Škoda, že nejela na prázdniny, každý nápad je horší a horší, vytkla ODS ministryni školství Kateřině Valachové

Škoda, že nejela na prázdniny, každý nápad je horší a horší, vytkla ODS ministryni školství Kateřině Valachové | foto: Dan Materna, MAFRA

Ministryně rozvrací školství, zuřila ODS. Financování škol se změní

  • 205
Spor o to, jak se budou rozdělovat peníze pro školy, přiměl opoziční ODS k nezvykle razantnímu výpadu vůči ministryni školství Kateřině Valachové. „Každý nápad je horší a horší, škoda, že si nevzala taky prázdniny,“ prohlásil šéf ODS, sám exministr školství Petr Fiala. Školy už nemají být financovány podle počtu žáků, ale podle počtu odučených hodin.

Ještě tvrdší byl expert ODS pro školství Václav Klaus mladší. „Dosavadní systém, kdy škola, která má 200 žáků, má dvakrát více peněz než škola, která má 100 žáků, je logický a každý ho pochopí během půl minuty,“ řekl. Systém, který navrhuje Valachová bude podle něj v jádru stejný jako za komunismu. „Systém se rozpadne a budeme svědky podobných krizových scén jako ve zdravotnictví,“ míní Klaus.

Poslanci zákon, který jim předložila vláda, podpořili v prvním čtení, když se proti němu postavilo pouze 16 poslanců, mezi nimi všichni občanští demokraté. „Jsem ráda, že rozprava potvrdila, že musíme způsob financování škol změnit. Pravidla bude stanovovat ministerstvo školství a budou platit pro celou republiku,“ řekla po hlasování Valachová.

Valachová: Zatím jsou bezdůvodně zvýhodněné přeplněné školy

Dosavadní systém podle ní nezohledňuje skutečný rozsah vzdělávání poskytovaný žákům konkrétní školou a dostatečně nezohledňuje rozdíly mezi jednotlivými obory. „Bezdůvodně zvýhodňuje školu s vyšší naplněností tříd oproti stejně zorganizované škole s naplněností tříd nižší a nutí k navyšování počtu žáků a studentů na úkor zvyšování kvality vzdělávání,“ uvedla před poslanci.

„Já tu normu považuji za zásadní a průlomovou,“ hájila návrh ministryně Valachové její stranická kolegyně Vlasta Bohdalová z ČSSD. Systém podle ní bude spravedlivý pro všechny školy. Stejným argumentem, že nový systém bude narovnávat rozdíly mezi jednotlivými typy škol, hájí vládní návrh také poslankyně za hnutí ANO Ivana Dobešová.

Reforma se bude týkat mateřských, základních, středních a vyšších odborných škol, konzervatoří a školních družin, které zřizují kraje nebo obce. O definitivním schválení zákona se bude hlasovat na podzim, před tím ho budou posuzovat parlamentní výbory.

TOP 09: Ať o rozdělení peněz rozhodují samy školy

O tom, jak využijí peníze od státu by podle opoziční TOP 09 měly rozhodovat samy školy. Na jednu hromádku by se podle strany měly dát peníze na mzdy i na pomůcky, učebnice a vzdělávání učitelů a školy by je mohly používat podle svých aktuálních potřeb.

„Důvěřujeme školám, vědí samy nejlépe, jak použít finance. Neobáváme se zneužití, na vysokých školách tato forma funguje řadu let. Dává to větší prostor pro vlastní rozhodování a nevyžaduje to ani změnu zákonu,“ uvedla místopředsedkyně poslaneckého klubu a členka školského výboru Anna Putnová z TOP 09.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video