Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ministři spojí zdravotní a sociální zařízení, z nemocnic zmizí tisíce lůžek

  • 28
Ministr zdravotnictví Leoš Heger podepsal s ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem memorandum o spolupráci a propojení zdravotnických a sociálních služeb. Spolupracovat tak budou například při rušení a přeměně nemocničních lůžek na lůžka následné péče. Péče se v obou oblastech zlepší, slibují.

Společný projekt má lidem zajistit lepší zdravotní a sociální péči a zlepšit její financování. Dnes jsou obě sféry placeny a organizovány odděleně a resorty mají tendenci mezi sebou náklady na péči neustále přesouvat.

"Zaznívá oprávněná kritika nesjednoceného způsobu. Na třicet procent klientů ve zdravotnických zařízeních je zde hospitalizováno, protože pro ně není místo v ústavu sociální péče. Naopak lidé v ústavu potřebují zdravotní péči, kterou daný ústav neposkytuje," přiblížil ministr Drábek důvod, proč podepsal se svým kolegou memorandum.

Memorandum odstartuje v červenci a jeho platnost končí rokem 2013. Projekt má kromě kvalitnější a dostupnější péče zajistit lepší financování a spolupráci mezi oběma ministerstvy, podpořit zdravotní a sociální reformy nebo optimalizovat počty lůžek v nemocnicích.

"Zatím netušíme, o kolik se náklady sníží. Cílem však není uspořit, ale peníze využít efektivněji," dodal Drábek s tím, že projekt se pilotně rozjede v Jihomoravském kraji, ale zájem o něj mají i jiné kraje.

Dlouhá nemoc bez klacků pod nohami

Ministr Heger doplnil, že ve zdravotnictví je péče o sociální případy problémem. "Je podfinancovaná, stojí desítky miliard korun a tvoří minoritní část těžké technologické medicíny, která konzumuje miliardy po stovkách. Paradoxně je ale daleko více vidět a je komplikovanější," míní Heger.

Dodal, že například péče o starého člověka, který je nesoběstačný a dlouhodobě nemocný, má své velké nedostatky a rodina musí řešit spoustu překážek, jako je například složitá administrativa či nedostatek míst v institucích.

Podle ministrů by proto mohly v budoucnu vzniknout zdravotně sociální ústavy, které budou péči o pacienty a klienty kombinovat, jak je tomu například v Holandsku. "Ideálním případem by podle mého bylo zařízení, kde by fungovala jídelna pro staré lidi, léčebna dlouhodobě nemocných, penzion či nějaké chráněné bydlení," uvedl Heger.

Počet akutních lůžek se sníží o desetinu

V memorandu se mluví také o optimalizaci nemocničních lůžek. Podle Hegera by mohlo z nemocnic zmizet průměrně deset procent akutních lůžek. V každé nemocnici to bude ale jiné, upozornil. Analýzu Všeobecné zdravotní pojišťovny však ještě v rukou nemá.

Asi polovina z akutních lůžek bude převedena na lůžka doléčovací a lůžka dlouhodobé péče. Dlouhodobá péče by mohla efektivněji fungovat například v léčebnách pro dlouhodobě nemocné, které by se podle Hegera měly zbavit pejorativní nálepky a být chápány spíše jako nemocnice. V nemocnicích by pak zůstala lůžka akutní a doléčovací. Přechod nemocného mezi jednotlivými fázemi léčby teď podle Hegera není plynulý, změny by měly systém zlepšit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video