho kolegové obavy, že ropná skvrna připraví rybáře v Mexickém zálivu o práci na dlouhé měsíce (30. května 2010)

Rybář Wayne Shano z Louisiany má, tak jako jeho kolegové, obavy, že ropná skvrna připraví rybáře v Mexickém zálivu o práci na dlouhé měsíce.

Místní hoteliéři, majitelé restaurací i pronajímatelé lodí jsou nešťastní ze zrušených objednávek. Výletníky nebo rekreační rybáře, jejichž sezona začíná na začátku června, nahrazují hlavně novináři, úředníci či právě lidé najatí na čištění oblasti, uvedla agentura Reuters.

Protesty

Kvůli ropné skvrně se už konalo několik demonstrací proti koncernu BP. Větší vlna demonstrací se v USA chystá na čtvrtek. Sdružení Seize BP (Vyvlastněte BP) plánuje do soboty protesty proti těžební společnosti v 50 amerických městech. Požaduje konfiskaci majetku firmy a jeho použití k zaplacení odškodného postiženým lidem.

Protest proti společnosti BP v New Orleans (30. května 2010)

"Umíráme tady pomalou smrtí a nemáme čas čekat, zatímco oni hledají řešení," zlobil se Billy Nungesser z jedné z louisianských farností poté, co vyšlo najevo, že o víkendu zklamal i poslední pokus o zastavení ropného úniku pomocí metody nazvané "top kill". Mazlavou látku se navíc pravděpodobně nepodaří zastavit přinejmenším do srpna (více čtěte zde).

"Měl jsem na prázdniny dvorek plný kajaků. Nepronajal jsem jedinou loď nebo místo v kempu od té doby, co začala unikat ropa. To je 40 dní bez šestáku," postěžoval si například Jim King, který žije na Grand Isle.

Na stejném ostrově jeden z místních na svém pozemku vztyčil 101 bílých křížů, které připomínají běžný hřbitov. Jména na "náhrobcích" vyjmenovávají oběti ropné katastrofy: delfíny, ústřice, procházky na pláži, plavání. "Chceme světu vyslat zprávu (..) Jsme opuštění. Jsme smutní," řekl deníku New York Daily News se slzami na krajíčku majitel obchodu s mořskými plody Patrick Shay, který symbolický hřbitov na svém pozemku vytvořil.

Symbolický hřbitov na ostrově Grand Isle, který vyjmenovává, o co přišli místní obyvatelé kvůli ropné skvrně (1. června 2010)

Symbolický hřbitov na ostrově Grand Isle, který vyjmenovává, o co přišli místní obyvatelé kvůli ropné skvrně (1. června 2010)

Zoufalství rybářů

Zoufalí jsou hlavně louisianští profesionální rybáři. Úřady už zakázaly komerční rybolov ve čtvrtině Mexického zálivu, takže hrozí, že unikající mazlavá látka připraví rybáře o živobytí docela. Louisiana přitom dodává až 40 procent mořských plodů na americký trh, což dává práci 27 tisícům lidí.

Jenže ropná skvrna zřejmě hned tak nezmizí a hrozí, že se rybáři s životem, na nějž jsou zvyklí, budou muset rozloučit. Toxická surovina se už totiž dostala do místních mokřin, které slouží jako jesle pro mnoho mořských živočichů. Pokud jejich populace výrazně klesnou, rybářské oblasti se hned tak neotevřou. Příkladem by mohlo být ztroskotání tankeru Exxon Valdez v roce 1989 u Aljašky, jehož následky rybáři pociťují dodnes.

Rybáři proto zatím příliš neslyší na sliby společnosti BP, že jim uhradí vzniklé škody. "Můžete mi dát všechny peníze, co chcete. Ale nemůžete mi vrátit můj život. Byl to totiž dobrý život, velmi dobrý život," posteskl si podle deníku The New York Times Albone Rogers, který ve své rodině patří už ke čtvrté generaci lovců krevet. Místo lovu ryb teď někteří rybáři pomáhají těžařům s likvidací ropné katastrofy.

Katastrofa v Mexickém zálivu

Obří ropnou skvrnu v Mexickém zálivu má na svědomí výbuch na plošině Deepwater Horizon 20. dubna. Při neštěstí zahynulo 11 lidí, plošina zmizela v hlubinách a do moře unikají od té doby dva až tři miliony litrů ropy denně.

Mládě volavky umírá v ropou zamořeném pobřeží v Barataria Bay v USA (23. května 2010) Podle serveru CNN se mazlavá látka rozlila už po 250 kilometrech amerického pobřeží, ohrožuje ale mnohem větší oblast. Vítr zahnal skvrnu více na sever a toxická surovina zasáhla v noci na dnešek ostrovy při pobřeží amerických států Alabama a Mississippi. Na pláže těchto států moře zatím vyplavilo jen dehtové chuchvalce, hustá ropa zasáhla pouze mokřiny na pobřeží státu Louisiana.

Společnost BP se mezitím začala s dalším pokusem omezit únik ropy do moře (více o aktuálním boji s ropou čtěte zde).

Snímek z webkamery umístěné na dně Mexického zálivu,  která sleduje únik ropy do moře (31. května 2010)Úplné zastavení úniku může zajistit až vyhloubení dvou takzvaných odlehčovacích vrtů. Ty se asi kilometr pod mořským dnem napojí na vadný vrt a zespoda ho zabetonují. Hloubení vrtů ale trvá zhruba tři měsíce, s prvním z nich se přitom začalo teprve 2. května (podívejte se na webkameru, jak to vypadá 1,5 kilometrů pod hladinou)

Novináři si navíc stěžují na to, že jim americká vláda a místní úřady s těžařskou firmou BP brání v přístupu do nejhůře postižených míst v Mexickém zálivu či na pláže pokryté ropou. Úřady podobná obvinění popírají s tím, že pokud někomu někam zamezily přístup, bylo to výhradně z bezpečnostních důvodů.

Barack Obama mezitím oznámil, že požaduje stíhání odpovědných lidí, pokud se prokáže, že byly porušeny zákony. Americký ministr spravedlnosti Eric Holder později oznámil začátek vyšetřování úniku ropy. "Podrobně prošetříme kroky lidí, kterých se únik týká. Pokud najdeme důkazy o nezákonném jednání, bude naše reakce extrémně energická," uvedl ministr. Neupřesnil ale, koho se vyšetřování týká.

zdroj: ČTK

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Ve Francii se srazil školní autobus s vlakem, čtyři děti zemřely

Záchranáři zasahují po srážce školního autobusu s vlakem poblíž...

Čtyři děti zemřely dnes odpoledne ve školním autobusu, do něhož na jihu Francie narazil vlak. Dalších sedm dětí utrpělo...

Visegrád finančně podpoří ochranu hranic v Libyi, Česko dá 220 milionů

Převážně súdánští a senegalští uprchlíci zastavení na gumovém člunu pár desítek...

Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko v Bruselu potvrdily záměr finančně podpořit snahu Evropské unie zlepšit ochranu...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Najdete na iDNES.cz