Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Minoritní akcionáři opět slzí

  15:49aktualizováno  15:49
Mimořádná schůze poslanecké sněmovny opět revokovala přijaté usnesení v novele obchodního zákona, kdy při prodeji státních podílů ve firmách měl být nabídnut veřejný odkup minoritním akcionářům na jejich podíly kupujícím.Předseda sněmovny tak svolal mimořádnou schůzi na návrh 41 poslanců. Poslanci ČSSD a vláda totiž neměla potuchy o údajných hospodářských škodách, které by způsobil návrh poslance Pilipa.Při rozboru hospodářských škod však není jasné, o čem to navrhovatelé vypuštění veřejného odkupu mluví.
Hovoří snad o škodách, které by veřejné odkupy způsobily jejich slibům daným voličům, kdy by jejich strana neměla na financování své vize, která přispěla svou rozdávačnou politikou typu hospodařících sedláků u Chlumce ke zvýšení zadlužení republiky na téměř čtyřsetmiliardový dluh? Nebo snad hovoří o škodách při 50%  výběrových řízení u veřejných zakázek, jejichž absence přispěla ke zdražení státních zakázek a tím i ke zvýšení státního dluhu?Hovoří snad o bankách, kdy nedostatečným státním dozorem byly vytunelovány miliardy a zpožděným prodejem došlo k miliardovým škodám? Že by se tak vehementně proklamované rodinné stříbro s odloženým prodejem o několik let za účelem vyšších volebních výsledků tehdejší opozice stalo noční můrou bývalých propagátorů?
Měl by to snad zaplatit minoritní akcionář ze svých stávajících a budoucích zisků či podílů ve firmách, kde převahu má stát a prodejem pouze státních akcií  v podobě zvýšené ceny vyvede tyto peníze do své pokladny? Oč se liší uvedený postup od jiných druhů vyvádění majetku ze soukromých firem na kriminálním základě? Snad pouze v legalizaci formou zákona. Princip zůstává stejně nemorální. Nedostatečná ochrana minoritních akcionářů, vytýkaná EU tak dostává na frak.Česká republika je zkrátka zemí nekonečných možností a půjde-li to tak dále, stane se opět zemí kdy zítra znamená již včera.
Zastánci vypuštění paragrafu o odkupech však zapomínají, že minoritními akcionáři v uvedených firmách nejsou jen jednotlivé osoby, ale i pojišťovny a penzijní fondy, které by případným výnosem z veřejného odkupu pokryly částečně i budoucí deficit důchodů našich občanů. Také ostatní fondy by klientům přinesly zasloužený zisk a obnovily by důvěru v kolektivní investování.
Paradoxem je, že pro diskriminační část obchodního zákona hlasovali i ti poslanci, jejichž předvolební rétorikou je nedotknutelnost soukromého vlastnictví.Údiv budí i pozdržení v podpisu zákona předsedou poslanecké sněmovny a nepředání senátu. Umožnil tím svolání mimořádné schůze sněmovny? Zachoval by se otec privatizace a propagátor kolektivního investování proti všem prohlašovaným zásadám a přesvědčením? Dobře si lze vzpomenout na jeho slova v novinách kupónové privatizace, kdy vyzýval občany, aby se zúčastnili kolektivního investování .Ti, co vydrželi a své získané akcie si ponechali ve firmách se státním podílem, nyní přispějí svými penězi na odstraňování státního dluhu ve formě zrušení povinných odkupů.
Ať je již skutečnost jakákoli, jisté je, že uvedený postup je netradiční a jeví se jako protiústavní, odporující jednacímu řádu. Jistě tohoto pochybení a netradičního řešení využijí i ostatní vlastníci, aby po provedené privatizaci napravili žalobou právní vztahy a pochybení  politiků tak vrátili  zpět ve formě veřejného odkupu na cestu nedotknutelnosti soukromého vlastnictví.
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Ze sklepa na náplavku. Politické strany volí pro svá sídla dobré adresy

Piráti si pronajímají kanceláře v budově bývalé banky na Palackého náměstí v...

Piráty čeká stěhování, ze stísněného žižkovského suterénu přemisťují svou republikovou centrálu na Palackého náměstí v...

Fischer získal pro senátní volby podporu ODS i dalších menších stran

Pavel Fischer dokázal získat podporu občanských demokratů pro podzimní volby do...

Neúspěšný prezidentský kandidát Pavel Fischer, který měl třetí největší podporu voličů, dokázal získat podporu...

Obchodníci s počasím. Energetikům šetříme miliony, říká meteorolog

Ve větrné elektrárně ve Věžnici se uskutečnil den otevřených dveří.

Přesná předpověď počasí může být pro energetiky otázkou ztrát nebo zisku v řádech desítek milionů korun. Zejména v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz