Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ministři chtějí odsouzené cizince vracet

  13:35aktualizováno  13:35
Praha - Jen rozsáhlá policejní akce zabránila v noci z neděle na pondělí vzpouře a přípravám na útěk desítek cizinců z několika českých věznic. Právě cizinci tvoří asi desetinu všech českých vězňů, je jich více než 2400. Ministr sprvaedlnosti Jaroslav Bureš a ministr vnitra Stanislav Gross chtějí proto změnit zákon tak, aby si cizinci odsouzení u nás mohli trest odpykávat doma, uvedl Český rozhlas.

"Tyto úvahy jsme měli již předtím (před operací Alcatraz). Riziko u těchto lidí je dlouhodobé. To, co se stalo, je jenom vyvrcholením," řekl rozhlasu Gross.

Problém je podle ministra v organizaci, kterou jsou rusky mluvící odsouzení schopni rychle vybudovat i ve věznicích. "Ve věznicích, kde byli umístěni tito lidé, se vytvářely paralelní hierarchie vůči vedení věznice. Je to něco, co nemůžeme trpět a trpět nebudeme," dodal Gross.

Ke změně normy by ale podle Grosse nestačil jen souhlas ze strany České republiky. "Je zapotřebí k tomu uzpůsobit i některé mezinárodní smlouvy," řekl ministr vnitra s tím, že již o některých krocích jednal s ruským velvyslancem.

Už dnes je možné, aby odsouzení cizinci byli eskortováni, do země, odkud pocházejí. "Je to ale pouze se souhlasem odsouzeného, což je v praxi naprosto nepoužitelné. Budeme usilovat o to, aby cizinci, kteří jsou odsouzení a zároveň je jim nařízeno i vyhoštění, mohli vykonávat trest na území svého mateřského státu," dodal Gross.

Policie zabránila vzpouře ve věznicích
Rozsáhlá noční akce policie a vězeňské služby, podle pověstného amerického vězení nazvaná Alcatraz, zmařila vzpouru v 11 věznicích. Ta měla v úterý v noci krýt hromadný útěk skupiny rusky mluvících vězňů. Celou akci monitorovaly také policejní vrtulníky.

"Připravovaná vzpoura vězňů byla výborně organizována. Celkem 19 převážně ruských vězňů bylo po zmařené vzpouře rozmístěno do jiných věznic," řekl policejní prezident Jiří Kolář.

Informaci šéfa policie potvrdil na mimořádné tiskové konferenci i ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš. Ministr vnitra Stanislav Gross upřesnil, že vězni měli být osvobozeni v noci z úterka na středu.

V souvislosti s přípravou útěku je ve vazbě i šest zaměstnanců vězeňské služby, především dozorců.  Podle Bureše řídili přípravu útěku dva lidé věznění v brněnské věznici, vzpoura byla organizována i zvenku. "Cílem této připravované akce bylo vyvolat nepokoje, případně vzpoury v českých věznicích a konečným cílem bylo umožnit útěky z českých věznic některých vězňů z této komunity," řekl Bureš. 

Podle ministra spravedlnosti se potvrdilo podezření, že nedávná série hladovek rusky hovořících vězňů nebyla akcí chaotickou, ale organizovanou a promyšlenou. "Měla být jakýmsi testem bezpečnostního systému České republiky," dodal Bureš. 

Ředitelka vězeňské služby Kamila Meclová uvedla, že již dříve bylo v souvislosti s informacemi o připravované vzpouře obviněno z maření výkonu veřejného činitele šest pracovníků vězeňské služby, zejména z řad dozorců. Všech šest je nyní ve vazbě.

Při osobních prohlídkách ve věznicích byly zajištěny tři mobilní telefony, SIM karty, podrobné náčrtky objektů věznic s číselným označením budov a nože. Skupiny vězňů komunikovaly prostřednictvím motáků, dopisů, balíčků či za pomoci různých
návštěv nejen z řad rodinných příslušníků.

Většina z vězňů chystajících vzpouru si odpykávala trest za loupežné přepadení, většinou v rozmezí od dvou do osmi let. Několik jich bylo ve vazební věznici. 

Policejní prezident Kolář vyjádřil své překvapení na organizovaností zločinecké struktury, která vzpoury připravovala. "Když mě seznámili s tím, jak dokázala komunikovat, byl jsem zděšen," řekl. Jak dodal, překvapilo ho i to, jak se členové jednotlivých gangů, které mezi sebou nesmiřitelné soupeří, dokážou za zdmi věznice okamžitě stmelit.

Ministr spravedlnosti dodal, že spolu s ministrem vnitra bude usilovat o změnu zákona, která by umožnila, aby si zahraniční vězni s trestem vyhoštění mohli vězení odpykat v mateřských zemích.

Do akce Alcatraz bylo nasazeno přes tisíc mužů
Noční akci připravili společnými silami Útvar pro odhalování organizovaného zločinu a vězeňská služba. Účastnilo se jí 400 policistů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a 824 příslušníků vězeňské služby. Při zásahu nebyl nikdo zraněn. Jeho příprava byla dobře utajena a vězni nestihli zareagovat. "Někdy nezvládli ani svoje základní fyziologické funkce," uvedla
Meclová.

Podle reportéra TVD, který byl v noci na místě, šlo o rozsáhlou kontrolu dozorců. Policisté také kontrolovali na Pankráci všechna projíždějící auta, aby z věznice nemohl nikdo nepozorovaně odjet.

Vzpouru připravovali vězni z Brna, Horního Slavkova a Kynšperka nad Ohří na Sokolovsku, z Oráčova na Rakovnicku, Plzně, Prahy-Pankráce, Prahy-Ruzyně, Rýnovic na Jablonecku, Stráže pod Ralskem na Českolipsku, Valdic na Jičínsku a Vinařic na Kladensku. Vyslechnuto bylo asi 1000 vězňů. 

Ministr sravedlnosti Jaroslav Bureš vychází z tiskové konference, která se konala k noční akci v jedenácti českých věznicích. (12. listopadu 2001)

K noční akci v českých věznicích se za mimořádných bezpečnostních opatření konala tisková konference. Zúčastnil se jí i ministr vnitra Stanislav Gross. (12. listopadu 2001)

Akci Alcatraz zajišťovaly i policejní vrtulníky. Kužely světla osvicovaly budovu Pankrácké věznice. (12. listopadu 2001)

Akci Alcatraz zajišťovaly ze vzduchu policejní vrtulníky. Kužely světla osvicovaly i Pankráckou věznici. (12. listopadu 2001)

Při prohlídce Pankrácké věznice policisté objevili kromě mobilních telefonů a nožů i SIM karty. Tato byla uschována uvnitř boty. (12. listopadu 2001)

Ruští vězni mezi sebou komunikovali pomocí Morseovy abecedy. Policisté objeviliřadu zašifrovaných textů i návod k jejich použití. (12. listopadu 2001)

Uvnitř Pankrácké věznice našli zasahující policisté i řadu bodných zbraní včetně těchto nožů. (12. listopadu 2001)

Vězni mohli se svými komplici na svobodě komunikovat mobilními telefony. Tento byl i s příslušenstvím nalezen uvnitř pankrácké věznice. (12. listopadu 2001)

Policie zasahovala na jedenácti věznicích v celé republice. Šlo o předem připravenou společnou akci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a vězeňské služby. (11. listopadu 2001)

Policie kontrolovala všechny projíždějící auta, aby jim žádny z dozorců věznice nemohl ujet. (11. listopadu 2001)

Policie zasahovala na jedenácti věznicích v celé republice. Šlo o předem připravenou společnou akci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a vězeňské služby. (11. listopadu 2001)

Policie zasahovala na jedenácti věznicích v celé republice. Šlo o předem připravenou společnou akci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a vězeňské služby. (11. listopadu 2001)

Policie zasahovala na jedenácti věznicích v celé republice. Šlo o předem připravenou společnou akci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a vězeňské služby. (11. listopadu 2001)

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Devět vražd během pěti dní. Nic podobného nepamatuju, říká policista

Policisté v zahrádkářské kolonii u Střížovic, kde byli nalezeni tři mrtví.

Ubodaný host v restauraci, tři mrtví v chatové oblasti a zavražděný pár v obytném přívěsu. To je jen část tragických...

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Najdete na iDNES.cz