Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Válková bude opravovat občanský zákoník a uleví drobným dlužníkům

  13:19aktualizováno  13:19
Ministryně spravedlnosti Helena Válková chce ještě letos snížit odměny, které si advokáti účtují za vymáhání menších dluhů. Zároveň hodlá už od příštího roku výrazně upravit občanský zákoník, který začal platit letos v lednu.

Ministryně spravedlnosti Helena Válková | foto: hnutí ANO

"Prvního ledna nabyl účinnosti občanský zákoník. Některé změny v něm budeme řešit už v průběhu tohoto roku a komplexní novelu občanského zákoníku chystáme v roce 2015," řekla Válková, která kvůli svým plánům svolala na úterý tiskovou konferenci.

V občanském zákoníku se hodlá zabývat například dluhy partnerů v manželství, zejména odpovědnosti za dluh, který jeden z partnerů udělal před svatbou. Chce se podívat i na lhůty při umisťování dětí z Klokánků (o některých nedostatcích psal iDNES.cz v polovině března).

Tým ministryně Válkové

Hana Marvanová - první náměstkyně, má na starosti legislativu

Pavel Štern - náměstek pro vězeňství

Petr Jäger - náměstek pro mezinárodní záležitosti. Má na starosti vydávání do zahraničí

Pavel Kasík - náměstek pro ekonomiku

Kromě občanského zákoníku se chce ministryně podívat na přílišné náklady při vymáhání menších dluhů, které dlužníky zatěžují. Už připravila zákon, který výrazně snižuje odměny advokátů u podobných dluhů. Měl by platit už od května. "Jde o peněžité pohledávky do deseti tisíců korun," upřesnila Válková. Za nejmenší dluh pár stovek by dlužník na odměnách a nákladech advokátům zaplatil třeba jen 600 korun, mnohem méně než dnes.

V červenci pak předloží ministerstvo nový zákon o státním zastupitelství. "Tady se blížíme ke shodě a základem našeho návrhu by se mohl stát návrh zákona z roku 2013 (z éry Jiřího Pospíšila). Jde v něm o nezávislost žalobců, ale i větší odpovědnost," dodala Válková. V budoucnosti plánuje sepsat i nový občanský soudní řád, protože už se kvůli změnám stal poněkud nepřehledným, a nový trestní řád.

Náměstek chce znovu prosadit elektronický monitoring vězňů

Ministryně představila na tiskové konferenci i nově vedení ministerstva. Náměstek pro vězeňství Pavel Štern pracoval dlouhé roky jako ředitel Probační a mediační služby. "Věřím, že spolu tu reformu vězeňství uděláme a Pavel Štern bude mít i na starosti pomoc obětem trestných činů," uvedla Válková.

Štern sám řekl, že chce znovu zkusit projekt "elektronického monitoringu vězňů", tedy elektronické náramky. Ten už se na ministerstvu jednou připravoval, ale Válkové předchůdci ho nedotáhli do konce.

Náměstek pro mezinárodní věci Petr Jäger přišel z Ústavního soudu a bude řešit mezinárodní smlouvy. "Mediálně nejzajímavější jsou takzvané extradice, tedy vydávání lidí do ciziny. Často se jedná o žádosti o vydání do Ruska a Ukrajiny, ale tam je aktivita ministerstva utlumena. Nemůžeme automaticky vydávat lidi do tak nejistého prostředí," zmínil Jäger.

Válková "zdědila" a nechala si jediného náměstka Pavla Kasíka, který má na starosti ekonomiku. "Za prioritu považuji výstavbu justičního paláce v Ústí nad Labem," zmínil Kasík.

První náměstkyní je bývalá politička a advokátka Hana Marvanová, která ale na tiskové konferenci kvůli nemoci chyběla.

Server Aktuálně.cz v úterý upozornil, že novým poradcem Válkové se stal i exšéf vězeňské služby Luděk Kula. Válková potvrdila, že s Kulou spolupracuje. O Kulu se zajímala ve dvou kauzách policie a dokonce ho obvinila. Jedním z případů byl nevýhodný prodej zchátralé budovy ve Vidnavě. Stíhání ale bylo vždy zastaveno. MF DNES před několika roky popsala i podivnou zakázku na rušičky do věznic, kterou měl Kula na starost (více zde).Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Otec propadl automatům, dva Jakubové pak vyhnali hazard z Jablonce

Z Jablonce nad Nisou musí zmizet hrací automaty, mohou zde zůstat jen kasina se...

Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu a opoziční zastupitel Jakub Macek jsou jedny z hlavních postav...

Najdete na iDNES.cz