Místo popravy byl osvobozen

Po sedmnácti letech strávených za mřížemi v americkém státě Virginia, z valné části čekáním na popravu, byl v pondělí osvobozen muž, který se přiznal k vraždě a znásilnění. Nevinu prokázaly testy DNA. "Jsem rád, že jsem doma," řekl po propuštění Earl Washington.
"Jsem nervózní, ale ne zahořklý," popsal své první pocity po propuštění na svobodu muž, kterého v roce 1985 dělilo pouhých devět dnů od popravy na elektrickém křesle.

Téměř stoprocentní analfabet Washington s IQ 69 byl v roce 1983 odsouzen k smrti za znásilnění a zavraždění Lynn Williamsové. Washington se ke zločinům přiznal, přestože ho s nimi nespojovaly otisky prstů ani žádné biologické důkazy.

Poté, co bylo vykonání jeho popravy v roce 1985 na poslední chvíli odloženo, zpochybnil jeho vinu v roce 1993 test DNA. To o rok později umožnilo tehdejšímu guvernérovi státu Virginia Douglasu Wilderovi zmírnit Washingtonův trest na doživotí.

Dodatečné testy DNA pak objevily genetický materiál patřící dvěma jiným mužům a guvernér Jim Gilmore udělil odsouzenci milost. Washington je podle svého obhájce Barryho Schecka jedním z 95 odsouzenců k smrti, kteří byli zproštěni obviněni - deset z nich bylo přitom očištěno díky testům DNA. Od znovuzavedení trestu smrti v roce 1976 bylo ve státě Virginia popraveno 81 odsouzených.

Propuštění oslavil Washington čokoládovými koblihami. "Chci ho celý prospat," popsal co hodlá dělat první den na svobodě.

Američan Earl Washington na tiskové konferenci 12.února 2001. Po 17 letech strávených ve vězení byl propuštěn na svobodu. Jeho nevinu prokázaly testy DNA.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video