Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ministři stáhli smyčku kolem tabáku

  16:23aktualizováno  16:23
Vláda přitvrdila v boji proti kouření a alkoholizmu. Přijala návrh zákona o ochraně před škodami, které tabák, alkohol a jiné návykové látky způsobují. Novela počítá mimo jiné také se zákazem kouření ve všech typech veřejných budov včetně chodeb a zastávek veřejné dopravy. Zpřísňuje pokuty za prodej cigaret a alkoholu nezletilým.

"Jde mi o to, aby si děti nemyslely, že rozdíl mezi dospělými a jimi je právě v kouření," řekl ministr zdravotnictví Bohumil Fišer, který nový zákon vládě předložil.

Ministři tak chtějí uchránit zejména mladou generaci před cigaretami, které v Česku ročně zahubí na dvaadvacet tisíc lidí.

Pokud novou legislativu schválí i parlament, může obchodník dostat pokutu až pět tisíc korun za prodej cigaret osobě mladší osmnácti let a až sto tisíc korun za prodej alkoholu. Z pultů mají pak zmizet všechny cukrářské výrobky připomínající cigarety, například žvýkačky.

Cigarety by také neměly být k dostání na každém kroku. S lukrativním zbožím se proto budou muset rozloučit například trhovci a v obchodech s potravinami budou cigarety k dostání jen na požádání.

Návrh novely počítá také se zákazem kouření ve všech typech veřejných budov včetně chodeb a zastávek veřejné dopravy. Důvodem je ochrana nekuřáků. Výzkumy totiž prokázaly, že i pasivní kouření zvyšuje pravděpodobnost nejen nádorového onemocnění plic, ale i srdečních chorob.

Odpůrci kouření nejsou s podobou navrhovaného zákona zcela spokojeni. "Zákon na kontrolu tabáku by měl být samostatný a komplexní. Stát by tím dal najevo, že si všímá každého pátého úmrtí v zemi, způsobeného právě kouřením," poznamenala Eva Králíková z poradny pro odvykání kouření při Univerzitě Karlově.

Vláda také nezahrnula do návrhu vše, co bojovníci proti tabáku prosazují. Například nepodpořila zvýšení spotřebních daní na tabákové výrobky a alkohol o půl až jedno procento. "Nechci ceny zvyšovat, tím bychom podpořili černý trh s cigaretami," vysvětluje Fišer.

Tabákové koncerny proti nové podobě zákona příliš neprotestují. "Bude to asi překvapivé, ale my s většinou ustanovení souhlasíme," říká jeden z předních manažerů Tabáku Aleš Janků.

Jedinou velkou obavu měli výrobci cigaret jen ze zákazu prodeje svých výrobků v supermarketech. Nový zákon však zřejmě umožní nakupovat tabákové výrobky i v těchto prodejnách; pouze nebudou volně v regálech, ale zákazník si o ně bude muset říci u pokladny.

Dosud nevyřešeno zůstává kouření v restauracích. Dosavadní zákon zakazuje kouřit v době podávání hlavních jídel, což ovšem málokdo dodržuje. V novém zákoně toto časové vymezení zřejmě zůstane, má být však přesně určeno: tedy od poledne do dvou hodin a od šesti do osmi večer.

To se však tabákovým koncernům příliš nezamlouvá. Navrhují místo úplného zákazu vytvořit v restauracích v určitém čase nekuřácké sekce - každý host by se tak mohl rozhodnout, kde se posadí.

"Majitel restaurace by mohl podle zájmu přizpůsobit počet míst pro nekuřáky, minimální počet by byl čtyřicet procent," říká Janků. Ministerstvo zdravotnictví o této úpravě zatím uvažuje. Odpůrci kouření však míní, že je třeba nekuřáckou sekci zcela oddělit, protože kouř pronikne všude. "Nestačí částečné zástěny či velká květinová aranžmá. Měření ukázalo, že nekuřácké zóny nezmírnily pasivní kouření zaměstnanců," říká Králíková. 

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Co způsobilo požár hotelu v Praze? Hostem Rozstřelu bude mluvčí hasičů

Martin Kavka, tiskový mluvčí pražských hasičů

Pondělním hostem diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel bude mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Jeho kolegové mají za...

Většina trápení se odehrává jen v hlavě. Rady přicházejí přes Facebook

studentka, ilustrace

Deprese, únava, stres. Spousta studentů se potýká s psychickými potížemi. Odborníci z lékařské fakulty Masarykovy...

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz