Téměř bezchybné odpovědi uvedla také Vlasta Parkanová, která má řídit rezort obrany

Téměř bezchybné odpovědi uvedla také Vlasta Parkanová, která má řídit rezort obrany | foto: Slavomír Kubeš, MF DNES

Ministryně přehrály v kvízu kabinetní kolegy

  • 13
Chtějí řídit zemi, ale znají dobře svůj resort? MF DNES testovala znalosti navržených ministrů. Šestnáct členů možné vlády Mirka Topolánka odpovídalo na tři otázky z jejich oboru. Přečtěte si, jak ve zkoušce uspělo 13 mužů a 3 ženy koaličního kabinetu.

Přejít na speciál Hledá se vláda

INFOGRAFIKA:
Jak odpovídali navržení ministři

Adeptka na post ministra obrany Vlasta Parkanová netajila obavy, když dostala otázky na znalost svého oboru. "Když já i další ženy špatně odpovíme, dáme do rukou zbraň těm, kteří tvrdí, že ženské patří k plotně," řekla politička KDU-ČSL. Tři možné ministryně však test zvládly lépe než většina mužů.

Alca? "To je letadlo L-159. Vyrábí ho Aero Vodochody," odpověděla Parkanová na jednu z otázek. A dokázala přesně vyjmenovat místa, kde má Česko v zahraničí vojáky. Nevěděla pouze přesnou cifru armádního rozpočtu, ale odpovědí 2 procenta HDP nebyla daleko od pravdy.

Ani dalším ženám nedělaly otázky větší problémy, a to přesto, že možná ministryně kultury Michaela Šojdrová - podobně jako Parkanová - má spravovat resort, kterému se dosud příliš nevěnovala. Kolik příspěvkových organizací ministerstvo zřizuje, kolik lidí má na výplatních páskách, kolik procent ze státního rozpočtu šlo loni na resort kultury? Odpovědi Šojdrové byly téměř přesné.

Podobně úspěšná byla i Dana Kuchtová, která má šéfovat školství. "Kolik žáků připadá v průměru na jednoho učitele v základních školách? "Kolem šestnácti." Správně. Jaký byl za rok 2005 průměrný měsíční hrubý plat učitelů gymnázií? "Mezi 22 a 25 tisíci korun." Opět správně. Kuchtová to přitom měla o to obtížnější, že dosud se ve vysoké politice vůbec nepohybovala ani neseděla v parlamentu, kde se podobné informace velmi často probírají.

Slova o plotně by se tentokrát hodila spíš na některé nové ministry. Kupříkladu navrženému ministru pro evropské záležitosti Petru Gandalovičovi dělaly těžkosti otázky na problémy, s nimiž se často setká. Například se o několik let spletl v tom, kdy se vyrovnají evropské dotace českým a francouzským zemědělcům.

A nevěděl, co znamená slovíčko passerelle - přitom jde o jedno ze základních slov evropské politiky, označuje možnost schválit rozhodnutí v EU nikoli jednomyslně, ale prostou většinou.

Pomyslným vítězem kvízu se stal Petr Nečas, který má za ODS usednout do křesla ministra práce a sociálních věcí. Přitom se v minulosti zabýval spíše obranou. "Předsedové koaličních stran mě požádali, zda bych se ujal ministerstva, které považujeme za klíčové. Myslím, že mám o tomto resortu přehled," řekl Nečas a jeho slova potvrdil i kvíz.

Jediní dva "ministři" odmítli odpovědět: šéf lidovců Miroslav Kalousek a šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video