Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mise poslance Ambrozka na Antarktidě: místo hlasování sčítal ptáky

  22:05aktualizováno  22:05
Česká politika už má svého druhého polárníka. Po pražském primátorovi Pavlu Bémovi navštívil Antarktidu i lidovecký poslanec a bývalý ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Pozoroval jsem tam ptáky a zapisoval nová hnízda, uvedl v rozhovoru pro MF DNES.

Expedice českých polárníků na ostrově Jamese Rosse - Skupinová fotografie členů expedice na českou vědeckou stanici J.G.Mendela, ostrov Jamese Rosse, Antarktida. V první řadě (zleva doprava): Bedřich Mlčoch, Martin Hrubý, Petr Mixa, Jan Pobořil, Miloš Barták, Peter Pálka, Jakub Sakala. V druhé řadě (zleva doprava): Radek Vodrážka, Zbyněk Engel, Libor Ambrozek, Daniel Nývlt, Kamil Láska, Vojtěch Erban, Peter Váczi. | foto: Peter Váczi.

Na Antarktidu se politik vydal s vědeckou expedicí. Strávil tam šest týdnů, i když plánoval jen třítýdenní pobyt. Ambrozek chyběl na několik klíčových schůzích Poslanecké sněmovny, ale nelze mu to příliš klást za vinu.

Nemohl odletět, protože argentinská vláda poslala vojenská letadla schopná přistát na Antarktidě, na Haiti. Cesta ho ale vyšla podstatně levněji, než kdyby tam jel jako turista.

Co to konkrétně znamenalo, že jste na Antarktidě ověřoval hnízdění ptáků?
Tam probíhá velký několikaletý projekt, který má i kapitolu "monitoring ptáků a savců". V minulých letech tam ptáky pozorovali vědci z Jihočeské univerzity, ale letos se tam nedostali, tak já jsem se podílel na této části projektu za ně.

Jako takový náhradník?
Ano, jako náhradník, protože jsem vystudovaný biolog. Tam hnízdí několik druhů ptáků, rybák antarktický a chaluha antarktická. Rybák tam má kolonii o několika desítkách párů a početnost chaluhy se odhaduje jenom na několik tisíc párů celkem. Je to teritoriální druh, hnízdí jen v této oblasti a je to takový spíš dravec, který tučňákům a rybákům žere mláďata a vejce. Občas se tam objevuje i bouřňák obrovský.

Jednak jsem ověřoval, jak jsou obsazená hnízda nalezená v minulých letech, a zapisoval i nová hnízda. Všímal jsem si i savců. Pozoroval jsem samici rypouše sloního, bylo to druhé pozorování v historii stanice.

Já jsem ve vašem životopisu našel, že jste vystudovaný botanik, a ne ornitolog...
To je pravda, ale to nevadilo, těch deset druhů živočichů se dá zvládnout. Konkurovat ornitologům nemohu, ale znalosti fauny mám určitě lepší než většina populace. Ochraně přírody se věnuji odmalička.

Mě ještě zaujal způsob, jakým jste se tam dostal. Vypadá to, že jste měl u geologické služby trochu protekci, když jste politik.
Trochu jsem využil té dřívější angažovanosti v této oblasti. Já jsem s touto problematikou přišel do styku už jako ministr. Prosadil jsem Zákon o Antarktidě. Pak jsem se tam chystal na otevření stanice (už v roce 2007 – pozn.red.), ale tehdy byla důležitá hlasování ve Sněmovně a cestu jsem musel zrušit. Provoz naší stanice je ekologicky docela unikátní.

Co obsahuje zákon o Antarktidě?
Je podmínkou členství v Antarktické smlouvě. Každá země musí mít v zákonech, že bude dodržovat přísný ekologický režim na tomto kontinentu. Když se tam stavěla stanice, samozřejmě proběhlo přísné posuzování jejího vlivu na životní prostředí. Regulovala se kvůli tomu i výška stožárů pro vrtule.

Ale když odhlédneme od politiky a ornitologie, vy jste se tam chtěl podívat i jako cestovatel?
Já cestuji rád a pro přírodovědce je to obrovské lákadlo. Je to poslední biologická laboratoř, kde chodíte po místech, kde před vámi třeba ještě žádný člověk neprocházel. Tím jak tam chybí rostlinný pokryv, tak tam hodně věcí v souvislostech vidí i geolog. Je to poslední místo, které člověk ještě nedokázal nějak ovlivnit nebo poškodit.

Vy jste už říkal, že vás cesta přijde na asi 100 tisíc. To je mnohem levněji, než za kolik se tam může dostat běžný turista?
U našeho ostrova se jedna taková loď s turisty objevila. Ale to byla loď na úrovni několikahvězdičkového hotelu. My jsme na tu výletní loď na chvíli vystoupili a viděli tam vyhřívané bazény.

Jasně, že díky tomu, že jsem jel s expedicí, tak jsem platil hlavně za dopravu, ale nebydlel jsem v žádných hotelech a neměl jsem žádné extraslužby. Pár dní jsem strávil ve stanu a je to zážitek stanovat na Antarktidě a ráno se probudit ve stanu zapadaném sněhem.Taky by každého nebavilo jenom běhat kolem stanu a vařit čaj.

Mimochodem, je v Antarktidě i v létě zima, nebo se to dá snést?
Ta stanice leží na 64 stupni jižní šířky, ještě nad polárním kruhem na samém cípu poloostrova, který z Antarktidy vybíhá směrem k Jižní Americe. Na stanici Vostok naměřili mínus osmdesát (ta leží na antarktické pevnině – pozn.red.), ale na české stanici bylo v zimě maximálně -37 stupně (na jižní polokouli mají zimu v době, kdy je u nás léto).

Teď se tam teploty pohybují běžně od mínus pěti do plus pěti. Ve sněhové vánici ale mohou náhle klesnout na -25 stupně. Když svítí slunko, člověk se tam může klidně opalovat, i když pozor na ozónovou díru.Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Začátek týdne bude větrný a teplý, ochlazovat se opět začne od středy

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Opilý muž stopoval v noci uprostřed dálnice D46, srazilo ho auto

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Šestačtyřicetiletého muže srazilo v sobotu časně ráno na dálnici D46 na Prostějovsku osobní auto. Muž v tmavém oblečení...Najdete na iDNES.cz