Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ministry nezměníme jen proto, že to chce John, shodly se ODS a TOP 09

  11:34aktualizováno  11:34
Ostrá rétorika bez uznání vlastních chyb a přehnané požadavky. Tak hodnotí koaliční partneři stranickou konferenci Věcí veřejných. ODS i TOP 09 už stranu varují, že na středeční schůzce K9 nemůže očekávat radikální obměnu vlády jen proto, že to sama chce.

Radek John na volební konferenci VV v Hradci Králové

"Nejvíce mne zklamalo, že z regionů nezazněla kritika vedení ani silný hlas žádající vysvětlení současných afér strany," řekl iDNES.cz šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík. "Věci veřejné se vlastně jen shodly na tom, že se proti nim spikl celý svět," dodal.

VV na konferenci potvrdily v čele strany Radka Johna a nadiktovaly podmínky pro pokračování koalice. Pokud premiér Petr Nečas nebude plnit koaliční smlouvu, nepřizná straně důstojné postavení ve vládě a nepřestane s osobními výpady vůči VV, chtějí odejít do opozice.

John už dříve potvrdil, že bude trvat na odchodu ministra financí Miroslav Kalouska z TOP 09, ministra obrany Alexandra Vondry a ministra zemědělství Ivana Fuksy z ODS.

"Podobné konference, zvláště pokud se na nich hlasuje o šéfovi strany, jsou místem pro razantní prohlášení," hodnotil opatrně ostrá slova VV místopředseda ODS Pavel Blažek. Podle něj bude záležet na tom, s čím opravdu VV přijdou na schůzku K9. John totiž hned po svém zvolení prohlásil, že právě středeční jednání po stranické konferenci bude klíčové pro zastoupení strany ve vládě.

Ne změny pro změny

Na to je zvědavý jak Gazdík z TOP 09, tak první místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová. "Pokud Věci veřejné žádají čtyři místa ve vládě, tak nechápu, proč z vlády odcházejí," řekla Němcová, která tak reagovala na dobrovolný odchod Radka Johna z místa místopředsedy vlády.

"Nemyslím si, že mají z vlády odcházet schopní ministři. Že má být personální pohyb za každou cenu jen proto, že to chtějí VV," dodala Němcová. Zároveň si nechala otevřená zadní vrátka. "Samozřejmě to neznamená, že jsme předem zablokováni k jednání. ODS ale dává větší důraz na program než na personálie."

"Představa, že by Věci veřejné odešly z vlády a podporovaly ji z poslaneckých lavic, je nepřijatelná. S něčím takovým nebudeme souhlasit. To ať jsou raději předčasné volby," reagoval Gazdík na jednu z alternativ, která na konferenci zazněla. Stejně rezolutně také odmítá přesuny na ministerských místech jen proto, že to žádají Věci veřejné.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Solení D8 v Českém středohoří řeší soud, žalobu podal ústecký spolek

Ilustrační snímek.

Tuny posypové soli mohou ohrozit život v potocích a kontaminovat podzemní vody v okolí dálnice D8, která prochází...

Kvůli mohelnickému klubu se rozhořela špinavá válka o čistý fotbal

Pohled na tribunu stadionu fotbalového klubu FK Mohelnice.

Zvláštní vývoj nabrala kauza FK Mohelnice. Kvůli čínskému investorovi na klub padlo podezření z napojení na sázkařskou...

Ve čtvrtek se Českem prožene silný vítr, sněžit bude až do neděle

V Jihlavě v noci z úterý na středu napadlo přes deset centimetrů nového sněhu....

Během čtvrtka zasáhne Českou republiku silný vítr o rychlosti 70 až 90 km/h, na horách až 125 km/h. V průběhu ranních a...

Najdete na iDNES.cz