Místní vědí, že dělat umíme, říkají Romové z varnsdorfské ubytovny

  7:26aktualizováno  7:26
Kdo by čekal ve varnsdorfské ubytovně TGM po opakovaných demonstracích, kdy na dům létaly kameny, strach a zlost na bílé, je na omylu. Romové říkají, že to nijak moc neprožívají. Problémy tu byly vždy, jen ne tak velké a nikoho ze vzdálenějšího okolí nezajímaly.

Ubytovna TGM ve Varnsdorfu | foto: Karel PešekMF DNES

Lidé, kteří se kolem ubytovny pohybují, přiznávají, že místní s nárůstem kriminality něco společného mají. Jejich situace se začala zhoršovat od doby, kdy je větší dozor nad dávkami a kdy kleslo porodné. "Pak začaly drobné krádeže i přímo v okolí ubytovny," popisuje správce ubytovny Karel Jiřišta.

Kontrola ubytoven

Všechny tři ubytovny ve Varnsdorfu, dvě městské a soukromou ubytovnu Sport, zkontrolovali ve čtvrtek odpoledne úředníci města a hygienici.

Kontrola se konala za asistence policie.

Výsledky úředníci zveřejní později.

Městská ubytovna TGM patří společně se soukromou ubytovnou Sport k cílům demonstrantů proti kriminalitě. Už měsíc je při demonstracích pravidelně musí hlídat před davem desítky těžkooděnců.

V obou ubytovnách žije 188 Romů, kteří se ve městě narodili nebo se sem přistěhovali z okolí - Rybniště, Šluknova a dalších měst. V době demonstrací mají nařízené zavřít okna a nevycházet. V ostatní dny sem policejní posily jezdí na pravidelné kontroly.

"Stále to tady prohlížejí," říká Štefan, který na zahradě ubytovny právě slaví narozeniny. Ve Varnsdorfu se narodil a v ubytovně TGM bydlí celý život. Tedy kromě doby, kdy byl ve vězení. Ostatně jako většina slavících. "Seděli" hlavně za krádeže, někteří i za násilné trestné činy. Teď se veselí, ač je to v okolí ubytovny zakázáno.

"Pak se nedivte, že na vás lidé budou křičet, že Romové pijí alkohol za dávky," snaží se jim domluvit správce Jiřišta.

Krádeže, to je naše řemeslo už dva tisíce let

"Jaké sociální dávky? Za to se nedá žít!" oponuje mu skupinka posilněná alkoholem. "A jestli je tohle ubytovna, tak já jsem prezident a ne Cikán," rozčiluje se Štefan, který s rodiči a 10 sourozenci žije ve dvou místnostech, na pár metrech čtverečních.

Sprchy, toalety i kuchyně na patře jsou společné. Za to platí 21 tisíc korun. Na vysoké ceny si stěžují všichni, jeden přes druhého.

Romové tvrdí, že jim často nic jiného než drobné krádeže nezbývá. "Krádeže, to je naše řemeslo už dva tisíce let. Cikáni si ho vymysleli, vy, gádžové, jste nám ho ukradli," směje se Rom Michal, který je šéfem celé ubytovny.

Ubytovna Sport ve Varnsdorfu
Ubytovna TGM ve Varnsdorfu
Ubytovna TGM ve Varnsdorfu

Všichni ale takový názor nezastávají. Heslo Cikáni do práce, které na ně demonstranti pokřikují, je pro některé z nich nepochopitelné. "Práci nám dávají pořád, i ti demonstrující. Najímají si nás. Ví, že umíme dělat, dokonce nás doporučí dalším," říká Robert, který se právě do ubytovny TGM vrátil z práce. V bytě má vzorně uklizeno.

Většině je ale nepořádek ukradený. Z jednoho pokoje řve dunění hudby, cigaretový dým na chodbách, kde pobíhají děti, by se dal krájet. Uklizených bytů, jako je ten Robertův, je tu málo. Skoro všude chybí kliky, zámky, společná kuchyň je rozmlácená, chybí sporáky, správce sem raději dal do dřevotřísky jen varné desky.

Strach nemáme, nic jsme neudělali

"Že je tu nepořádek? A kdo to rozbil? Jenom Cikáni," odsuzuje to Robertův spolubydlící Zdeněk, který se do ubytovny vrátil před čtyřmi měsíci z vězení. Také on pracuje. Ty Romy, kteří tvrdí, že je nikdo nezaměstná, nechápe. "Nevím, proč brečí, že není práce. Já si přivydělávám, ve firmě dělám, co je právě třeba," líčí.

Z demonstrací, které se pravidelně srocují před jejich ubytovnou, si Romové nic nedělají. Alespoň to tvrdí. "Strach? Jenom o děti, ty to nechápou, bojí se. My strach nemáme, nic jsme neudělali," říká za všechny "šéf" Michal.

Podle Romů z ubytovny ale ani masové pochody nenávisti dlouholeté vztahy ve městě nezměnily. "Je to v pohodě. Dokonce mi bílí často říkají, co ti jiní bílí u nás blbnou, proč sem chodí řvát. Když mu řeknu, že tam řval taky, že jsem ho viděl, říká, že se byl jen podívat ze zvědavosti, co se bude dít," tvrdí Michal. K těm, kteří demonstrují, prý nenávist necítí.

Ubytovna Sport ve Varnsdorfu
Ubytovna Sport ve Varnsdorfu
Ubytovna TGM ve Varnsdorfu

To na ubytovně Sport, která patří Janu Ruszó, se bojí nejen děti, ale i jejich matky. Říkají, že mají strach ze msty, z lynče. K ubytovně Sport demonstranti chodí především. "Vše se změnilo, sousedé a přátelé se na nás už dívají jinak," říká mladá matka šesti dětí.

Policejní zásah z poslední demonstrace, kterou pořádala Dělnická strana, je ale povzbudil. "Policajti si nenechali nic líbit a bílým to pořádně nandali," směje se zhruba pětadvacetiletý Rom Ondřej v ubytovně Sport.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...

Probuďte se, globální oteplování se utrhlo ze řetězu, varují vědci

Úbytek ledu způsobený globálním oteplováním mění i návyky mnoha zvířat.

Toto je poslední výzva, začněte jednat hned, jinak bude pozdě. Vědci z Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu vydali...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Další z rubriky

OBRAZEM: Sníh před devíti lety paralyzoval Jablonec, letos je teplo

Kalamita v Jablonci v říjnu 2009.

Před devíti lety, 15. října 2009, zasáhla Liberecký kraj nevídaná sněhová kalamita a v některých areálech se i začalo...

Co bylo příčinou krachu komunistů ve volbách, odpoví v Rozstřelu Skála

Neúspěšný kandidát na post šéfa KSČM Josef Skála přichází na oslavy Dne...

Jak bude KSČM reagovat na neúspěch v letošních volbách? Co neúspěch zapříčinilo, co udělali špatně v předvolebních...

Nejvíce rtuti do ovzduší vypouštěla podle ekologů elektrárna v Počeradech

Elektrárna v Počeradech

Mezi deset elektráren, které vypouštějí do ovzduší nejvíce rtuti, patří sedm tepelných elektráren. Nejvíce jedovatého...Najdete na iDNES.cz