Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mise průzkumníků v Kosovu skončila

  17:29aktualizováno  17:29
Kroměříž - Po půlroční misi se dnes domů z Kosova první část vojáků kroměřížské 7. průzkumné roty. Zbytek dorazí ještě ve dvou skupinách do konce července. Čeští vojáci sloužili ve výbušném prostoru při hranicích Kosova se Srbskem.

"Jestli byla mise úspěšná? Patrně ano, protože vojáci své úkoly splnili a nikdo nepřišel o život. Splnění úkolů konstatovaly všechny kontroly, které misi navštívily," uvedl tiskový mluvčí kroměřížské 7. mechanizované brigády Milan Antoš. Právě tato brigáda dodala pro misi tři čtvrtiny vojáků.

Jejich dočasným domovem se stalo severovýchodní Kosovo. Působili na sto dvaceti kilometrech čtverečních v dvaačtyřicetikilometrovém úseku při hranicích se Srbskem.

Jejich hlavní úkoly byly dva. Zamezit tomu, aby se přes hranice dostávaly zbraně a ochraňovat obyvatelstvo před případnými útoky.

"V tomto případě šlo zejména o ochranu srbského obyvatelstva, které tvoří v této oblasti většinu," upřesnil Antoš.

S misí vyslovil spokojenost i kroměřížský starosta Petr Sedláček, který před několika týdny vojáky v Kosovu navštívil.

"Přesvědčil jsem se, že kroměřížští vojáci plní zejména ochranou civilního obyvatelstva nezastupitelnou úlohu. Jejich zásluhou se podařilo dosáhnout toho, že srbské menšina neopouští své domovy," uvedl po návratu.

Kosovská mise kroměřížských vojáků nebyla první misí do zemí bývalé Jugoslávie. Už v roce 1999 působil v rámci mezinárodních sil SFOR v Bosně 7. mechanizovaný prapor. Mise však nebude zřejmě ani poslední.

"Předpokládáme, že další mise bude následovat v příštím roce. Kde konkrétně bude působit, to je věc politického rozhodnutí. S největší pravděpodobností to však bude opět v Kosovu," uvedl tiskový mluvčí kroměřížské brigády Milan Antoš.

Jeden z vojáků 2.průzkumné roty KFOR při kontrole dokladů před odletem letadla An-26 z vojenského letiště v Plané u Českých Budějovic. Vojáci vystřídají české jednotky mise KFOR v Kosovu (19. července 2000).

Příslušníci 7. průzkumné roty nacvičovali přepravu důležitých osob při závěrečném cvičení v Boleticích. Vojáci vystřídají koncem ledna své kolegy v misi KFOR v Kosovu. (16. ledna 2001)

Část vojáků 7. průzkumné roty KFOR, která odletěla z vojenského letiště v Plané u Českých Budějovic, zahájila další pravidelné střídání české jednotky v misi KFOR v Kosovu, 25. ledna 2001

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zeman nepřekvapil, potvrzuje se jeho pakt s Babišem, říká TOP 09 i ODS

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová a...

Prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že i když neuspěje při volbě prezidenta, jmenuje premiérem znovu Andreje Babiše,...

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Komunistům nevadí Babiš jako premiér. Budou jednat o toleranci nové vlády

Andrej Babiš a Vojtěch Filip při předvolební debatě lídrů stran v roce 2013.

Komunisté se s hnutím ANO dohodli, že budou jednat o podmínkách podpory menšinové vlády Andreje Babiše, kterého chce i...

Najdete na iDNES.cz