Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Místo pití alkoholu piš z Afghánistánu rodině, říká vojenská novela

  15:48aktualizováno  15:48
Vláda schválila novelu zákona o vojácích z povolání. Zavádí změny v povyšování čekatelů a výslovně vojákům přiznává právo spojit se z mise s rodinou. To nicméně prakticky fungovalo už dosud. Velitelé dostanou dvakrát víc času na stanovení kázeňských trestů, zákon výslovně zakazuje pít v kasárnách alkohol i mimo službu.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Novelu zákona o vojácích z povolání připravil tým ministra obrany Alexandra Vondry. Převažují v ní změny, které vojáky nepotěší, a formality.

Vládou schválená předloha například ukládá ministerstvu obrany výslovnou povinnost, aby v "rozsahu odpovídajícím podmínkám zajistilo vojákům v zahraničních operacích kontakt s rodinami", to ale není žádná převratná změna proti skutečnému stavu.

Kontakt s blízkými dnes

Vojáci v dnešních misích mají standardně nárok na třicetiminutový telefonát týdně. Za týden také mají nárok na 60 minut u internetu.

Zdroj: Generální štáb AČR

"Kontakt se odehrává telefonicky a přes internet, pokud je k němu základna připojena. Možnost hovořit s rodinou je pro vojáky v misi velmi důležitá. Jen to dosud nebylo výslovně definováno zákonem," řekla iDNES.cz Jana Růžičková z generálního štábu.

 "Z hlediska morálního stavu a duševního zdraví je možnost takového kontaktu nezbytná," uvedli Barbora Benešová a Stanislav Hamza z ministerstva obrany v důvodové zprávě k zákonu, který nyní zamíří do Sněmovny. Zákon vysloveně neříká, kolik času vyhradí velitelé vojákům na komunikaci s rodinou.

Vojáci také už nemohou počítat s tím, že nadřízení nestihnou vymyslet trest za kázeňský přestupek do jednoho měsíce ode dne, kdy se o něm dozvěděli. Dosavadní lhůta se prodlužuje ze třiceti dní na šedesát. Platí to ovšem jen v případě, že od prohřešku neuplynul více než rok - tato promlčecí lhůta se nezměnila.

Povyšování čekatelů

Dosavadní zákon neumožňoval jmenovat všechny čekatele do příslušných hodností na základě splnění studijních úkolů v jednotlivých ročnících vojenských škol. Šlo to jen u svobodníků, desátníků a četařů. Nový zákon stanovuje nejkratší dobu výkonu služby i u rotných a rotmistrů na jeden rok.

Zároveň, pokud si voják bude chtít stěžovat na cokoliv v souvislosti se službou, bude si muset počkat na odpověď - a co je důležitější, na případnou nápravu - déle. Konkrétně šedesát dní místo třiceti.

Škrty můžou stěhující se vojáky připravit o 51 tisíc ročně

Vojáci také přijdou o příspěvek na "přestěhování v důležitém zájmu služby". Ten dosud činil až šestinásobek minimální mzdy - to by příští rok mohlo být 51 tisíc korun.

Zároveň se v rámci úsporných opatření zkrátí ze dvanácti na šest měsíců lhůta, v níž pobírají vojáci nesnížený plat v případě změny ve služebním zařazení.

"Příspěvek při přestěhování plnil svou úlohu v době před zavedením přídavku na bydlení. Protože přídavek na bydlení kompenzuje i zvýšené výdaje vojáka spojené s přestěhováním do nového místa výkonu služby, navrhuje se příspěvek při přestěhování zrušit, čímž dojde k úspoře cca 12,5 milionu Kč ročně," uvedli tvůrci novely.

Možná i pod dojmem incidentu ze září 2009, kdy se opilí čeští vojáci poprali v Kosovu, pak do zákona proniklo protialkoholické tažení. Vojáci se nově musí zdržet konzumace alkoholu ve vojenských objektech, i když nejsou ve službě. Na rozkaz velitele pak budou muset dýchnout do balonku. Kuřáky zákon vykáže do vyhrazených prostor.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Oprava stájí v hořické „zemědělce“ má skluz kvůli diskuzím o slučování

Střední škola a gymnázium v Hořicích začala s opravou školního statku...

Téměř 100 milionů korun bude stát rekonstrukce cvičné stáje na školním statku v Hořicích na Jičínsku. Vše má být kvůli...

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...Najdete na iDNES.cz