Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ministrovi vadí rozvoz maturitních testů, papíry nahradí jedničky a nuly

  1:41aktualizováno  1:41
Na jaře poprvé vyjedou stěhovací dodávky s neobvyklým nákladem. Povezou maturitní testy pro téměř 1 300 středních škol. Ministrovi školství ale takové manévry připadají zbytečné a drahé. Testy chce do škol posílat elektronicky. Maturanti by je mohli vyplňovat rovnou na počítači.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Státní maturita by měla po několika odkladech odstartovat na jaře 2011. Tento termín nyní posvětil i kabinet Petra Nečase (o rozhodnutí vlády čtěte zde). Před tím ještě studenty čeká říjnová generální zkouška, kde se celý průběh nové zkoušky otestuje včetně rozvozu či vyhodnocení.

MATURITA OD ROKU 2011

Na jaře roku 2011 budou studenti poprvé povinně skládat státní maturitu z češtiny a pak buď z cizího jazyka, nebo z matematiky. K tomu si mohou zvolit zkoušku z dalších předmětů, jako je biologie nebo fyzika.

V roce 2012 už by měla povinná část zahrnovat tři předměty (češtinu, cizí jazyk a k nim buď matematiku, informatiku, nebo základy společenských věd). Zkouška bude mít dvě části - společnou neboli státní a profilovou, kterou si každá škola zorganizuje sama.

Studenti si mohou zvolit, zda chtějí skládat lehčí nebo těžší variantu zkoušky.

Výběrové řízení na rozvoz maturitních testů v následujících čtyřech letech vyhrála stěhovací firma Stahl. Ministerstvo školství jí za to zaplatí zhruba 50 milionů korun.

Ministr Josef Dobeš usmlouval s firmou slevu, původně měla dostat 58,6 milionu. "Zároveň jsem jim velmi otevřeně řekl, že s nimi smlouva končí po čtyřech letech, protože já si nedovedu představit, že by státní maturita byla i poté přenášena do škol jinou formou než elektronicky," sdělil Dobeš minulý týden na tiskové konferenci vlády.

Existují pouze dva způsoby, jak se převozu vyhnout. Jedna varianta je, že se testy rozešlou elektronicky a vytisknou se na školách. Druhou možností je takzvaná e-maturita, tedy že by studenti psali testy přímo na počítačích.

Ministerstvo školství nyní zjišťuje, jaká varianta je reálná, nestála by přehnaně moc peněz a zároveň by byla bezpečná.

"Tisk jedné stránky testu ve škole je dvaapůlkrát dražší než tisk centrální a to i v případě, že od toho odečteme náklady za rozvoz auty, které by v případě, že by se testy tiskly ve škole, odpadly," odmítá první variantu Pavel Zelený, ředitel Centra pro zjišťování výsledků ve vzdělávání (Cermat), které státní maturity připravuje.

E-maturita? Školám chybí potřebné vybavení

Cermat nyní zpracovává materiál, který má ministrovi přiblížit, za jakých podmínek lze přejít na variantu e-maturity. Podle Zeleného je ale v roce 2014 reálný pouze náběh maturity na počítačích, tedy že by maturanti absolvovali on-line jen některé maturitní předměty. V potaz podle Zeleného přicházejí cizí jazyky.

"Hlavní překážkou (aby byla celá maturita on-line, pozn. red.) je, že na školách není dostatek techniky. Když si třeba vezmete zkoušku z českého jazyka. Ta je povinná a musí ji dělat všichni maturanti v jednu chvíli. To znamená, že každý maturant by musel sedět v jednu chvíli u počítače," dodává Zelený s tím, že podle statistik z roku 2009 na školách chybí 70 tisíc počítačů a dovybavit je by vyšlo na několik miliard.

"Samozřejmě musíme zjistit, kolik by to stálo. Určitě chceme využít infrastruktury, kterou školy nyní disponují. Ale do budoucna se prostě musí počítat s tím, že se touto cestou určitě půjde," řekla iDNES.cz mluvčí ministra školství Kateřina Böhmová.

Kromě vysokých nákladů je ale s e-maturitou ještě jedna potíž. Studenti by totiž měli být na takový typ testování zvyklí. "Nemůžete použít technický nástroj, který by ovlivnil výsledek žáka, to je nekorektní. Je něco jiného, když máte papír a máte do nějaké úlohy nakreslit trojúhelník, a je něco jiného, když to musíte dělat na počítači," upozorňuje Zelený.

Auta s testy, realita následujících čtyř let

A jak se testy budou dostanou k maturantům nyní? Firma Stahl začne testy rozvážet s několikadenním předstihem. V každém voze bude sedět zaměstnanec Cermatu, od něhož testy převezme ředitel školy.

Školy pak mají povinnost na několik dní uschovat maturitní zadání, která budou všechna v jednom zapečetěném bezpečnostním kontejneru. V něm bude navíc každá sada testů zatavená do igelitové fólie.

V den maturit, přesně patnáct minut před konáním zkoušky, otevře komisař zapečetěný bezpečnostní kontejner. Proti podpisu rozdá zatavené balíky s testy zadavatelům zkoušek. Ti pak odejdou do tříd a balíky otevřou v okamžiku, kdy bude učebna uzavřena a všichni maturanti budou sedět na svém místě (viz Utajení státních maturit počítá s hromadou pečetí i bombou ve škole).

Proč netisknout ve škole

Ředitel Cermatu popsal pro iDNES.cz riziko, jaké by hrozilo při elektronické distribuci maturitních testů a jejich tisknutí v jednotlivých školách

"K úniku zadání zkoušek si dovolím následující modelový příklad:

1. Aby bylo možné vyrobit a zkompletovat zadání na největší škole, je třeba zadání uvolnit nejméně 2 hodiny před zahájením zkoušek; na výrobě zadání se musejí podílet nejméně 2 osoby.

2. Předpokládejme zlý nebo obchodní úmysl a dostatečně připravený plán s podporou výkonných mobilních technologií a dobrou proorganizovaností.

Pomocí fotoaparátu nebo mobilního telefonu lze do 3 minut zdokumentovat zadání a rozeslat jej týmu 10 až 15 připravených a dobře organizovaných expertů.

3. Experti jsou při dobře organizované dělbě práce s to test vyřešit do 5 až 7 minut.

4. Během několika minut jsou výsledky testu distribuovány do mobilních telefonů tisíců či desetitisíců registrovaných maturantů.

Nemáte sebemenší šanci tomu zabránit. I kdyby se podařilo oslovit tímto jen 10 tisíc maturantů, při ceně 500 Kč na jednoho registrovaného maturanta za tuto službu, je zisk z takové akce nejméně 4 miliony Kč."Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...

Konstrukční vadu trojské lávky zatím nikdo nepotvrdil, řekl Dolínek

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek odpovídal v Rozstřelu iDNES.cz na otázky související s pádem lávky přes Vltavu...

8 tipů na dárky pro prarodiče
8 tipů na dárky pro prarodiče

Připravili jsme pro vás hned osm tipů na dárky, které potěší babičku i dědečka.Najdete na iDNES.cz