Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ministři chystají velké čistky

  0:02aktualizováno  0:02
Prezident Václav Havel jmenuje nové ministry Špidlovy vlády sice až dnes, ale na jednotlivých resortech už chystají noví i staronoví šéfové poměrně rozsáhlé personální změny. Čistky chystá - navzdory svému mírumilovné vystupování - nový ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD). A to jak na ministerstvu, tak ve Fondu národního majetku a v České konsolidační agentuře, dvou mocných institucích spravujících stamiliardy státního majetku.

Sobotka chce vymést lobbisty
Na jejich místa ve vedení agentur by podle Sobotky měli nastoupit odborníci, kteří nebudou tolik spjatí s lobbistickými skupinami. Ponechá si však hlavního stratéga pro přípravu státního rozpočtu, prvního náměstka Eduarda Janotu.

Nová šéfka resortu zdravotnictví Marie Součková má jasno: ze starého managementu nechce, snad s výjimkou hlavního hygienika Michaela Víta, nikoho. Svým prvním náměstkem hodlá učinit Rostislava Čevelu, o němž se léta spekulovalo, že by mohl být ministrem zdravotnictví.

Staronový ministr Jaroslav Tvrdík si své nejbližší spolupracovníky vybral už ve svém předešlém funkčním období: náměstka pro reformu armády Jaroslava Škopka i personální náměstkyni Jaroslavu Přibylovou. Tvrdíka opustí jen první náměstek Štefan Füle, který bude velvyslancem v Británii.

Špidla si vybral poradce, Šloufa ale ne

 Premiér Vladimír Špidla včera potvrdil, že se jeho poradkyní stane jeho náměstkyně z ministerstva práce a sociálních věcí Jarmila Škvrnová.
 Na Úřad vlády si hodlá přivést i některé ze svých dosavadních poradců, z nichž jmenoval ekonoma a šéfa pracovní a sociální komise ČSSD Miroslava Hiršla.
 Svou další poradkyni, lékařku Janu Gavlasovou, nejmenoval.
 Zopakoval, že nehodlá převzít sbor poradců svého předchůdce Miloše Zemana, zejména pak šéfa tohoto sboru Miroslava Šloufa. "Inženýra Šloufa nemíním převzít v žádné podobě, ani přímo, ani nepřímo," řekl včera v televizi Prima. Dodal, že sociální partnery požádal, aby mu doporučili nejlepší odborníky, s nimiž nejsou spojeny žádné pochyby o jejich nestrannosti.

Na Füleho křeslo si činí zálusk lidovec Aleš Doležal. Ten už dělal před léty šéfa sekretariátu tehdejšímu ministrovi obrany Miloslavu Výbornému. Z důvěryhodných zdrojů ministerstva obrany ovšem vyplývá, že Tvrdík by raději než podnikatele Doležala bral na náměstkovskou funkci pro zahraniční styky kariérního diplomata.

Ministr se údajně s resortem zahraničí na personální výpomoci už dohodl. Novým šéfem zahraničí je ovšem lidovec Cyril Svoboda, který si může nakonec Doležala, významného sponzora strany, na obranu prosadit.

Kontorverzní Vacek se vrací na vnitro
O personální bouři na resortu vnitra je téměř jisté jen to, že se jako náměstek vrátí Jiří Vacek, jehož se před lety ministr vnitra Jan Ruml pracně zbavoval. Vacek je zastánce velmi tvrdého potírání drog - sám je bývalým narkomanem a bydlí v Liberci v nezvykle luxusní vile.

Od staronového šéfa vnitra Grosse odchází nyní poslanec, náměstek Petr Ibl, pod něhož spadal boj s kriminalitou. S ním mizí i náměstek policejního prezidenta Václav Jakubík, jenž přestál řadu skandálů zejména díky Iblově podpoře.

S odchodem Miroslava Grégra z ministerstva průmyslu a obchodu odejdou i jeho nejbližší lidé. Pod novým šéfem resortu Jiřím Rusnokem zůstanou asi jen dva dosavadní náměstci Václav Petříček a Zdeněk Somol (počítá se s ním i pro diplomatické služby). Jako jeden z možných náměstků je zmiňován šéf CzechInvestu Martin Jahn.

Zato na ministerstvu zahraničí, do jehož čela usedne Svoboda, se žádné zemětřesení nečeká. "Nic takového nebude," říká Svoboda. Hodlá si ponechat náměstka a hlavního vyjednavače s EU Pavla Teličku.

Také další dva náměstci Rudolf Jindrák a Pavel Vošalík zřejmě zůstanou. Zcela jistě však bude nově obsazeno místo Heleny Opolecké, kterou si Kavan bere na úřad předsedy Valného shromáždění v New Yorku. Svoboda nechce prozradit, kdo bude tímto náměstkem, oslovený kandidát není politik ani diplomat.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

VIDEO: Ústí zbouralo poničený soukromý dům, peníze za demolici bude vymáhat

Demolice požárem poškozeného domu v Marxově ulici v ústeckých Předlicích.

Demoliční bagr v úterý zlikvidoval dům v ústecké čtvrti Předlice, který se v březnu částečně zřítil po požáru. I když...

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...

Silný vítr vyvrátil vánoční strom v Jablonci, nový vztyčí až po trzích

Nahnutý strom v Jablonci nad Nisou.

Silné poryvy větru naklonily během úterý vánoční jedli na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou. Hrozilo tak její...

8 tipů na dárky pro prarodiče
8 tipů na dárky pro prarodiče

Připravili jsme pro vás hned osm tipů na dárky, které potěší babičku i dědečka.Najdete na iDNES.cz