Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Armáda podle Kalouska. Všechno jsou jen pomluvy, hájí se dlouholetý poslanec

Seriál   15:30
Miroslav Kalousek patří k matadorům české politiky. A patří také k těm politikům, kteří byli sice spojováni s pochybnými zakázkami, ale nic nezákonného jim nikdo nikdy nedokázal. „Všechno byly jen špinavé pomluvy,“ řekl MF DNES Kalousek
Proudové letadlo MiG-21 na vojenském letišti v Čáslavi

Proudové letadlo MiG-21 na vojenském letišti v Čáslavi | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Příběh Kalouska na ministerstvu obrany se začal psát před více než dvaceti lety, působení na něm jej dohání dodnes. Připomeňme třeba záležitost z loňského roku. Při jednání Poslanecké sněmovny o důvěře druhé vládě Andreje Babiše vypukla roztržka mezi premiérem a předsedou poslanců TOP 09 Miroslavem Kalouskem. Babiš nazval Kalouska „zlodějem zlodějským“, který „rozkrádal ministerstvo obrany a zabil lidi cez padáky“.

„Úplně nesnáší, když je mu pořád předhazována minulost, natož, když je mu dáváno za vinu, že zavinil něčí smrt,“ říká člověk blízký Kalouskovi.

Kalousek se kvůli ochraně osobnosti dokonce obrátil na soud. Ten se případem ale odmítl zabývat. Údajně jej má řešit sněmovní mandátový výbor. Jenže to Kalousek nechtěl a nechce.

„Chci civilní nestranný proces,“ řekl s tím, že s rozhodnutím soudu rozhodně nesouhlasí, protože mu upírá právo na nestranný proces. „Kdyby býval tu mojí žalobu zamítl, tak bych to sice pokládal za nespravedlivé, ale smířil bych se s tím. Ale s tímto jeho rozhodnutím se smířit nechci, a proto jsme podali dovolání k Nejvyššímu soudu,“ dodal politik.

Teď však úplně na začátek příběhu. V 90. letech Kalousek zastupoval za exministra obrany Antonína Baudyše v jeho resortu lidovou stranu – v křesle náměstka pro ekonomické záležitosti. Tam se pak dostal do blízkosti podezřelých obchodů, ve kterých stát přišel o obrovské částky. Zřejmě tím nejznámějším – o který se otřel i Babiš – byl nákup nekvalitních padáků, na nichž zahynul vojín Roman Prinich. Co přesně se tehdy stalo?

Armáda si objednala od ministerstva padáky pro dopravu skupin hloubkového průzkumu a seskoků. Výběrové řízení vyhrála firma Anex-Cirus, která nikdy předtím žádné padáky nevyráběla. Přesto – bez zveřejnění průběhu zkoušek dodaných prototypů – získala smlouvu na dodání 2 310 kusů. A v roce 1996 byly padáky zařazeny do armádní výzbroje.

O zhruba rok později ale došlo ke smrtelné nehodě. Podle posudku odborníků měly nakoupené padáky příliš funkcí, jež si vzájemně odporovaly.

Po této události byly z výzbroje staženy. Nepoužitých jich tehdy zůstalo 730 kusů za 110 milionů korun a armáda je v roce 2011, kdy jim skončila životnost, zlikvidovala. Vojáci to tehdy glosovali slovy: „Byly to pro nás stejně jen nejdražší přehozy proti prachu.“

Nákup padáků prověřovala policie. Ta dokonce na jedné z listin, která padák doporučovala náčelníkovi generálního štábu Jiřímu Nekvasilovi, objevila i Kalouskovo jméno. „Ano, podepsal jsem to, jako řadu dalších dokumentů, o výhradách ke kvalitě padáků jsem ale nevěděl,“ komentoval to Kalousek. Ve spleti smluv o schválení nákupu nakonec policie viníka nenašla.

Nákup jen přes prostředníka

Kalousek coby náměstek vydržel na ministerstvu necelých pět let. „Chci se dostat do čítanek. Chci změnit hospodaření ministerstva obrany tak, aby bylo průhledné a čitelné. Chci dosáhnout toho, aby armáda nebyla černou dírou na peníze,“ řekl Respektu krátce po nástupu do funkce. A začal se snažit. V armádě zavedl podvojné účetnictví, jako první přišel s akvizičním plánem – jak by se armáda měla změnit během deseti let a hlavně jaké zbraně by měla nakoupit a jak.

30 let svobody: kauzy a aféry

Třicetidílný seriál vychází v MF DNES každý týden až do listopadu. Představí největší ekonomické a politické kauzy. Miliardové tunely, bankovní krachy, spiknutí kmotrů, sporné amnestie a politické podrazy, vzestupy a pády

30 let svobody kauzy a aféry

Na příkaz Kalouska už třeba armáda neměla ve většině případů možnost obchodovat přímo s výrobcem nebo prodejcem materiálu, ale musela vždy zprostředkovaně přes soukromé firmy.

A v té době dominovaly na trhu dvě – Zenit, který založil Richard Háva, syn někdejšího ředitele komunistického monopolního obchodníka firmy Omnipol. A potom samotný Omnipol, kterému posléze řediteloval rovněž Háva mladší. Mimochodem, toho s Kalouskem dodnes pojí přátelství.

Jak to na ministerstvu obrany tehdy v případě zakázek chodilo, zveřejnil v roce 1998 úřednický ministr obrany Michal Lobkowicz: za Kalouska prý bylo uzavřeno na sedm set výběrových řízení o nákupu různého materiálu pro armádu. Podle šetření tehdejší inspekce byla pouze v devíti případech vyhlášena veřejná soutěž o firmu, která by měla zakázku splnit. V žádném z prověřovaných případů ale nebyl porušen zákon. Podle pravidel veřejná soutěž vyhlášena byla a kvůli nedostatku času se mohly oslovit jen vybrané firmy.

Napojení na ministerstvo

Spolupráce mezi Kalouskem a Hávou začala v roce 1993 transakcí, v níž česká armáda vyměnila přes firmu Zenit deset stíhaček MiG-29 za jedenáct vrtulníků polské armády. A Hávovy firmy se původně měly podílet i na dvou největších obchodech ministerstva obrany Kalouskovy éry – na modernizaci tanků za třináct miliard korun a modernizaci stíhaček MiG-21.

Přes miliardovou investici ale nakonec z obou kontraktů sešlo. Nicméně firmy zůstaly v angažmá ministerstva dál.

Když pozdější ministr obrany Jaroslav Tvrdík (ČSSD) zjistil, že Hávova firma prodala armádě za osmdesát milionů korun nepoužitelné bulharské rakety, slíbil, že s ní přestane obchodovat. „Nešlo to, firma má už od devadesátých let dlouhodobou monopolní smlouvu na dodávku náhradních dílů pro migy,“ líčil tehdy médiím.

Ve funkci náměstka Kalousek přežil tři ministry. Oproti nim jsou ale jemu vyčítány ještě další kauzy: nevydařená soutěž na štábní informační systém, kritizovaný nákup sedmi desítek podzvukových letounů L-159 nebo plánovaný prodej tanků do Alžírska.

„Z ministerstva obrany jsem odcházel v lednu 1998. Nikdy jsem nebyl z ničeho nejenom obžalován, ale nikdy jsem nebyl z ničeho ani obviněn. To znamená, že všechny věci byly prošetřeny a bylo zjištěno, že to byly jen špinavé pomluvy vůči mně,“ řekl nyní Kalousek pro MF DNES.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nenávist vůči Ukrajincům, segregace Romů. Amnesty International kritizuje Česko

24. dubna 2024  2:28

Ukrajinští uprchlíci se loni v Česku potýkali s nenávistnými projevy a diskriminací, pokračovala...

Místo do šrotu do opravny. Směrnice EU prodlouží záruku a zakážou „kazítka“

24. dubna 2024

Premium Do budoucna by měla být oprava rozbitých a porouchaných domácích spotřebičů jednodušší. A stejně...

Ignorovat, nebo demaskovat? Německá média řeší, jak informovat o AfD

24. dubna 2024

Premium Je to teď horké téma. Německá mainstreamová média stojí před volbou, nakolik a jakým způsobem...

Šibal z Prahy podmázl průvodčího, s Lorenovou v negližé předběhl konkurenci

24. dubna 2024

Seriál Byla teprve na začátku kariéry, ale fotografové na ni už stáli fronty. Snímek mladičké Sophie...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...