Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Expolicista Chauvin je vinen z vraždy černocha Floyda, rozhodla porota

  23:21aktualizováno  21. dubna 5:59
Porota shledala expolicistu Dereka Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana George Floyda. Verdikt přečetl soudce.

Verdikt, který zněl shodně „vinen“ u dvou obvinění z vraždy a jednoho obvinění ze zabití, přečetl soudce. Chauvin zůstane ve vazbě. 

O délce trestu zatím rozhodnuto nebylo, informovala agentura AP. Souzenému hrozí až 40 let za mřížemi.

Porota, která byla složena ze šesti bělochů a šesti lidí tmavé či smíšené pleti, k verdiktu dospěla po deseti hodinách jednání, jež se konala dva dny. Po dobu rozhodování byla porota ubytována společně v hotelu a soudce její členy vyzval, aby případ posuzovali pouze podle skutečností, které vyslechli v soudní síni, a nesledovali žádné zpravodajství.

Při rozhodování se porotci opírali o důkazní materiály v podobě videí a o výpovědi 45 svědků, včetně kolemjdoucích, policistů a lékařů. Chauvina porota shledala vinným ve všech bodech žaloby, tedy z vraždy druhého stupně, vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně.

„Tvář Dereka Chauvina částečně skrytá rouškou zůstala při čtení rozsudku bez změny výrazu,“ uvedl zpravodaj BBC. Podle něj se ale z venčí budovy zároveň rozléhaly oslavné výkřiky z davu podporovatelů zavražděného muže.

Podle videa zveřejněného rodinným právníkem Benem Crumpem zavolal krátce po přečtení rozsudku prezident Joe Biden členům rodiny George Floyda. „Nic to nezlepší, ale alespoň teď existuje určitá spravedlnost,“ uvedl americký prezident ve videu.

Šestačtyřicetiletý Američan George Floyd zemřel poté, co se ho snažila v Minneapolisu zatknout policie na základě udání, že chtěl v samoobsluze zaplatit padělanou bankovkou. Podle policie se Floyd strážníkům vzpouzel a byl pod vlivem alkoholu či drog.

Na videu zachyceném kolemjdoucím je vidět policista, který Floydovi klečí na krku, zatýkaný se přitom v tu chvíli už nesnaží bránit zatčení a opakovaně říká, že nemůže dýchat. Po chvíli ztratil vědomí a přivolaní záchranáři naložili jeho bezvládné tělo na nosítka. O několik okamžiků později zemřel v blízké nemocnici.

Žalující strana se snažila soud přesvědčit, že Chauvin použil proti neozbrojenému Floydovi nepřiměřenou sílu, zatímco Chauvinovi obhájci chtěli přitáhnout pozornost k tomu, že Floyd údajně užíval drogy.

Chauvin v soudním procesu odmítl svědčit. Patolog a expert obhajoby David Fowler uvedl, že hlavní příčinou smrti Floyda bylo selhání srdce. Podílely se na něm nemoc, omamné látky i zplodiny z automobilu.

Během výslechu prokurátor Jerry Blackwell uvedl, že Fowler při své analýze nevzal dostatečně v potaz zákrok policisty proti Floydovi. 

Blackwell před soudem ukázal fotografii pořízenou kolemjdoucím, na níž Chauvin klečí Floydovi na krku. Policista na ní podle žalobce zatýkaného „drtil do jeho posledního dechu - dámy a pánové - vymáčknul z něj život,“ řekl ve svém asi hodinovém úvodním proslovu k porotě.

Chauvin klečel na Floydově krční oblasti přes devět minut. Kardiolog, jehož předvolala obžaloba, uvedl, že Floyd měl velice silné srdce.

Na proces se upírala pozornost amerických i světových médií již od výběru poroty, během kterého byli někteří kandidáti vyřazeni kvůli své možné předpojatosti. 

Americký soudce Peter Cahill také odmítl odložit či přesunout proces s Chauvinem, jehož právníci podali žádost kvůli nedávnému rozhodnutí města Minneapolis vyplatit 27 milionů dolarů (593 milionů Kč) Floydově rodině jako vyrovnání civilní žaloby. Obhajoba tvrdila, že dohoda ovlivní rozhodování poroty.

Olej do ohně Floydovy kauzy: policie v Minneapolisu zabila dalšího černocha

Videozáznam činu obletěl celý svět a v USA spustil vlnu protestů proti rasismu a policejní brutalitě po celých Spojených státech. Demonstrace občas provázelo rabování a vandalismus. Někde byly na pomoc policistům povolány národní gardy a například v New Yorku byl na čas vyhlášen zákaz nočního vycházení. Policie zadržela asi 14 tisíc lidí, nepokoje si vyžádaly na dvě desítky obětí. Škody podle amerického tisku přesáhly miliardu dolarů.

Nedávno se v Minneapolis stal další kontroverzní policejní zásah, který vyvolal nové protesty. Při policejní kontrole zemřel černošský mladík Daunte Wright.

Stíhaná je bývalá policistka, která na muže vystřelila. Kim Potterová byla obviněna ve středu ze zabití a několik hodin poté propuštěna na kauci. Další stání před soudem je v jejím případě naplánované na čtvrtek.

Po rozsudku začaly slavit stovky lidí

V Minneapolisu před očekávaným oznámením verdiktu panovalo velké napětí. Budova soudu byla obehnána betonovými zátarasy a ostnatým drátem, na bezpečnost dohlíželi příslušníci národní gardy. Po přečtení rozsudku několik set lidí před soudem začalo oslavovat.

Soudce by podle agentury Reuters mohl při rozhodování o délce trestu přihlédnout k tomu, že Chauvin nebyl v minulosti trestán a vyměřit mu trest ve výši 12 a půl roku za vraždu. Prokurátoři by však mohli usilovat o delší trest, který se v případě vraždy druhého stupně pojí s až 40 lety vězení.

Další tři policisté, kteří v případu čelí obvinění z napomáhání vraždě, stanou před soudem v srpnu.

Kauza Floyd vstoupila i do prezidentské volby

Kauza vstoupila i do předvolebního prezidentského klání v USA. Bývalý prezident Donald Trump, kterého nakonec ve volbách porazil demokrat Joe Biden, zastával tvrdý postup vůči demonstracím. Za strůjce nepokojů označoval společně s některými členy svého kabinetu krajně levicové hnutí Antifa.

Řada komentátorů poznamenala, že vláda nepřišla s žádnými důkazy o tom, že by za násilnostmi skutečně stáli její přívrženci. Podle některých pozorovatelů násilnosti pravděpodobně na některých místech vyvolávaly krajně pravicové a neonacistické skupiny, které se tím snažil vyhrotit rasové nepokoje.

Po Floydově úmrtí se rozvířila debata o policejní reformě. Počátkem března demokratická většina ve Sněmovně reprezentantů schválila „Zákon George Floyda o justici a policii“, který v případě definitivního schválení zakáže při zatýkání používat škrticí chvaty a oslabuje imunitu policistů před žalobami za porušení práv podezřelých. 

Zákon také předpokládá zřízení národní databáze přečinů spáchaných strážci zákona. Vzniknout má při ministerstvu spravedlnosti a jejím hlavním účelem je zabránit, aby suspendovaní policisté našli práci u jiného sboru.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: George Floyd, vražda, BBC
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Kácíš? Pak sázej či plať. Novela zákona zpřísní podmínky kácení stromů

8. května 2024

Premium Pokuta až milion pro jednotlivce, až dvacet milionů pro firmu. Tedy desetkrát víc než nyní. Takové...

Padlého rudoarmějce oplakali u Rudolfina. Jenže ho zabili sami Sověti

8. května 2024

Seriál Je to snad nejslavnější fotografie z květnového osvobození Prahy a dlouho se věřilo, že Georgij...

Princezna z Kremlu. Touha po diamantech se stala Brežněvově dceři osudnou

8. května 2024

Premium Letos uplynulo 95 let od narození Galiny Leonidovny, dcery sovětského generálního tajemníka Leonida...

U Strakonic se srazilo šest aut. Silnici na Písek zavřeli, zasahoval i vrtulník

7. května 2024  17:49,  aktualizováno  23:02

Na silnici I/4 u Strakonic se stala hromadná nehoda. Podle informací hasičů se srazilo šest aut,...

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...