Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ministři zvládli jen čtvrtinu letošních slibů, dluží třeba omezení imunity

  10:49aktualizováno  10:49
Vládní poslanci berou koaliční smlouvu skoro jako "Písmo svaté". Věci veřejné kvůli jejímu neplnění hrozí příští rok odchodem z vlády. Přesto většina úkolů, které ukládala pro letošní rok, zůstala nesplněná. MF DNES udělala "inventuru" koaliční smlouvy.

Vláda Petra Nečase | foto: ČTK

Ministři sice nedospěli ani do čtvrtiny volebního období, ale v létě si předsevzali, že letos stihnou 24 bodů. V programovém prohlášení vlády sice už konkrétní termíny uzávěrky chybějí, avšak při dojednávání koaliční smlouvy si je politici vytkli. U většiny závazků platil termín do 31. prosince 2010, u některých dokonce stálo "ihned".

Politici jich stihli bez výhrad splnit pouhých šest. Rozhodli, že studenti podstoupí státní maturity, odložili zavedení elektronických dálničních známek, snížili výdaje na armádu. Ministr vnitra opravdu sepsal protikorupční manuál pro občany, i když o jeho kvalitě panují pochybnosti.

Ministerstvo obrany šetří dokonce více, než mu ukládá koaliční smlouva (úspory se však dotkly všech ministerstev). "Zrušili jsme tisícovku pracovních míst, z toho sedmi stovkám občanských zaměstnanců. Začali jsme pracovat i na Bílé knize armádních reforem," vyjmenoval ředitel tiskového odboru ministerstva obrany Jiří Grund.

Další čtvrtina slibů se dostala jen do mírného skluzu. Některé další zákony má vláda na programu dokonce hned v lednu.

Příští měsíc by měla projednat například návrh na přímou volbu prezidenta. "Návrh už je po připomínkovém řízení, na vládu bude odeslán buď mezi svátky, nebo těsně po Novém roce," uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková.

Na první schůzi vlády roku 2011 snad dojde i na protikorupční strategii.

Naopak mezi nesplněnými sliby ční další ústavní zákony, které vyžadují delší přípravu a shodu s opozicí. Třeba takzvaná "finanční ústava", která by držela na uzdě utrácení státních peněz.

Vláda si zpoždění uvědomuje. Ministr vnitra Radek John (VV) ho v minulosti vysvětloval hlavně několika týdny v létě, kdy jeho úředníci s tužkou přemýšleli, jak seškrtat vlastní rozpočet. Práce na reformách kvůli tomu stála.

"Nejvíc mě mrzí, že se nepodařilo schválit zákon o omezení imunity zákonodárců kvůli tomu, co udělala sociální demokracie. Přišla s vydírací taktikou," komentuje nesplněné sliby předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík. V tomto případě koalice podcenila jednání s ČSSD a také "nenahnala" do Sněmovny všechny své poslance. Gazdík však slibuje, že zákon o omezení imunity předloží brzy znovu.

Na druhou stranu je nutné politikům přičíst k dobru několik věcí, které udělali navíc. Například si snížili platy (byť jen o pět procent). Poslanci také začali předělávat silniční zákon a bodový systém.

Napsané zákony čekají ve frontě

Existují i zákony, které právníci napsali dokonce už v minulém volebním období, přesto pořád čekají na schválení. Patří mezi ně zřízení generální inspekce, která by vyšetřovala policisty i celníky, ale především občanský zákoník.

Kuriózní je, že do finální verze koaliční smlouvy se omylem dostaly i dvě věci z oboru justice splněné už v minulém volebním období. Expert na justici a pozdější ministr Jiří Pospíšil měl totiž při koaličních vyjednáváních na starosti školství. Vyjednavačům pak uniklo, že zákony umožňující lépe zaměstnávat vězně a trestat soudce už platí. V roce 2008 byly zřízeny šestičlenné kárné senáty, ve kterých zasedají i jiné profese než soudci.

Jak pracovala vláda Petra Nečase

SPLNĚNÉ SLIBY

Státní maturity: Vláda se zavázala, že ještě během léta rozhodne o budoucnosti státních maturit. Slib splnila. Projekt se spustí.

Elektronické viněty: Nepřipravený projekt se podařilo odložit.

Snížení výdajů na obranu: Splněno jako součást úsporných opatření.

Protikorupční manuál: Je ke stažení na stránce ministerstva vnitra.

Snazší trestání soudců: Splněno před volbami.

Snazší zaměstnávání vězňů: Splněno už před volbami.

NESPLNĚNÉ SLIBY

Uvolnění smluv na dobu určitou: Bude se řešit až příští rok.

Zvýhodnění práce na dohodu: Odloženo na rok 2011.

Zástupci státu v orgánech firem dle odbornosti: Pořád jsou vybíráni podle politického klíče.

Finanční ústava: Návrh spočívá v tom, že vláda by Sněmovně musela pravidelně předkládat strategii vývoje příjmů. Finanční ústava není hotová, vláda se chce nejprve dohodnout s opozicí.

Zveřejňování hlasování ministrů po jménech: Podle mluvčího ministra vnitra byl návrh předložen v září, ale vláda ho ještě nezařadila na jednání.

Generální inspekce: Koalice váhá s přijetím zákona, protože inspekce by stála stovky milionů korun.

Analýza stavu reformy policie: Nesplněno, vznikl pouze poradní sbor ministra pro policii.

Konstruktivní nedůvěra vládě: Nápad, že by poslanci mohli vyslovit vládě nedůvěru pouze v případě, že by nabídli rozumnou alternativu. Zatím nepředloženo.

Nejvyšší kontrolní úřad bude moci i na obce: Nepředloženo, teprve se připravuje.

Měnit zákony ve druhém čtení smějí jen skupiny poslanců: Nyní smějí předkládat pozměňovací návrhy i jednotlivci, což vede ke zmatkům. Připravuje se.

Přísnější podmínky pro čerpání poslaneckých náhrad: Zatím nepředloženo.

NAPŮL SPLNĚNÉ SLIBY

Občanský zákoník: Ministerstvo spravedlnosti ho sice už dávno napsalo a aktuálně upravilo, ale vláda se jím ještě nezabývala.

Protikorupční strategie: Vychází z 58 bodů představených ministrem vnitra Radkem Johnem. Ministerstvo vnitra už ji dokončilo, do vlády jde v lednu.

Přímá volba prezidenta: Pro předložení novely ústavy, která zavede přímou volbu prezidenta, byl termín do 31. 12. 2010. Koalice se v listopadu shodla na dvou variantách volby, které chce předložit k posouzení opozici. Podle plánu by měla vláda přímou volbu schvalovat v lednu.

Omezení imunity poslanců a senátorů: O návrhu se hlasovalo tento měsíc. Ústavní zákon však potřeboval 120 hlasů a neprošel.

Novela náhubkového zákona: Usnadní poskytování informací ve veřejném zájmu. Ještě nepředloženo, ale zákon už vzniká po konzultaci s vydavateli.

Etické kodexy státních úřadů: Zatím ho nemají všechny. Přijala je však ministerstva vedená VV.

SCHVÁLENO NEPLÁNOVANĚ

Například snížení příspěvků politickým stranám, snížení podpory stavebního spoření, omezení různých sociálních podpor, snížení platů ústavních činitelů.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...

Silný vítr vyvrátil vánoční strom v Jablonci, nový vztyčí až po trzích

Nahnutý strom v Jablonci nad Nisou.

Silné poryvy větru naklonily během úterý vánoční jedli na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou. Hrozilo tak její...

ANO prosazuje miliardu pro velké zemědělce. Piráti a ODS se ptají proč

Zemědělcům komplikuje sklizeň obilí vrtkavé počasí.

S kritikou se setkal návrh hnutí ANO na přesun miliardy v rozpočtu ministerstva zemědělství na podporu velkých...Najdete na iDNES.cz