Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mise Evropské unie

  3:33aktualizováno  3:33
Evropská unie se postupně stává regionálním bezpečnostně-politickým aktérem a její ambice sahají i mimo oblasti evropského kontinentu. V rámci Evropské bezpečnostní a obranné politiky (European Security and Defence Policy, ESDP) pak v současnosti působí tři mise.

První operací EU v rámci ESDP se stala policejní mise EUPM (European union Police Mission) v Bosně a Hercegovině. 

Od ledna 2003 tak mise EU nahradila dosavadní policejní misi OSN (United Nations International Police Task Force, UN IPTF). Hlavním úkolem jednotek je pomoc místním orgánům s vytvářením vlastních policejních sil. Mise EUPM zahrnuje přes 500 policistů.

Vyslání konkrétních misí za použití předem definovaných prostředků NATO bylo znemožněno neuzavřenou dohodou mezi aliancí a EU. Odblokování vztahu mezi oběma organizacemi na konci minulého a počátku letošního roku umožnilo rozvinout další operaci - poprvé realizovanou za použití prostředků a kapacit NATO.

V Makedonii (Former Yugoslavic Republic of Macedonia, FYROM) byla v rámci ESDP ustanovena první vojenská mise EU – operace Concordia.  Mise nastoupila po ukončené operaci Severoatlantické aliance "Allied Harmony", která skončila 31. března 2003, a převzala působení a mandát vojáků armád NATO.

Podle smlouvy s aliancí využívají síly EU vojenských plánovacích a velitelských prostředků a kapacit NATO. Operačním velitelem byl schválen DSACEUR (zástupce Supreme Allied Commander Europe) a operačním velitelstvím se stalo SHAPE (Supreme Headquarters Allied Powers Europe).

Cíl mise, která čítá zhruba polovinu předchozího počtu 700 vojáků, spočívá v zajištění stabilního a bezpečného prostředí a pomoci makedonským institucím ve vytváření vlastních fungujících bezpečnostních složek. Mandát mise byl 21. července prodloužen na žádost makedonské vlády do 15. prosince 2003.

V září pak GAC (General Affair Council) schválila vyslání policejní mise do Makedonie, která bude zahrnovat asi 200 policistů a po vypršení prodlouženého mandátu operace Concordia vojenskou misi nahradí.

Prozatím třetí zemí, kde v současnosti působí mise EU, je Kongo a operace Artemis ve městě Bunia.

Mise je mírovou operací první svého druhu pro EU a současně je misí, která nevyužívá zdrojů NATO. Fakticky jde o ověření, zda je EU schopna rozvíjet a nasazovat své vojenské síly i mimo alianci.

Mise byla schválena 4. června na žádost OSN. Složena je z 1400 mužů včetně mechanizovaných jednotek a bude působit pod francouzským velením. Cílem operace Artemis je stabilizace bezpečnostní situace v severovýchodní části Konga, zajištění bezpečnosti pro pracovníky humanitárních organizací, uprchlických táborů a místního letiště v Bunii.

Mezi úkoly mise patří dále zlepšení zoufalé humanitární situace. Operace je vedena v

PŘÍLOHY

těsné součinnosti s misí OSN MONUC (Mission d'Observation des Nations Unies au Congo).

V současnosti EU plánuje převzetí mise SFOR (Stabilisation Forces) a to v průběhu roku 2004. EU také jedná o možném vyslání mise do Moldávie. Účast EU pod případným mandátem OSN v Iráku je pak další ambicí, jejíž naplnění je však vzhledem k současné situaci nejvíce problematické.

EU dala však jasně najevo, že ESDP hodlá naplňovat nejen v institucionální a proklamační rovině, ale je ochotna vyslat i konkrétní vojenské či civilní síly. Válka v Iráku, která podle mnohých měla znamenat rozpad doposud křehké a nefungující ESDP, působila spíše jako katalyzátor evropské integrace v oblasti bezpečnosti a obrany.

Další analýzy a komentáře čtěte na portále natoaktual.cz ZDE

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Česko je pod palbou, ale nikdo proti nepříteli nebojuje, varuje Gabal

Ivan Gabal, volební lídr KDU-ČSL ve Středočeském kraji

Patří mezi nejvýznamnější osobnosti české bezpečnostní komunity. Po čtyřech letech jako poslanec skončil. Dveře do...

Armáda potřebuje finance, talentované lidi a drony, nabádal Zeman

Velitelské shromáždění náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře k objasnění...

Česká armáda potřebuje kromě dostatečných finančních prostředků také talentované lidi, prohlásil na tradičním...

Prezidentští kandidáti budou debatovat o bezpečnosti a zahraniční politice

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti a zahraniční politice

Obrana, bezpečnost a zahraniční politika budou tématy veřejné debaty prezidentských kandidátů v úterý 12. prosince....Najdete na iDNES.cz