Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ministrův poradce dluží miliony

aktualizováno 
Kam to může dotáhnout člověk, který dluží a nesplácí desítky milionů, vyhodili ho ze soukromých firem a vyhnul se zkonfiskování svého majetku tím, že ho převedl na příbuzné? Hodně vysoko.
Zdeněk Munzar, muž s uvedenou minulostí, se vyšvihl až na poradce ministra pro místní rozvoj a místopředsedy ČSSD Petra Lachnita. Jeho služeb využíval i tým externích poradců premiéra Miloše Zemana.

Munzar byl pět let spolumajitelem firmy Hawle Armatury, která se zabývá výrobou zařízení pro rozvod plynu a vody. O svůj podíl přišel v roce 1997: rakouský většinový vlastník Hawle Armatury, zneklidněný dramatickým propadem v hospodaření společnosti, poslal do firmy hloubkovou kontrolu a ta odhalila, že Munzar odčerpal z firmy pětadvacet milionů korun. "Byl na hodinu zbaven spoluvlastnictví a měl zákaz vstupu do budovy," potvrdil Josef Jánský, současný jednatel firmy.

Rakouský majitel Klaus Weinrotter se chtěl vyhnout skandálu, a proto se místo trestního oznámení pokusil s Munzarem dohodnout. "Bylo mu řečeno, že těch pětadvacet defraudovaných milionů musí zaplatit. On to podepsal, ale kromě dvou milionů nevrátil nic," dodal Jánský.

Firma nakonec využila toho, že Komerční banka požádala soud o vyhlášení konkursu na Munzarův majetek (nesplácel osmimilionový úvěr), a připojila se k žalobě.

Ministr Lachnit nepovažuje tento případ za překážku v Munzarově působení na ministerstvu. "Nedělá mi to problémy, ani morální, ani žádné jiné. On mi přece neradí, jak tunelovat podniky," zdůvodnil svoji důvěru ve svého poradce ministr Lachnit.

Munzar odmítl své problémy jakkoli komentovat: "Přes média komunikovat nebudu. Nemám k tomu co říct."

Munzarovo působení na ministerstvu pro místní rozvoj je kromě jeho vlastní minulosti pochybné i kvůli tomu, že stále figuruje v řadě firem. Několik z nich má totožný předmět činnosti, která se kryje s kompetencemi Lachnitova resortu.

Například společnost Scanhaus zprostředkovává rekonstrukce a výstavbu objektů, firma S & Mu provádí stavební dozor a inženýrsko-technickou činnost v investiční výstavbě a firma C.H.S.-EKO se zabývá nakládáním s nebezpečnými odpady. Munzar je ve všech těchto firmách buď jednatelem, nebo společníkem.

Výrazné je i Munzarovo napojení na společnosti zabývající se vodním hospodářstvím. A to může být dalším střetem zájmů právě nyní, kdy se chystá privatizace Pražských vodovodů a kanalizací. Munzar v minulosti spolupracoval s některými zahraničními giganty v oblasti vodohospodářství, které usilují o koupi tuzemských vodáren. Jedna z těchto společností Vivendi Water však s Munzarem rychle skoncovala, když se dozvěděla o defraudaci ve firmě Hawle. "Odmítli jsme s ním spolupracovat, máme pochyby o jeho minulosti," uvedl manažer francouzské Vivendi Water Philippe Guitard.
"Agenturní činnosti v oblasti stavebnictví a vodního hospodářství" se věnuje i společnost ALV Engineering, kterou mají Munzarovi synové Tomáš a Martin.

MUNZAR MÁ BLÍZKO I KE ŠLOUFOVI
Jméno Zdeňka Munzara je od počátku spojeno s šéfem premiérových poradců Miroslavem Šloufem. Často se spolu stýkali v době, kdy Munzar společně s Rakušany zakládal firmu Hawle Armatury. "Ještě když firma sídlila na pražské Národní třídě, Šlouf tam často chodíval a pořád spolu o něčem jednali," řekl jeden z pracovníků společnosti.
Hloubková kontrola navíc prokázala, že část milionů z Hawle Armatury odtekla právě do jedné ze Šloufových firem - Pro Sanum.

Ačkoliv jde o společnost, která se podle internetového výpisu z obchodního rejstříku věnuje provozování nestátních zdravotnických zařízení, masérským a kosmetickým službám, Miroslav Šlouf jako její zástupce začátkem roku 1997 vystavil fakturu firmě Hawle Armatury: za dva miliony korun vypracovali projekt "optimalizace finančních toků, daňového zatížení a strategického plánu" firmy Hawle. Kopii této faktury otiskl časopis Týden.

Představitelé Hawle Armatury dnes tvrdí, že to byla účelová smlouva, jak převést peníze Šloufovi. Vedoucí týmu premiérových poradců přiznal, že Munzara zná, ale jestli firma Pro Sanum se společností Hawle Armatury spolupracovala, už neví: "Ve firmě Pro Sanum již několik let nepůsobím. Opravdu si již nevzpomínám, jaký ekonomický vztah mezi oběma firmami tehdy mohl vzniknout. Zaručeně však vím, že za mého působení ani daňový poradce, ani auditor nezaznamenali žádné pochybení." O Munzarově napojení na Šloufa svědčí i skutečnost, že ve firmě Pro Sanum dnes působí syn Martin Munzar. Zdeněk Munzar dodnes figuruje spolu se Šloufem ve společnosti Bi & Bo, která se věnuje pohostinské činnosti.

Miroslav Šlouf sice tvrdí, že Munzar není v týmu externích poradců premiéra, on sám však nepopřel, že s ním některé záležitosti konzultují. "Já se samozřejmě s některými lidmi někdy potkám, o něčem s nimi mluvím, ale to neznamená, že jim radím," řekl Munzar, který se v minulosti dokonce zúčastnil několika porad externích rádců.

KONKURS? ŽÁDNÝ PROBLÉM, NIC NEMÁM
Splácení dluhů se od Munzara kromě Hawle Armatury marně domáhala i Komerční banka, která mu v roce 1992 půjčila téměř osm a půl milionu korun.
Za tento úvěr ručila firma Hawle Armatury bez vědomí majoritního vlastníka.

Když banka své peníze zpět nedostala, obrátila se na soud, a ten loni v září vyhlásil na Munzarův osobní majetek konkurs. V té době však už Munzar prakticky nic cenného neměl. Všechny lukrativní věci převedl na příbuzné, a věřitelům tedy není z čeho splácet. Luxusní rodinná vila ve Všenorech (rekonstruovaná právě v době, kdy společnosti Hawle Armatury zmizelo 25 milionů) je psaná na syny, firma Munzar, s.r.o., papírově patří jeho manželce a Munzar má v hotovosti jen pár desítek tisíc. Dluh tedy splatit nemůže.

V článku pro časopis Týden, který jako první na potíže ministerského poradce upozornil, Munzar prohlásil, že dohodu s majitelem společnosti Hawle Armatury o splacení 25 milionů podepsal pod nátlakem. Nepopřel však, že za nesrovnalosti v hospodaření firmy nese odpovědnost právě on.

Městský soud v Praze loni v září při vyhlášení konkursu dal plně za pravdu firmě Hawle Armatury: "Je zřejmé, že úpadce (Munzar) uznal v dohodě z července 1997 svůj závazek zaplatit firmě Hawle Armatury částku 25 milionů a na splatnou část tohoto závazku dosud neuhradil částku v uvedené výši. Úpadce se ani nepokusil jakkoli zvrátit tvrzení jmenované firmy, a tudíž jsou splněny podmínky stanovené zákonem o konkursu na majetek dlužníka." Firma Hawle už však nevěří, že dluh bude někdy zaplacen.
"Víme, že ty peníze od něj už nikdy neuvidíme," řekl její jednatel Josef Janský.

Vláda Miloše Zemana, jejímuž ministrovi Zdeněk Munzar radí, přitom ve svém programu podobné věci slibuje vymýtit: "Považujeme za zásadní odstranit situaci, kdy dlužník je zvýhodňován před věřitelem a kdy neplatiči jsou nedostatečně postihováni."

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Z Motola na letiště a z Letňan do Čakovic. Praha zkoumá prodloužení metra

Praha dál prověřuje možnosti rozšíření dopravy na Letiště Václava Havla v Ruzyni. Tentokrát místo ze stanice metra A...

Vyšetřování únosu Čechů v Libanonu je u konce. Policie případ odložila

Pětice Čechů unesených v Libanonu v červenci 2015.

Národní centrála proti organizovanému zločinu odložila vyšetřování případu pětice Čechů, kteří byli v roce 2015 uneseni...

Hašek opět dostane klíč od Sněmovny. Bude asistovat poslanci Běhounkovi

Hejtmani Josef Novotný, Michal Hašek, Jiří Běhounek a Jiří Zimola na mimořádné...

Bývalý poslanec a jihomoravský exhejtman Michal Hašek opět dostane vstupní kartu do Poslanecké sněmovny. Bude totiž za...Najdete na iDNES.cz