Mírový návrh rebelů Skopje odmítlo

  13:54aktualizováno  13:54
Krátce poté, co albánští povstalci v Makedonii nabídli, že složí zbraně, pokud se budou moci účastnit jednání o politických a společenských reformách a NATO rozmístí v zemi své jednotky, Skopje jejich návrh jednoznačně zamítlo. "Je pro nás zcela nepřijatelné jednat s ozbrojenými polovojenskými skupinami, zejména má-li albánská komunita své legitimní představitele," prohlásil nejmenovaný vládní činitel.

"Je nepřijatelné, aby ti, kteří zabíjeli makedonské vojáky a policisty, se v budoucnu stali jejich kolegy ve zbrani," uvedl makedonský vládní činitel s ohledem na žádost Albánců, aby příslušníci Národní osvobozenecké armády byli začleněni do jednotek armády a policie.

Robertson a Solana jednají ve Skopje
Rebelové přišli s mírovým návrhem ve chvíli, kdy do Skopje přijeli generální tajemník NATO George Robertson a představitel Evropské unie Javier Solana. Oba politikové chtějí podpořit mírový návrh na řešení krize, se kterým přišel minulý pátek prezident Boris Trajkovskij.

Na středečním summitu NATO v Bruselu Robertson řekl, že NATO by mohlo v Makedonii dohlížet na plnění mírové dohody, ale vyloučil možnost vojenské intervence ze strany aliance.

Rebelové poprvé žádají o pomoc NATO
V prohlášení, které podepsal politický vůdce Národní osvobozenecké armády UÇK Ali Ahmeti, se vzbouřenci dovolávají intervence jednotek NATO na celém území Makedonie jako záruky k dosažení dlouhodobého míru. Rovněž požadují okamžité oboustranné příměří, demilitarizaci a všeobecnou amnestii, z níž by byli vyňati pouze ti, kteří se dopustili zločinů patřících do kompetence Mezinárodního soudního tribunálu v Haagu.

Makedonská vláda dosud všechny návrhy, které směřovaly k zapojení UÇK do politických jednání, jednoznačně odmítala.

Povstalci dále vyžadují, aby NATO bylo garantem toho, že bude vytvořena možnost pro integraci členů UÇK do armády, policie a politického života.

"Proces politického dialogu by měl být organizován za účasti představitelů makedonského státu, politických představitelů UÇK, představitelů albánských a makedonských politických stran v zemi a za účasti zástupců mezinárodního společenství, včetně NATO", konstatuje Ahmeti v prohlášení.

Mírové plány se musejí změnit ve skutečnost
Robertson řekl, že NATO už vyjádřilo podporu plánu prezidenta Trajkovského, ale trvá na tom, že klíčovou věcí je nyní transformovat plán na papíře v mír v regionu. Plán Trajkovského navrhuje částečnou amnestii pro gerily výměnou za odzbrojení.

Rovněž se očekává, že Robertson se Solanou budou na makedonské vůdce naléhat, aby pokračovali v udržení křehkého příměří, které trvá již od pondělí. V noci bylo nicméně narušeno intenzivní minometnou palbou na severu Tetova.

Dohody, zejména co se týče stimulů k odzbrojení pro rebely, jak to navrhuje makedonský prezident, bude velmi těžké dosáhnout, upozorňuje Reuters.

Makedonské a lokální albánské politické strany u jednoho stolu
Podle agentury Reuters by měli představitelé všech hlavních makedonských politických stran včetně vůdců albánské komunity ve čtvrtek začít dvoudenní jednání, kde by se mělo diskutovat o plánu makedonského prezidenta, který postrádá konkrétní detaily. Rebelové tvrdí, že bojují za práva albánské menšiny tvořící třetinu veškerého makedonského obyvatelstva, která je podle nich diskriminována ve všech aspektech každodenního života.

V Makedonii evakuují civilisty. Vůdce druhé největší albánské strany v Makedonii byl zavražděn.

Vláda naopak nazývá povstalce teroristy, kteří jsou odhodláni zemi totálně zničit. Odmítá s nimi vyjednávat a makedonští představitelé se bojí, že úprava ústavy, kterou by zaručili  Albáncům a albánštině formální status, což je hlavní požadavek albánských stran, by mohla nastartovat volání po federalizaci a dokonce i autonomii.

Autoři: , ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...

Probuďte se, globální oteplování se utrhlo ze řetězu, varují vědci

Úbytek ledu způsobený globálním oteplováním mění i návyky mnoha zvířat.

Toto je poslední výzva, začněte jednat hned, jinak bude pozdě. Vědci z Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu vydali...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Další z rubriky

Přestože zemi sužuje bída, papuánská vláda koupila 40 vozů Maserati

Vláda Papui Nové Guinei zakoupila čtyřicet zbrusu nových automobilů Maserati....

Vláda Papui Nové Guinei čelí hněvu poté, co zakoupila čtyřicet zbrusu nových automobilů Maserati, ve kterých chce...

Vyšetřovatelé prohledávají saúdskoarabský konzulát, odkud zmizel opoziční novinář

Saúdskoarabský novinář Džamál Chášakdží (1. února 2015)

V Turecku se pohřešuje od 2. října novinář ze Saúdské Arábie Džamál Chášakdží. Ostrý kritik vládnoucí saúdské dynastie...

Francouzští četníci tajně vracejí migranty do Itálie, rozčiluje se Řím

Loď Aquarius míří s migranty do španělské Valencie. Na cestě jí asistují lodě...

Itálie obvinila Francii, že tajně vrací přijaté migranty zpět na italské území. Dokládá to svědectvím italské policie z...Najdete na iDNES.cz