Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ministři se žalob zalekli

  0:01aktualizováno  0:01
Článek v politickém týdeníku Respekt o korupci rozlítil v listopadu ministry natolik, že byli odhodláni požadovat u soudu desetimilionové odškodnění. Tvrdili, že je šéfredaktor Petr Holub ve svém textu nařkl z korupce, a chtěli Respekt zruinovat. Když však zjistili, že by nejprve museli složit soudní poplatek 400 tisíc korun, obrátili. Do dnešního dne žádný z členů kabinetu podle dostupných informací žalobu na Respekt nepodal.

"Pokud se prokázalo, že v jednom článku byla prokazatelně lež, není možné to tolerovat," řekl v listopadu ministr vnitra Stanislav Gross. Prohlásil, že je připraven složit i několik set tisíc korun, jen aby proces s Respektem mohl začít. Včera však Grossova mluvčí Gabriela Bártíková řekla: "Sám za sebe pan ministr žalobu nepodával."

Podobně se zachovali i jiní členové vlády. "Pan ministr žalobu zatím nepodal," řekla Vlaďka Dufková, mluvčí ministra Karla Březiny. Dokonce ani ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr žalobu nepodal, přestože to byl on, kdo tehdy na zasedání kabinetu téma Respekt otevřel. "Žalobu k soudu na týdeník zatím nepodal, ale je to jen a jen věc osobního rozhodnutí pana ministra. Důvody svého rozhodnutí mi pan ministr nesděluje," uvedla včera Grégrova mluvčí Anna Stárková.

Ministři se spokojili se společným trestním oznámením na šéfredaktora Respektu (další trestní oznámení podal za svou osobu ještě ministr Grégr), které pokládají za dostatečné. Za trestní oznámení se na rozdíl od žaloby nic neplatí.

"Podle mého soudu si prostě jen uvědomili, že by museli složit vysokou kauci, a to se jim přece jen nechtělo," domnívá se šéfredaktor Holub, kterému hrozí trest až dva roky vězení, anebo zákaz činnosti.

Šéfredaktor Respektu je přesvědčen, že se žádného trestného činu pomluvy nedopustil. Tvrdí, že ve svém článku chtěl jenom poukázat na to, že ministři umožňují korupční prostředí.

Renomovaný britský list The Financial Times se Respektu koncem loňského roku zastal: "Když se před třemi lety dostala česká sociální demokracie k moci, slíbila akci čisté ruce. Ale úspěch se nedostavil: letos země klesla na 49. místo v korupčním žebříčku Transparency International."

Holub poté přešel do protiútoku. Nejprve požadoval po Zemanovi vysvětlení, na čem se vláda v případě Respektu přesně usnesla. Když mu neodpověděl, podal na Zemana také trestní oznámení.

"Trestní oznámení jsem místo občanské žaloby zvolil proto, že v trestním zákoně se na rozdíl od občanského zákoníku dají najít paragrafy, které se aspoň vzdáleně dotýkají ústavní svobody projevu. Nevím, jestli ministři mají původní motivaci - zničit Respekt. Ale já budu trvat na tom, aby mi premiér svůj arogantní útok vysvětlil," tvrdí šéfredaktor Petr Holub.

O osudu trestních oznámení v těchto dnech rozhoduje policie. "Šetříme to," řekl včera šéf policejního ředitelství pro Prahu 1 Jiří Sellner. "Vyslechnut byl jen šéfredaktor Respektu, z členů vlády zatím nikdo." Sellner uvedl, že je zatím předčasné mluvit o tom, jestli bude někdo obviněn, anebo zda budou trestní oznámení zamítnuta.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na dálnici D1 jsou kolony, na Pražském okruhu odklízejí bouraná auta

Kolona aut a kamionů zablokovala dálniční přivaděč na D1 u Jihlavy. (17. ledna...

Silnice v Česku jsou po nočním sněžení s opatrností sjízdné. Na řadě míst zůstává rozbředlý nebo ujetý sníh a někde se...

Solení D8 v Českém středohoří řeší soud, žalobu podal ústecký spolek

Ilustrační snímek.

Tuny posypové soli mohou ohrozit život v potocích a kontaminovat podzemní vody v okolí dálnice D8, která prochází...

Prezident Zeman přijme demisi vlády příští týden ve středu

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Prezident Miloš Zeman přijme demisi menšinové vlády ANO ve středu 24. ledna. Telefonicky se na tom ve čtvrtek domluvil...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz