Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ministři musí dobývat ztracenou popularitu

  15:44aktualizováno  15:44
Ve sněmovně se Grossovi ministři těsně obhájili. Nyní musí dobývat ztracenou přízeň veřejnosti. Jak dokládají dlouhodobé průzkumy STEM, mnozí přišli z předešlé vlády s upadající pověstí. Příznivce ztratili i ti ministři, kteří do Špidlova týmu vstupovali na vrcholu popularity.

Nejstrměji klesla popularita samotného premiéra Špidly, ze 77 procent před dvěma lety na letošních 27 %.

"V menší míře poklesl podíl pozitivních hlasů i dalším členům vlády – Stanislavu Grossovi, Petře Buzkové, Pavlu Dostálovi," uvádí analytik STEM Stanislav Hampl s odkazem na průzkumy, které společnost provedla v uplynulých letech.

Stanislav Gross
První místo na žebříčku popularity uhájil bývalý ministr vnitra a nynější premiér Stanislav Gross. Když vstupoval do Špidlovy vlády, hodnotilo ho pozitivně 85 procent lidí. Jeho obliba pozvolna poklesla až na 56 procent letos v červenci.

Bohuslav Sobotka
Ministr financí vstupoval do vládní funkce jako poměrně málo známý politik (neznala ho třetina občanů). Jeho popularita trvale kolísala mezi 30 a 40 procenty. Postupně přibývalo negativních hodnocení až na 54 % po pádu Špidlova kabinetu.

Zdeněk Škromach
Ministr práce a sociálních věcí se postupně zařadil k nejméně oblíbeným členům vlády. Na spodních příčkách žebříčku se ocitl ve společnosti Vladimíra Špidly či Marie Součkové. Do Grossovy vlády si přináší 70procentní podíl negativních hodnocení.

Petra Buzková
Ministryně školství se hned na počátku působení ve vládě potýkala s poklesem popularity. Veřejnost se tehdy dozvěděla, že platí dceři elitní soukromou školu. Její popularita poklesla, přesto patří k nejlépe hodnoceným politikům.

Pavel Dostál
Ministr kultury patřil k populárnějším členům Špidlova kabinetu. Podobně jako většině sociálně demokratických ministrů se ani jemu nevyhnul dlouhodobý pokles podílu příznivých hodnocení, z 58 % v září 2002 na 37 % v červenci 2004.

Jaroslav Palas
Ministr zemědělství patřil před dvěma lety k nejméně známým členům vlády a zůstal jím až do pádu Špidlova kabinetu, kdy jeho jméno nic neříkalo celé třetině obyvatel. Pokud ho někdo poznal, stal se spíš jeho kritikem než příznivcem.

Milan Urban
Stejně o sobě "dává vědět" i ministr průmyslu a obchodu, kterého nezná víc než třetina lidí. Příznivě ho hodnotí necelá pětina obyvatel, zato podíl negativních hodnocení vzrostl téměř na polovinu.

Cyril Svoboda
Ministr zahraničí zažil období největší přízně veřejnosti jako opoziční politik v roce 2001. Do Špidlovy vlády vstupoval s vyrovnaným podílem příznivých a nepříznivých hodnocení. Pokles jeho popularity zmírnilo referendum o vstupu do EU.

Libor Ambrozek
Ministra životního prostředí neznalo po vstupu do vlády celých 60 % občanů. Přesto se dokázal vyšvihnout do "vyššího patra popularity" a vyrovnat se stranickému kolegovi Svobodovi. Jeho obliba se ustálila okolo 35 %.

Milan Šimonovský
Ministr dopravy si během působení ve Špidlově vládě přes mírné výkyvy směrem nahoru zvýšil popularitu jen mírně, z 18 procent v září 2002 na 24 procent v červenci letošního roku.

Vladimír Mlynář
Ministr informatiky byl nejpopulárnějším členem kabinetu za US-DEU. Pozitivně ho nyní hodnotí 28 procent lidí, negativně 56. Paradoxně přibylo těch, kdo ho neznají. "Jako by se ve své funkci stával méně viditelným," komentuje to STEM.

Pavel Němec
Ministr pro místní rozvoj patřil k méně známým členům vlády. Zpočátku ho neznala více než polovina lidí, nyní třetina. O svých kvalitách přesvědčil jen málo voličů, výrazněji přibylo jeho kritiků (z 28 % na 46 %).

Popularita ministrů, které si premiér Gross přivedl z vlády svého předchůdce Vladimíra Špidly. Jména následují v pořadí: Gross, Buzková, Dostál, Svoboda, Ambrozek, Sobotka, Mlynář, Škromach, Šimonovský, Němec, Palas, Urban. Číslo vyjadřuje procento příznivých hodnocení.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...

Vydražte ve středu na iDNES.cz pivní láhve a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Ve středu od 9:00 se na portálu iDNES.cz uskuteční tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner...

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...Najdete na iDNES.cz