Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mirovice mají ve ztrátách a nálezech most přes řeku

  12:12aktualizováno  12:12
Ve ztrátách a nálezech na radnicích se najde kde co. Mirovice na Písecku jsou ale přeborníkem: mají tam most přes řeku Skalici. Už několik let totiž pátrají po majiteli, protože stavba potřebuje zrekonstruovat. Pokud se o most nikdo do půl roku nepřihlásí, stane se majetkem města.

Most v Mirovicích na Písecku přes řeku Skalici, který nikomu nepatří a nyní je ve ztrátách a nálezech. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Most dnes slouží pro pěší a cyklisty. Ti si tudy krátí cestu z náměstí k obchvatu vedoucímu na Blatnou na Strakonicku, uvedla TV Nova, která informaci přinesla jako první.

"Chodím tudy do práce pětkrát týdně ráno i odpoledne. Vstávám ve čtyři ráno, a kdyby tu most nebyl, musela bych to zdlouhavě obcházet a vstávat o půl hodiny dříve. Opravit je ale potřeba, to tu ví všichni, stačí se na něj podívat," řekla v pondělí padesátiletá obyvatelka Mirovic Jana Nehézová.

Most je na mnoha místech zchátralý, padají z něj kameny a zatéká do konstrukce. "Chátrá už roky. Dříve přes něj jezdila auta, pak se postavil obchvat, tak je už jen pro pěší. Ale je tu krásně, akorát by to chtělo i vyčistit řeku, když už to chce někdo opravovat," míní dvaapadesátiletý Pavel Baroch a dívá se směrem k jezu.

Radnice o špatném stavu mostu moc dobře ví. Protože jí ale nepatří, nemohla do něj investovat. Vymyslela proto s právníky fintu: dala most do ztrát a nálezů a hledá majitele.

"Mysleli jsme si, že je most součástí komunikace, která je naše, nebo Ředitelství silnic a dálnic, ale není nikde vedený," krčí rameny starosta Zdeněk Bárta.

V roce 1875 jej postavila obec a ve čtyřicátých letech minulého století se o něj začala starat správa silnic, pozdější Ředitelství silnic a dálnic. Na konci osmdesátých let, když vznikl obchvat města, měl připadnout Mirovicím.

A právě zde nastal ten problém, protože předávací protokol nikdy nikdo nepodepsal, a most tak vlastně nikomu nepatří. Právníci proto poradili radnici jediný schůdný způsob, jak most získat do majetku a pak do něj investovat.

Mezi ztrátami a nálezy je proto od dubna a v říjnu bude jasné, jestli patří městu. Hned poté, chtějí žádat peníze na jeho opravu. "Bude potřeba zhruba tři až pět milionů korun," upřesnil starosta.

Obyvatele Mirovic to, že se most ocitl mezi ztrátami a nálezy, ale příliš nepřekvapuje. Před časem tu hledali pro změnu majitele jezu na stejné řece, který je také ve špatném stavu. Objevili 95letou ženu, jejíž rodina zde měla ve dvacátých letech minulého století vodní právo. Jez pravděpodobně připadne Povodí Vltavy.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Dbalého pustili z psychiatrie, další sledování už podle znalců není třeba

Vladimír Dbalý při příchodu k pražskému městskému soudu.

Bývalý ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, který je podezřelý z korupce, ukončil soudem nařízený pobyt...

VIDEO: Cestující museli do křižovatky tlačit autobus sněhovou břečkou

Cestující v Brně museli roztlačit autobus

Vlastní silou se museli minulý týden vypořádat někteří cestující MHD se sněhovou kalamitou v Brně. Jeden z autobusů...

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

Najdete na iDNES.cz