Ministři podepsali modernizaci vrtulníků

Piešťany - Ministři obrany visegrádské čtyřky v západoslovenských lázních Piešťany podepsali mezivládní dohodu, podle které Česká republika, Maďarsko, Polsko a Slovensko spojí své síly při modernizaci bitevních vrtulníků Mi-24. Země tak ušetří dstovky milionů korun, něž kdyby modernizovaly vrtulníky každá zvlášť.
"Je to první projekt svého druhu v rámci V4 a první projekt, která dělá naši spolupráci také ekonomicky zajímavou, efektivní a smysluplnou," prohlásil hostitel Jozef Stank poté, co spolu s Jaroslavem Tvrdíkem, Ferencem Juhászem a Jerzym Szmajdzinským podepsal dohodu mezi čtyřmi vládami.

Cílem modernizace je prodloužit životnost strojů ještě sovětské provenience na 35 let. Vrtulníky díky novému palubnímu vybavení dosáhnou standardů NATO na letecký provoz.

Hlavního koordinátora projektu vybere polská strana, která má největší zkušenosti s výrobou helikoptér, a v září má být vypsán tendr na dodavatele nové techniky a výzbroje. Náklady na vývoj budou jednotlivé země hradit vždy z jedné čtvrtiny. Nad projektem bude bdít řídící výbor, složený z národních ředitelů pro vyzbrojování, který zásadní rozhodnutí bude přijímat jednomyslně.

"Pokud jde o pragmatickou stránku projektu, jen pro Českou republiku to v letošním roce znamená úsporu oproti plánovanému rozpočtu ve výši 150 milionů korun, a to je konkrétní, hmatatelný výsledek naší spolupráce," uvedl ministr Tvrdík.

Modernizace se bude týkat asi stovky vrtulníků, zařazených do výzbroje čtyř armád. Vývoj prototypu by měl být dokončen do 18 měsíců, sériová výroba by se měla rozběhnout asi v roce 2004.

Otevřena zůstává ještě otázka vlastního vykonávání úprav, protože zájem podílet se na výrobě vlastními kapacitami mají všechny země. To ale podle Stanka nevylučuje možnost další specializace. Ministr ocenil projekt také jako další krok, který Slovensko přibližuje k Severoatlantické alianci.

"Jde o komplexní modernizaci vrtulníků v celém životním cyklu, tedy budou modernizovány samotné vrtulníky, bude vytvořen nový logistický systém, společný bychom měli mít výcvikový systém, infrastrukturu, zbraňové systémy a další," řekl český národní ředitel pro výzbroj Jindřich Ploch, podle něhož jsou náklady na vývoj předpokládány ve výši zhruba deseti milionů dolarů.

Ministři se rovněž dohodli, že experti na výzbroj pro příští schůzku připraví návrh možností kooperace při dalších modernizačních projektech. Ve hře je například vývoj obrněného transportéru a středního nákladního automobilu. "V kooperaci i
specializaci vidíme budoucnost Severoatlantické aliance," zdůraznil Tvrdík.

Video