Zepředu dozadu: jordánská poušť, jordánští hledači min, úrodné údolí Jordánu (v němž se miny počítají na statisíce). Kopce vzadu už patří Izraeli.

Zepředu dozadu: jordánská poušť, jordánští hledači min, úrodné údolí Jordánu (v němž se miny počítají na statisíce). Kopce vzadu už patří Izraeli. | foto: Jan Wirnitzer, iDNES.cz

Miny, princové, mešity. Podívejte se, jak Češi „prolétli“ Jordánskem

  • 2
Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz - Ministr obrany Martin Barták se vrátil z Jordánska, aniž by přivezl mediálně nejvíce přitažlivou dohodu - prodej bitevníků L-159. Jordánci totiž vybírají z více nabídek. On sám i jiní členové delegace ale tvrdí: Jestli chcete spolupracovat, je to mravenčí práce a běh na dlouhou trať.

Minutovník, který rozdávají pánové z "protokolu" ministerstva obrany při odletu, je nabitý. Uvádí složení schůzek, dává instrukce ohledně oděvu - a přikazuje, kolik času strávíme na různých místech v Ammánu či jeho okolí.

Den první: sobota

Za hlavní město se vydáváme na první výjezd a řidič mikrobusu nám nelení ukázat, že se rychlosti nebojí. Uprostřed pustiny vyrůstá moderní výcvikové centrum pro boj proti teroristům. Jordánci o něm hrdě tvrdí, že je nejlepší na světě. A přidají příběh, podle kterého místo vybral sám král Abdulláh II., když lokalitu se členitým terénem spatřil ze vzduchu.

Budoucí „město“, v němž vojáci speciálních jednotek budou trénovat boj v urbanizované zóně.

Základna KASOTC (King Abdullah II. Special Operations Training Center). Budoucí „město“, v němž vojáci speciálních jednotek budou trénovat boj v urbanizované zóně.

Krále je totiž v Jordánsku všude plno. "Jde ve šlépějích svého otce, (zesnulého) krále Husajna," hodnotí ho naše průvodkyně Assíl, původem irácká křesťanka. Král Husajn zemi nasměroval na pokrokový (na muslimskou zemi) - a co je pro Západ důležité, důrazně protiteroristický kurz.

A zasadil se za mírová jednání v mezi Izraelem a Palestinci. "Jordánsko má dlouhodobě královskou rodinu, který výrazně přesahuje hranice země," řekl o něco později ministr obrany Martin Barták.

Samotnou základnu nicméně pro nedostatek času vidíme jen velmi krátce a bez živých ukázek. Trochu toho litujeme, ale to už spěcháme za princem Fajsalem, královým bratrem a velitelem letectva.

PROTITERORISTICKÉ CENTRUM

Čtěte více o základně KASOTC v Jordánsku

Jordánští policisté kvůli koloně s návštěvníky z Česka provoz nezastavují, maximálně uzavřou některé boční ulice. Jinak kličkujeme dopravou jako každý jiný, řidič s geny závodníka troubí ostošest a spolujezdec z okénka ukazuje ostatním (vypadá to jako mírně obscénní gesto), že spěcháme a ať tedy uhnou.

Kruhové objezdy jsou v Ammánu číslované podle vzdálenosti od centra. Tohle je „trojka“ v noci.„Třetí“ kruhový objezd, tentokrát za denního světla.

Doprava v Jordánsku funguje zdánlivě bez pravidel a intuitivně.

Události se trochu slévají. Po jednání českého ministra s princem považují naši hostitelé za důležité, abychom viděli Mešitu krále Husajna i Citadelu (dóm na jednom ze sedmi původně osídlených pahorků, kolem nichž Ammán vyrostl). Veliká mešita potvrzuje teorii, že muslimští stavitelé, kterým víra zakazuje zobrazovat lidské bytosti, si vyhrají s architekturou. Cenou útěchy za spěšný odchod je prospekt s mešitou.

Den druhý: neděle

Jestliže sobota byla hektická a na zpracování dat byl čas jen do pozdní noci, těžko hledat v půl šesté ráno slušná slova pro označení nedělního úsvitu. Míříme k hranici s Izraelem, hustě zaminovanému údolí biblické řeky (nyní kvůli zavlažování spíše potoku) Jordánu. Po mírném bloudění nás navede vojenská hlídka.

Jordánský voják na předsunuté základně hledačů min - východní břeh Jordánu

Jordánský voják na předsunuté základně hledačů min - východní břeh Jordánu

Minová pásma chránila Jordánsko před Izraelem a také před Sýrií na severu. Jenže nyní zemi tíží smutné dědictví - údolí Jordánu by mohlo být ekonomickým pokladem země (vždyť tu je místo, kde podle Bible Jan Křtitel pokřtil Ježíše) - ale místo zemědělců a turistů tu nyní procházejí vojáci s detektory. Brzy jim pomůžou Češi.

"Existuje přece jakási solidarita: jestli chcete spolupracovat, tak nejlepším důkazem je dát jim něco, co jim skutečně pomůže. Co může zachránit jejich lidi, děti... Ty zaminované oblasti jsou velké, jsou to místa, která by mohla být velmi atraktivní i pro naše turisty," vypočítává ministr obrany Barták. Později také přizná, že Česko koupilo "Boženu" nekoncepčně, a teprve teď se může uplatnit.

ČEŠI ODMINUJÍ JORDÁNSKÉ HRANICE

Miny pomůže hledat dálkově ovládaný komplet Božena

Jordánský voják na hranicích s Izraelem. Zaminovaná hranice by v budoucnu mohla sloužit hospodářství i turistice.Jordánští vojáci při hledání min v údolí řeky Jordán

Minohledači pracují pět hodin denně, termínem pro odstranění všech min je rok 2012. Záplavy ale miny přesouvají a zahrabávají, což práci ztěžuje.

I neděle kvapí ohromným tempem. Ředitel Vojenského historického archivu Aleš Knížek podepisuje dohodu, která do jím vedených sbírek přidá britský tank Chieftain výměnou za československý T-54B. "Vy už velíte víc tankům než armáda," vtipkují členové delegace na účet postupného zmenšování českého tankového vojska v minulých letech.

Závěrečný kvapík

Ani na závěr program moc nepolevuje: protože král Husajn byl nadšený automobilový závodník, je povinnou součástí návštěva Královského automobilového muzea. Na jordánském generálním štábu podepisuje velitel českého letectva generál Jiří Verner s jordánským protějškem dohodu, která umožní českému dopravnímu letectvu cvičit v Jordánsku. Tedy v pouštních podmínkách podobných třeba Afghánistánu...

Přehlídka jordánských ceremoniálních jednotek před generálním štábem

Jordánské ceremoniální jednotky před generálním štábem

Ministr Barták se ještě rozpovídá o setkání s králem Abdulláhem II. - do jeho sídla totiž novináři nemohli. Cení si přijetí v soukromých prostorách, kam král obvykle zve jen přátele. To už ale letíme zpět, nějakých deset kilometrů pod námi svítí zasněžené štíty slovenských hor.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video