Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Místo domu pro seniory vznikl za peníze EU wellness hotel pro bohaté

  19:19aktualizováno  19:19
Když se před lety v Českých Budějovicích objevil nápad, aby v proluce mezi budovami blízko centra vyrostl nový dům pro seniory, všichni jej vítali. Jenže z pečovatelského domu pro důchodce se postupně stal klasický sedmipatrový wellness hotel. A to s přispěním více než 37 milionů korun z evropských fondů.

Hotel Vita postavený částečně z peněz EU měl sloužit seniorům, ale ti si ho moc neužijí. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Ukazuje to, jak snadno lze z Evropské unie získat dotace na klasický byznys, aniž by to regionu přineslo slibovaný prospěch.

Tuzemští senioři si totiž ve SPA hotelu Vita příliš neužijí: akční wellness balíček standard pro dvě osoby na dvě noci stojí ve SPA Hotelu Vita 4 100 korun, nejluxusnější pak 7 600 - tedy téměř čtyři tisíce za jednu noc. Průměrný důchod v Česku je jedenáct tisíc měsíčně.

Na webových stránkách hotelu postaveného v roce 2013 zčásti z veřejných peněz se dočtete o nejrůznějších typech masáží, luxusním ubytování i odvozu na letiště. O péči o důchodce nebo ceně za dlouhodobý pobyt seniora ani slovo. „Jsem v zahraničí, po telefonu s vámi nebudu nic řešit,“ reagoval prachatický podnikatel Jiří Konečný, majitel firmy s ručením omezeným Albatros Prachatice, která hotel provozuje, na dotazy MF DNES.

Fotogalerie

Když firma o povolení na magistrátu žádala, popisovala projekt jako dům pro seniory. V žádosti o evropskou dotaci je už ale projekt prezentován jako novostavba hotelového domu se 166 lůžky, který bude stát 76 milionů korun a marketingově se zaměří na seniory. Těm „nabídne možnost dlouhodobého ubytování spojeného s poskytnutím rehabilitačních - ozdravných programů“, jak stojí v žádosti.

Firma vlivných politiků

Dům v roce 2007 začala pro Jiřího Konečného projektovat firma Domus Prachatice a ta také žádala úřady o vyjádření ke stavbě domu pro seniory. Dnes popisuje, jak se projekt postupně měnil. „Byli jsme tam v prvních etapách, stavební povolení už pak bylo vydáno na hotelový dům pro seniory,“ uvádí jednatelka firmy Jana Furišová.

Projekt posléze dokončovala společnost Rera - Regionální rozvojová agentura jižních Čech. V jejím představenstvu sedí bývalí i nynější vlivní jihočeští politici: bývalý starosta Písku Ondřej Veselý z ČSSD, boss jihočeské ODS a místostarosta Hluboké nad Vltavou Pavel Dlouhý nebo třeba starosta Tábora Jiří Fišer z uskupení Jihočeši 2012. V dozorčí radě pak působí senátor Karel Kratochvíle z ČSSD nebo senátor a starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa z ODS.

Rera tvrdí, že od začátku žádosti o dotaci šlo o hotelový dům pro seniory a takovému účelu slouží. Otázkám, zda je projekt účelný pro seniory, se její ředitel Tomáš Cílek dokonce podivuje. „Splnil veškeré parametry, aby mohl být předložen k žádosti o dotace, a byl také hodnotiteli schválen,“ argumentuje šéf Rery.

Jeho slova nicméně narážejí na kritiku místních. Budova ve Skuherského ulici se 75 pokoji vzbuzuje čím dál větší nevoli kvůli tomu, že zhoršuje tamní dopravní situaci.

Lidé z okolí píší na magistrát, že dopravu v okolí komplikují autobusy, které k hotelu zajíždějí. „Nikdy se nemluvilo o hotelu, to by tam musela být dopravní obslužnost vyřešena úplně jinak,“ kritizuje například ředitel Střední průmyslové školy automobilní a technické Jan Šindelář, který už poslal stížnosti na dopravu na magistrát i primátorovi.

Smysluplnost finanční podpory a zaměření na seniory v Hotelu Vita kontroloval několikrát úřad rozdělující evropské dotace. Ani při jedné kontrole však nezaznamenal porušení podmínek. „Projekt nebyl koncipován jako dům pro seniory či pouze pro seniory. Věková kategorie seniorů byla pouze jednou z cílových skupin,“ tvrdí Hana Kopecká z Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad.

Nyní už však na původním záměru stejně nezáleží. Hotel musel splňovat podmínky dotace podle uzavřené smlouvy pouze tři roky. Lhůta vypršela na konci letošního dubna, odkdy už může fungovat výhradně na komerční bázi.

Starosta Tábora Jiří Fišer, zmíněný člen představenstva Rery, upozorňuje, že právě kvůli podporám podobných projektů přišly regiony o šanci financovat investice potřebnější pro obyvatele. „Stavěli jsme golfová hřiště a hotely místo toho, abychom měli postavené čistírny odpadních vod,“ komentoval.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Otec propadl automatům, dva Jakubové pak vyhnali hazard z Jablonce

Z Jablonce nad Nisou musí zmizet hrací automaty, mohou zde zůstat jen kasina se...

Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu a opoziční zastupitel Jakub Macek jsou jedny z hlavních postav...

Najdete na iDNES.cz